
Robert Goter, priznani velenjski glasbenik in svetovni prvak v igranju diatonične harmonike, bo skušal podreti Guinessov rekord v najdaljšem neprekinjenem igranju harmonike. Dogodek se odvija v letu, ko Goter obeležuje štiri desetletja igranja harmonike, ob tej pomembni obletnici pa se je ob podpori Mestne občine Velenje odločil, da jubilej obeleži z glasbenim maratonom, ki bo združil vztrajnost, predanost in tudi dobrodelnost. S podvigom je pričel 1. aprila, na svoj 49. rojstni dan, zaključil pa bo v petek, 4. aprila okoli 18. ure zvečer.
Rekord z dobrodelno noto
Da je na ta izziv pripravljen, je povedal dan pred pričetkom. "Resneje sem se pričel pripravljati ob vstopu v letošnje leto. Pričel sem z intenzivnejšimi fizičnimi pripravami, dobro sem pripravljen tudi psihično. Poznam psihologijo vizualizacije, pozitivnih misli. V glavi imam miselnost, da mi bo uspelo," pojasnjuje Goter. Da ideja ni dolgo zorela, pravi. "Sem impulziven človek. V preteklosti sem organiziral veliko koncertov in dogodkov, zdaj pa sem se odločil, da naredim nekaj drugače," opisuje Goter. Dogodek bo imel tudi dobrodelno noto, saj bo med igranjem na harmoniko velenjski glasbenik, ki je leta 1999 na svetovnem prvenstvu v Italiji osvojil naslov absolutnega svetovnega prvaka v igranju na diatonično harmoniko, zbiral dobrodelna sredstva za Medobčinsko zvezo prijateljev mladine Velenje, ki bo s pridobljenimi sredstvi omogočila letovanje otrokom iz socialno šibkejših družin.
Kam nakazati donacije?
Podvig velenjskega glasbenika lahko spremljate v Vili Bianci. Dobrodelna sredstva lahko nakažete že prej, in sicer na račun SI56 0242 6001 1465 352. Sklic SI00 01-2025, s pripisom Donacija - Goter pomaga.


Veliko stavi na podporo
Sprva je veljalo, da rekord drži Christelle De Franceschi iz Francije s časom 75 ur, 26 minut in 8 sekund. Nedavno pa je bil potrjen še daljši rekord – 80 ur, 53 minut in 28 sekund – ki ga bo moral Goter preseči, da bi rekord ponovno pripeljal v Slovenijo. Podobnega podviga so se namreč v Sloveniji lotili že trije glasbeniki. Leta 2012 je Zoran Zorko igral 35 ur in 32 minut, istega leta novembra pa Martin Težak 36 ur, 56 minut in 36 sekund. Leta 2023 je Anže Krevh podrl takratni rekord s časom 53 ur, 53 minut in 53 sekund, vendar je Christelle De Franceschi že mesec kasneje rekord ponovno prevzela. "V štirih urah se program ne sme ponoviti, po štirih urah se lahko potem ponovi. Strateško sem si izbral nekoliko lažje skladbe, tehnično manj zahtevne, saj moram varčevati z energijo," pojasnjuje Goter. Igral bo predvsem Slakove, Avsenikove, narodne in tudi avtorske skladbe. "Igral bom tudi skladbe, ki imajo besedilo. V dvorani lahko ljudje z mano zapojejo in dajo dodatno energijo," pojasnjuje Goter, ki predvsem v nočnih urah računa na pomoč publike. V tem času bo zamenjal tri harmonike, največ pa bo igral na najmanjšo, ki je tudi najlažja, kar je bila strateška odločitev, še pojasnjuje.


Dodana vrednost za Šaleško dolino
Da so izjemno ponosni, da Goter svetovni rekord lovi prav v protokolarnem objektu MOV in domu Zavoda za turizem Šaleške doline, ki z objektom tudi upravlja, je povedala Alenka Kikec, direktorica zavoda. "Takšna prepoznavnost je zagotovo tudi dodana vrednost za nas, za turizem Šaleške doline. Z veseljem podpremo takšne podvige in dogodke," je dejala. Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje, ki šteje 70 let, že 60 let organizira letovanja otrok na morju. Da so izjemno veseli in ponosni, da je Goter izbral ravno njih, je izpostavila Bojana Špegel, sekretarka MPZM Velenje. Računajo, da bodo letos na morje peljali 170 otrok iz Šaleške doline. "Največ je seveda osnovnošolcev, v prvo izmeno pa vedno peljemo tudi predšolske otroke," pojasnjuje. Da so dobrodelna sredstva pričeli zbirati že prej, kar nekaj pa jih pričakujejo še med samim podiranjem rekorda. "Upamo, da se bo zbralo toliko sredstev, da bomo lahko vsaj nekaj otrok iz socialno šibkejših družin na morje peljali povsem brezplačno," še dodaja.