Na dnevu slovenske policije, ki ga policija praznuje v spomin na boje na mejnem prehodu Holmec, ki je v času vojne za Slovenijo ostal v slovenskih rokah, slišali veliko spominov, zaobljub in pohval dela policije.
V bogatem, tudi kulturnem in deloma demonstracijskem programu smo videli tudi prelet helikopterja, s katerim sta specialca na prizorišče prinesla tablo kot simbolni spomin na padla rezervna Željka Ernoiča in Bojana Štumbergerja, ki sta izgubila življenja v obrambi Holmca. Minister Aleš Hojs ju je imenoval za heroja. "Tu je slovenska policija pokazala JLA, da z njo, slovensko TO in slovenskim narodom ni dobro češenj zobati," je poudaril in dodal, da je na žalost Holmec bil tudi kraj, kjer se je naše osamosvojitelje skušalo diskreditirati in omadeževati. "To jim ni uspelo predvsem zato, ker se je tukaj govorila resnica, " je dejal Hojs.
V zvezi s prihodnostjo je dejal, da bo vlada policiji omogočila razvoj. "So tik pred podpisom za nakup novega helikopterja. Verjamem, da bomo uspeli z nabavo novega policijskega čolna, rešili smo zaplete s sindikati in podpisali sporazum o socialnem dialogu... V četrtek bo vlada razpravljala in verjamem, da mi dala mandat, da podpišem pogodbo, s katero bomo po dolgih letih v štirih letih zgradili in preselili policijo v kompleks, ki bo povsem samostojen," je dejal Hojs.
Pahor: Neizbrisljiv pečat, ki ga ne bomo pozabili
Predsednik republike Borut Pahor je izpostavil, da je Holmec leta 1991 pomenil pomembno zmago in dokaz, da je takratni nasprotnik premagljiv, kljub svoji premoči v oborožitvi. "Spopad za mejni prehod Holmec je simbol enotnosti, premišljenosti, sodelovanja. Zmaga pa je rezultat poguma, znanja in odločnosti. Nič, prav nič, ne more omadeževati tega pomembnega dogodka. Dokončno se je razblinilo prepričanje da so Jugoslovanska armada in zvezne službe bolje usposobljene in močnejše od naših obrambnih sil," je dejal in nizal imena žrtev in ranjenih tudi z imeni in priimki.
"Spopad, ki je potekal od 27. junija do 29. junija 1991, je bil boleče zaznamovan tudi z dvema žrtvama rezervnih policistov Bojana Štumbergerja in Željka Ernoiča, policisti Otokar Praper, Miran Ring in Maks Breznik pa so bili ranjeni. Med policisti je bilo več lažje ranjenih. Njihov prispevek, ki je vtkan v temelje naše domovine, Republike Slovenije, je neizbrisen. Vsem svojcem pa sporočam, da jih ne bomo nikoli pozabili," je dejal Pahor, nato pa je pohvalil delo policije 30 letih države Slovenije in novejšem obdobju.
"Ob zadnji epidemiji ste opravili izjemno delo, ki ni bilo vedno hvaležno, razumljeno in dobro sprejeto, kar ste morali sprejeti s človeškim razumevanjem. Pogosto vam ni ni bilo lahko. Ne le zaradi zahtevnega dela, temveč tudi zaradi izpostavljenosti bolezni," je dejal ter izpostavil, da je visoka stopnja varnosti, ki jo uživamo v Sloveniji, prepoznana in nam jo zavidajo mnogi.
"Zato smo dolžni storiti vse, da bo tako tudi v prihodnje. Pri tem pa imejte vedno pred sabo dejstvo, da delate z ljudmi in za ljudi. Ob tem, ko skrbite za našo varnost, brezpogojno spoštujete naše pravice in dostojanstvo slehernega posameznika ali skupine. S tem boste še naprej ohranjali ne le učinkovitost, ampak tudi veliko in zasluženo spoštovanje," je dejal predsednik v holmeški pripeki.
Olaj: Ljudje kritični zaradi pandemske izčrpanosti
Na dodatne zadolžitve v času epidemije pa je spomnil tudi generalni direktor policije Anton Olaj. "Pandemska izčrpanost je med ljudmi povzročila večjo stopnjo kritičnosti do oblasti, tudi policije, kljub težkim izzzivom pa so rezultati na vseh pomembnih segmentih policijskega dela boljši kot v preteklosti. Po globalnem mirovnem indeksu se Slovenija med 163 državami uvršča na peto mesto najbolj mirnih držav sveta", je dejal Olaj. "Preliminarni izsledki raziskave organizacijske klime kažejo na najboljši rezultat od leta 2013, ko se je s temi merjenji začelo. Na to je vplivala preudarnost policijskih vodij pri organiziranju delovnih procesov, za karj im gre priznanjem, " je dejal.
Med novimi izzivi pa je izpostavil izzive v času predsedovanje svetu EU, kar vidi kot priložnost. In še: "V policijskih postopkih moramo ravnati ne samo nepristano, ampak tudi že navidez nepristrano. Pred zakonom smo vsi enaki. Pri varovanju javnih shodov moramo pod enakimi pogoji varovati pravice ljudi in skupin do svobodnega izražanja," je pribil. Prireditve so se udeležili tudi predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, ministrica za izobraževanje, šolstvo in šport Simona Kustec, policijski veterani in drugi, ni pa bila odprta za javnost zaradi covid razmer.