Vaše vprašanje obravnavamo kot pobudo za revizijo, ki jo bomo preučili. Tako so nam odgovorili na računskem sodišču, od katerega smo v ponedeljek zahtevali pojasnila glede povezav med državnimi podjetji, kot sta Telekom Slovenije in Družba za avtoceste (Dars), in Bojanom Požarjem, politikom, predsednikom stranke Lista novinarja Bojana Požarja, ki je nastala iz Liste za Maribor, in medijskim lastnikom in ustvarjalcem (Požareport, oddaja Faktor na TV3).
Kot so namreč v preteklih dneh razkrivali na portalu Topnews, Požar za svoje medijsko delo, ki velikokrat temelji na nepreverjenih govoricah, po nekaterih informacijah pa naj bi pogosto šlo tudi za naročene diskreditacije posameznikov in organizacij, prejema visoke mesečne zneske, kar je za takšna projekta, kot sta Požareport in oddaja Faktor, najmanj nenavadno. Posli naj bi tekli prek dveh podjetij, Lanaka Media d.o.o. in Report d.o.o, ki ju obvladuje Požar.
Kot je namreč razvidno iz dokumentov, ki jih hranimo v uredništvu, je Požarjev portal ob koncu leta 2017 po Google analitiki mesečno obiskalo od 125.000 do 140.000 edinstvenih obiskovalcev, kar bi ga trenutno po uradnem Merjenju obiskanosti spletnih strani (Moss) uvrstilo okoli 30. mesta po obiskanosti, kjer se na primer nahajata portala časnika Finance oziroma Primorskih novic. Google analitika rezultate obiskanosti spletnih strani malce "napihne" glede na uradno merjenje Moss, pri katerem sodelujejo vsi večji slovenski mediji. Še slabše gre Požarjevi oddaji Faktor na TV3. Kot je nedavno razkril Reporter, po podatkih agencije AGB Nielsen Media Research, ki meri gledanost televizije, oddajo Faktor v času od 19.15 do 20.00 gleda okoli 0,1 odstotka gledalcev, kar v konkretnih številkah pomeni dva tisoč ljudi oziroma še manj, če odštejemo predšolske otroke. Zato so cene za oglase v Požarjevih medijih, poznavajoč razmere na digitalnem oglaševalskem trgu, visoke.
Dars, Telekom, Triglav, Pošta, Petrol ...
Na Darsu so nam potrdili podatke, ki jih je prvi objavil portal Topnews, tega vodi sicer kontroverzni Vladimir Vodušek, ki se zaradi domnevno spornih izsiljevalskih novinarskih praks zagovarja tudi na sodišču. Vodušek naj bi leta 2012 z dokumenti izsiljeval takratnega direktorja Uniorja Gorazda Korošca. Glede na dokument, ki ga hranimo v uredništvu, je Dars družbi Lanaka media od lanskega 31. marca pa do konca letošnjega junija za oglaševanje nakazal slabih 45 tisočakov evrov. Šlo naj bi za tri pogodbe. Prva je bila sklenjena leta 2018 v višini 10.000 evrov brez DDV, druga za obdobje od leta 2018 do maja letos v višini 18.900 evrov brez DDV in tretja v začetku letošnjega leta v višini desetih tisočakov brez DDV. Zneski, ki so bili nakazani ob koncih mesecev, so se gibali od 2300 evrov pa do slabih 7 tisočakov.
"Bojan Požar od Darsa ne dobiva pavšala. Smo pa imeli z Lanaka media sklenjeno pogodbo za ozaveščanje uporabnikov za povečanje prometne varnosti, ki se je iztekla spomladi 2019. Trenutno z njim nimamo sklenjene pogodbe. Dars s podjetji, ki so povezana z Bojanom Požarjem, sodeluje že vsaj od leta 2013 in sodelovanje nikakor ni povezano z njegovim političnim udejstvovanjem. Svoje pogodbene obveznosti do Lanaka media smo redno poravnavali, tako v času volilne kampanje kot tudi izven nje," pojasnjujejo na Darsu.
Kaj pravi Bojan Požar?
Požar objave na portalu Topnews razume kot poskus diskreditacije novinarja zaradi "serije padcev številnih funkcionarjev te vlade, generalnega sekretarja LMŠ in zadnjih njegovih razkritij, povezanih z Damirjem Črnčecem, in poskusom ustrahovanja za naprej". In kako usklajuje medijsko delo in delo politika, da ne prihaja do konflikta interesov? "Ni nobene kolizije, ker se ne ukvarjam s politiko, stranka, kjer sem formalno predsednik, pa, kot lahko sami vidite, tudi ne sodeluje v nobenih političnih ali drugih javnih aktivnostih ali debatah," odgovarja za Večer Požar.
"Nemogoča ekonomska računica"
Požarjev polom na dvojnih volitvah
Poslovanje Požarjevih družb
Bojan Požar je podjetje Report ustanovil leta 2007, marca letos pa ga je pripojil podjetju Lanaka media in družbo nato izbrisal. Požar je direktor Lanaka Media, kot ustanoviteljica podjetja pa je v registru navedena Maša Kavtičnik Požar, njegova hči. Ta je tudi edina lastnica podjetja. Prihodki družbe Lanaka media so lani znašali dobrih 194 tisoč evrov, medtem ko se je akumuliranega dobička, vključno z lanskim, nabralo za okoli 538 tisoč evrov. Uspešno je (bilo) tudi podjetje Report. Lani je ustvarilo dobrih 141 tisoč evrov prihodkov, dobiček vključno z lanskim pa je znašal dobrih 332 tisočakov. Iz uradno objavljenih bilanc podjetja Lanaka media je razvidno, da ima podjetje več kot pol milijona evrov premoženja v kratkoročnih posojilih. Kdo jih je prejel, pa v bilanci ni navedeno.