Pri osebnem prevzemu blaga, hrane ali pijače se ukinja prepoved konzumiranja prevzete hrane in pijače na prevzemnih mestih.
V bazen pod pogojem PCT, za trgovske centre pogoj 10 kvadratnih metrov
Novosti tudi pri ponujanju nastanitvenih storitev. Nastanitveni obrati, ki imajo do 60 nastanitvenih enot, lahko od ponedeljka ponujajo nastanitvene storitve do 45 nastanitvenih enot. Nastanitveni obrati, ki imajo nad 60 nastanitvenih enot, pa lahko ponujajo nastanitvene storitve do 75 % zasedenosti nastanitvenega obrata, kar velja tudi za kampe.
Bazeni bodo dostopni za vse goste, ki izpolnjujejo pogoj PCT, ta pogoj morajo imeti izpolnjen tudi zaposleni. Je pa vlada zasedenost razpoložljivih kapacitet omejila na 75 %.
Pri trgovskih centrih je po novem pogoj 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko v trgovskem centru.
Vlada je odlok o začasnih omejitvah kolektivnega uresničevanja verske svobode dopolnila tako, da je določila, koliko oseb lahko v zaprtih prostorih ali na prostem kolektivno uresničuje versko svobodo.
Odslej bo lahko v zaprtem prostoru in na odprti površini, kjer se za kolektivno uresničevanje verske svobode uporabljajo tudi fiksni sedeži, zasedenih do 50 odstotkov razpoložljivih sedišč. Ob tem bo morala biti zagotovljena medosebna razdalja najmanj 1,5 metra, razen če gre za člane skupnega gospodinjstva.
Tam, kjer sedišč ni ali pa so postavljena, bo morala biti med udeleženci oziroma postavljenimi sedišči zagotovljena razdalja najmanj 1,5 metra, razen med osebami iz skupnega gospodinjstva.
Število udeležencev v zaprtih prostorih in na prostem je sicer še vedno omejeno na eno osebo na 10 kvadratnih metrov oziroma več oseb, če so iz skupnega gospodinjstva. (STA)
Novosti pri vstopu v državo
Že od te sobote bo za vstop v državo ob negativnem testu PCR veljal spet tudi hitri test, če ni starejši od 48 ur.
Test PCR je ustrezen, če je opravljen v državah članicah Evropske unije, državah članicah schengenskega območja, Avstraliji, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Rusiji, Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet in tudi v Turčiji, je odločila vlada.
Hitri test ustreza, če je opravljen v državah članicah Evropske unije, državah članicah schengenskega območja, Avstraliji, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Rusiji, Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet pa tudi, če je opravljen v Turčiji in je naveden na skupnem evropskem seznamu hitrih antigenskih testov.
Za prebolevnike in cepljene ni sprememb in lahko vstopijo brez napotitve v karanteno.
Oseba, ki prihaja z območja, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu, torej je varno območje, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če dokaže, da je pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu. Novo pri tem je, da mora oseba dokazilo predložiti le za obdobje od odhoda iz Slovenije do vrnitve, če je to obdobje krajše od pet dni. Če ne predloži ustreznih dokazil, se šteje, da prihaja z območja na rdečem oziroma temno rdečem seznamu.
Takšen je zdaj temno rdeči seznam.
Države članice EU/schengenskega območja:
1. Francija (samo posamezne administrativne enote): čezmorsko ozemlje Guyane
2. Lihtenštajn
3. Litva (samo posamezne administrativne enote): administrativna enota Sostinės regionas
4. Švedska (samo posamezne administrativne enote): administrativna enota Övre Norrland
Pri tretjih državah ni sprememb.
Rdeči seznam:
Države članice EU/schengenskega območja:
1. Andora
2. Avstrija (samo posamezne administrativne enote): Tirolska in Predarlska
3. Belgija
4. Ciper
5. Češka (samo posamezne administrativne enote): Moravskoslezsko
6. Danska (samo posamezne administrativne enote): Hovedstaden, Sjælland, Midtjylland in Nordjylland
7. Estonija
8. Francija (samo posamezne administrativne enote): Ile-de-France, Centre-Val de Loire, Bourgogne-Franche-Comté, Normandija, Hauts-de-France, Grand Est, Pays de la Loire, Bretanja, Occitanie, Auvergne-Rhône-Alpes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, čezmorsko ozemlje Guadeloupe in čezmorsko ozemlje La Réunion
9. Grčija (samo posamezne administrativne enote): Attiki, Notio Aigaio, Kriti, Kentriki Makedonia, Dytiki Makedonia, Ipeiros, Thessalia, Dytiki Ellada, Sterea Ellada
10. Hrvaška (samo posamezne administrativne enote): Panonska Hrvatska, Jadranska Hrvatska, Grad Zagreb in Sjeverna Hrvatska
11. Italija(samo posamezne administrativne enote): Valle d’Aosta, Campania, Puglia, Basilicata, Kalabrija, Toskana
12. Latvija
13. Litva (samo posamezne administrativne enote): Vidurio ir vakarų Lietuvos regionas
14. Luksemburg
15. Nemčija
16. Nizozemska
17. Norveška (samo posamezne administrativne enote): Agder in Vestfold og Telemark
18. Poljska (samo posamezne administrativne enote): Wielkopolskie in Opolskie
19. Slovaška
20. Španija (samo posamezne administrativne enote): Andaluzija, Aragón, Castilla y León, Castilla-La Mancha, katalonija, La Rioja, Madrid, Melilla, Murcia, País Vasco
21. Švedska (samo posamezne administrativne enote): Stockholm, Östra Mellansverige, Småland med öarna, Sydsverige, Västsverige, Norra Mellansverige, Mellersta Norrland
22. Švica
23. Vatikan
Pri tretjih državah je dodana Dominikanska republika, črtane pa so Kosovo, Severna Makedonija ter Sao Tome in Principe.
.