Minister za zdravje Janez Poklukar je po posvetu s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 povedal, da podatki kažejo, da prehajamo v endemijo.
"Vesel sem, da se bližamo trenutku, ko bomo lahko živeli podobno normalnost kot pred pandemijo," je dejal Poklukar in opozoril, da je virus še vedno med nami in da še ni mogoče trditi, da je premagan, saj se ta neprestano spreminja. Pomembna sprememba se je zgodila ob različici omikron.
"Virus bo postopoma postal del našega življenja in upamo, da v prihodnosti ne bo nič hujši kot navadna gripa," je še povedal Poklukar, pri tem pa poudaril, da ga bodo strokovnjaki še naprej budno spremljali.
Redni programi so v tem trenutku realizirani v 60 do 80 odstotkih, glede na trenutne podatke pa bi se stanje lahko normaliziralo nekje v sredini marca, je povedal Poklukar.
Za odpravo PCT pogoja v nekaterih dejavnostih
Vodja posvetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je povedala, da so skušali določiti področja, za katera lahko z veliko verjetnostjo rečejo, da je tveganje za prenos okužbe med posamezniki manjše. Predlagali so, da se pogoj PCT odpravi v trgovinah, na poštah, bankah, upravnih enotah, bencinskih servisih in podobno. "Tam, kjer so stiki kratkotrajni," je razložila. Hkrati pa so predlagali tudi, da se ohrani pogoj maksimalnega števila ljudi, ki so lahko istočasno v določenem prostoru. Še naprej bodo obvezni splošni higienski ukrepi, kot so uporaba zaščitnih mask v zaprtih prostorih, vzdrževanje razdalje, razkuževanje rok, higiena kašlja, prezračevanja. Priporočajo tudi delo od doma.
V gostinskih lokalih po besedah Logarjeve predlagajo, da se pogoj PCT odpravi za zunanje prostore, pri tem pa naj se še naprej upošteva omejitev maksimalnega števila ljudi, ki so lahko na terasah in vrtovih lokalov. V notranjih prostorih pa za zdaj še priporočajo ohranitev pogoja.
"Vsa ta priporočila bom prenesel do vlade in verjamem, da lahko v naslednjih dneh s spreminjam odlokov relativno hitro številna udejanjimo," je napovedal minister in ob tem poudaril, da v središču ostajata zaščita najranljivejših in zdravstvenega sistema, predvsem v luči zasedenosti bolniški postelj s covidnimi bolniki.
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović pa je opozorila, da se lahko stanje tudi še poslabša in takrat "bo potrebno ukrepe ponovno uvajati".
Fafangel: Karantena ni več učinkovita
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel je dejal, da je optimističen, tako kot je bil decembra 2020, ko je v Slovenijo prišlo cepivo proti covidu-19. Imunost, ki jo dosegamo v Sloveniji ni perfektna, je pa dobra, je ocenil ter pojasnil, da je sprejemov na oddelkih za intenzivno nego ni toliko kot jih je bilo v predhodnih valovih covida-19. Poudaril je še, da presežne umrljivosti pri različici omikron ne zaznavajo.
Karantena pri tej različici po besedah Fafangla ni več smiselna, saj da nima več želenega učinka. Zato predlagajo, da se karantene ukine. Vendar pa še vedno priporočajo, da vsi, ki so bolni, ostanejo na zdravljenju doma, tisti, ki so bili v testnem stiku z okuženim, naj se ravnajo po znanih higienskih ukrepih. Če je bil nekdo v gospodinjstvu v tesnem stiku, potem epidemiologi čim bolj pogosto testiranje priporočajo za celotno gospodinjstvo.
Ob tem je Poklukar dodal, da bo vlada skušala odloke spremeniti tako, da od 18. februarja karanten ne bo več.