Računalniki Emilije Stojmenove Duh: Saga s prenosniki se naposled zaključuje

Matej Grošelj Matej Grošelj
13.02.2025 16:51

Nerazdeljenih je še okoli 2000 prenosnikov, ki bodo v naslednjih dneh pripravljeni za odpremo.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Emilija Stojmenova Duh
Robert Balen

Dolgotrajna saga z razdelitvijo 13.000 prenosnih računalnikov, ki jih je leta 2023 za 6,5 milijonov evrov kupilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, prehaja v zaključno fazo. Na ministrstvu pravijo, da je bilo doslej poknjiženih več kot 20.000 vlog, pozitivno je bilo izdanih vseh 10.000 odločb, medtem ko so 3000 računalnikov že pred časom razdelili občinam, zavodom in šolskim ustanovam. Do začetka tega tedna je bilo med uporabnike iz socialno ranljivih družbenih skupin razdeljenih 8088 prenosnikov, trenutno jih je v vročanju dobrih 100. Nerazdeljenih je torej še okoli 2000 računalnikov, ki se nahajajo pri izvajalcu, kjer se pripravljajo za odpremo. Na ministrstvu načrtujejo, da jih bodo po pravnomočnih odločbah dokončno razdelili predvidoma do konca februarja, s čimer bo razvpita zgodba o prenosnikih zaključena.

Ugotovljene številne nepravilnosti

Nakup računalnikov je v javnosti močno odmeval in med drugim odnesel ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh, ki se je povrhu znašla v aferi zaradi vožnje po avstrijski cesti z modrimi lučmi. Službeno vozilo je zaradi prehitre vožnje proti dunajskemu letališču ujel radar, ministrstvo pa se je plačilu kazni sprva poskušalo izogniti. Ministrica, ki je od nastopa mandata veljala za eno od najšibkejših členov vlade Roberta Goloba, je marca lani prestala prvo interpelacijo. Podprli so jo poslanci Svobode in SD, medtem ko so se v Levici glasovanja vzdržali. Ob koncu septembra bi se morala Stojmenova Duh še enkrat zagovarjati pred državnim zborom, a je dan pred novo interpelacijo odstopila. Podporo sta ji odrekli obe manjši koalicijski partnerici, njena naslednica pa je postala Ksenija Klampfer, donedavna generalna sekretarka na ministrstvu.

Sporni nakup računalnikov se je znašel pod lupo računskega sodišča in Komisije za preprečevanje korupcije, ki sta ugotovila številne nepravilnosti. Računsko sodišče je ministrstvu očitalo kršitve načel učinkovitosti in gospodarnosti, sporen postopek naročanja, prepočasno razdeljevanje računalnikov, časovno neusklajenost pravnih podlag …, KPK pa sum kršitve zakona o javnem naročanju, številna korupcijska tveganja, postopke brez jasnih ciljev, meril in kriterijev, neupoštevanje temeljnih načel javnega naročanja … Prenosniki so se zaradi ohole zakonodaje, ki je bila tarča številnih kritik, vse do lanske jeseni nahajali v skladišču v Logatcu. Celoten strošek skladiščenja je znašal dobrih 16 tisoč evrov, računalnikom je vmes že potekla enoletna garancija, šele naknadno pa so namestili ustrezno programsko opremo. Na ministrstvu pojasnjujejo, da so računalniki sedaj "opremljeni z odprtokodnim operacijskim sistemom in vso programsko opremo za normalno delovanje uporabnika".

Koalicija: Prepočasno razdeljevanje

Po odstopu Emilije Stojmenove Duh je njena naslednica Ksenija Klampfer na predstavitvi v državnem zboru napovedala ukinitev mehanizma za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme. Ministrstvo je v ta namen pripravilo vnovično novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki jo je državni zbor včeraj sprejel s podporo koalicije. "Predlagane spremembe zakona poleg ukinitve mehanizma uvajajo tudi novo rešitev, in sicer, da se upravičencem oprema dodeli v trajno last takoj po vročitvi računalnika. To velja tudi že za vse do sedaj vročene računalnike," so zapisali na ministrstvu.

V koaliciji so enotno izpostavili, da razdeljevanje računalnikov traja predolgo časa. "Več kot očitno mehanizem ni bil ustrezno načrtovan, čemur priča prav dejstvo, da ga ukinjamo. Prav tako so se obljubljene intervencije nekdanje ministrice izkazale kot nezadostne, kar priča vsaj o njeni objektivni odgovornosti v zvezi s tem," je dejal poslanec SD Damijan Bezjak Zrim. Janja Sluga (Svoboda) je izpostavila, da je bil cilj po zagotovitvi računalniške opreme tistim, ki jo najbolj potrebujejo, v veliki meri dosežen: "Računalniki so dodeljeni, večinoma tudi razdeljeni, oprema zadnjih poteka. Hkrati pa moramo biti pošteni in priznati: način, na katerega je bil ta cilj uresničen, ni bil ravno najboljši. Ta zakon ne pomeni konca politike digitalnega opismenjevanja, pomeni pa, da se bo potrebno temu cilju približevati na pametnejši način."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.