Zaradi epidemioloških razmer osnovnošolci in vrtčevski otroci letos sicer ne bodo dobili tradicionalnega slovenskega zajtrka, bodo pa pri pouku na daljavo vseeno govorili o pomenu lokalno pridelane hrane. Šolam so na ministrstvu za kmetijstvo predlagali, naj se pri teh vsebinah osredotočijo na ozaveščanje o tem, kdo pridela slovensko hrano, koliko truda je vloženega v pridelavo, zakaj je hrana iz bližine boljša izbira, kakšna je vloga čebel in drugih opraševalcev ter zakaj je zajtrkovanje pomembno z zdravstvenega vidika.
Aktualni minister za kmetijstvo Jože Podgoršek se zaveda, da od potrošnikov pričakujemo veliko, saj da je v poplavi izdelkov težko najti tiste, ki so resnično domači. "Poznamo primere, ko se izdelki oglašujejo kot slovenski, a so pri nas le pakirani. Inšpekcije pri takih primerih ugotavljajo, da je vse v skladu z evropsko zakonodajo, saj le poudarjajo zadnjo stopnjo izdelave. Kar nam ostane, sta le ozaveščanje potrošnikov in promocija certifikata Izbrana kakovost Slovenija. Pri teh izdelkih je gotovo, da so pridelani, predelani in zapakirani pri nas," je povedal minister. Kljub temu da so slovenski izdelki nekoliko dražji, se potrošniki vse bolj zavedajo prednosti domače pridelave in več posegajo po taki hrani. "Ne moremo pa se primerjati z Avstrijci, kjer tuje hrane skorajda ne kupujejo. Tam je bil to proces več kot 50 let, mi pa se s tem področjem ukvarjamo šele dve desetletji. To pot moramo še prehoditi. Vzgojiti moramo novo generacijo ozaveščenih potrošnikov," meni Podgoršek.
Več o samooskrbi, težavah z nizkimi odkupnimi cenami kmetijskih pridelkov, prihajajočih zakonskih spremembah na področju kmetijstva in o vplivih koronavirusa na ta sektor pa v sobotni prilogi, kjer smo se pogovarjali z Jožetom Podgorškom, ki je položaj kmetijskega ministra zasedel pred mesecem dni.