Prvak SDS Janez Janša je v drugem krogu pogajanj za oblikovanje koalicije SDS, SMC, NSi in DeSUS v četrtek ocenil, da je, kar zadeva vsebino, možno oblikovati večinsko koalicijo. Seštevek prioritet potencialnih partneric kaže, da težave vidijo zelo podobno. Na prvi pogled pa je Janša ocenil, da za vse, kar bi si kdo želel, denarja ni. Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je v četrtek opozorila, da je za DeSUS bistven program. Če ne bo sprejetih vsaj prvih nekaj prioritet in če ne bodo prejeli zagotovila, da jih bodo v dveh letih uresničili tudi v finančnem smislu, bodo pogajanja končali. Na njihovem seznamu je najprej splošno navedena ohranitev učinkovitega, kakovostnega in vsem dostopnega javnega zdravstva. Skrajšanje čakalnih dob in celovita prenova zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ob hkratni pripravi in sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi. Nujen je predhodni dogovor o zagotovitvi stabilnih virov financiranja še pred pripravo ustreznih vsebin, so navedli.
"Stranka DeSUS je stranka dialoga, povezovanja, strpnosti in tolerantnih odnosov v družbi, sploh pa med generacijami, vse to pričakujemo tudi od drugih političnih strank. Ob odločanju o vstopu v katerokoli vlado bomo zato vse to pričakovali in zahtevali tudi od svojih koalicijskih partnerjev. Ni vse vsebina, pomembna je tudi sinergija med partnerji, splošna klima v družbi, svoboda medijev in vključujoča družba. Želimo si odprte družbe, zato pozivamo vse potencialne koalicijske partnerje, da se vzdržijo besed in dejanj, ki bi lahko delili našo družbo na naše in vaše, leve in desne," je za Večer povedala Aleksandra Pivec. Nato pa za razliko od poslancev svoje stranke, ki načelnih pomislekov glede sodelovanja z Janšo nimajo, dodala, da v kolikor ne dobijo takšnih zagotovil tudi s strani stranke SDS, pogovorov za oblikovanje nove koalicije ne bomo mogli nadaljevati.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je po prvem krogu posvetovanj z vodji poslanskih skupin v skladu s 111. členom Ustave Republike Slovenije sklenil, da je za njegovo odločitev o tem, ali državnemu zboru predlaga kandidata za predsednika vlade ali ne, potreben še drugi krog pogovorov z vodji tistih poslanskih skupin, ki glede tega predsedniku v prvem krogu še niso podale dokončnega stališča. Predsednik republike Pahor je vodje teh poslanskih skupin prosil, naj si vzamejo potreben čas za temeljit razmislek in dobro premišljeno odločitev. "Predsednik podpira pogovore med strankami o možnosti za oblikovanje vlade, tudi če do dogovora ne bi prišlo in bodo sledile predčasne volitve. Odprt dialog je namreč po prepričanju predsednika Pahorja v takih okoliščinah preizkus zrelosti demokratične politične kulture," so sporočili z Urada predsednika republike. Dodajajo še, da je predsednik Pahor večkrat javno poudaril, da si Slovenija zasluži vlado, v tem mandatu ali po predčasnih volitvah, "s prepričljivo večino v državnem zboru in programom dela, v katerem bood koalicijske stranke skupno oblikovale prednostne naloge". V kolikor se bo predsednik republike odločil državnemu zboru predlagati kandidata za predsednika vlade, se želi prepričati, da ima kandidat zadostno podporo poslank in poslancev državnega zbora, nadalje sporočajo.
Predsednik republike Borut Pahor mora svojo odločitev v skladu s 111. členom ustave sporočiti najkasneje do vključno 28. februarja 2020.
Ker si predsednik Pahor želi po drugem krogu posvetovanj vzeti potreben čas za končno odločitev o morebitni predložitvi kandidata za predsednika vlade državnemu zboru, ocenjuje, da je primeren rok za drugi krog posvetovanj v ponedeljek oz. torek, 24. oz. 25. februarja 2020.