V postopku je Komisija za preprečevanje korupcije ugotovila, da je župan podpisal odgovor z navedbo: "Občina Izola je poravnala stroške dveh noči bivanja v hotelu za ministrico in osebje njene varnostne službe ...". S tem je Markočič, tako KPK, omogočil, da je bil komisiji poslan odgovor, "ki se ne ujema z dejstvi oz. resničnim stanjem, pri čemer je mogel in moral vedeti, da pojasnilo v delu, ki se nanaša na poravnanje stroškov za osebje ministričine varnostne službe, ni resnično".
Naknadno so v KPK pojasnili, da namreč iz "knjige gostov hotela, odgovora policije in komunikacije med osebjem hotela in uslužbenko kabineta župana izhaja, da osebje ministričine varnostne službe ni prespalo v istem hotelu kot ministrica, pač pa je Občina Izola poravnala stroške bivanja dveh noči za ministričina sinova, kar je razvidno iz računov hotela".
Odziv izolskega župana
Izolski župan Danilo Markočič se je odzval na ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije. Markočič je spomnil, da je že tedaj prevzel osebno odgovornost in poravnal stroške bivanja ministrice ter da ni oškodoval občinskega proračuna.
Markočič je v današnji izjavi za medije spomnil, da je tedaj medijem podal informacijo o dogajanju okoli obiska Pivčeve, pri čemer je informacija temeljila na takrat njim znanih dejstvih in podatkih.
Kot je še poudaril župan, je tedaj sam tudi prevzel osebno odgovornost in poravnal stroške bivanja ministrice. "Moj osebni namen nikoli ni bil, da bi oškodoval občinski proračun," je dodal.
Ugotovitve komisije so pravnomočne
KPK tako glede Markočiča ugotavlja, da takšno ravnanje predstavlja ravnanje v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo uradne osebe in s tem kršitev integritete, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.
"Od uradnih oseb, še posebej pa od najvišjih funkcionarjev lokalne oblasti, se namreč pričakuje, da pri odgovarjanju na zaprosilo državnega organa podajo točne in celovite informacije oziroma navedejo informacije, ki se skladajo z dejanskim stanjem. Le na tak način namreč lahko prispevajo h krepitvi integritete, transparentnosti in zaupanja v pravno državo ter k preprečevanju korupcije," so poudarili v komisiji.
Odziv Aleksandre Pivec
"Ker ne pripadam izbranim privilegiranim političnim elitam, sem bila kljub temu, da sem vse stroške nastanitve v Izoli plačala sama, obtožena kršitev politične integritete, deležna sem medijskega linča ter politične lustracije, ki še kar traja. V ugotovitvah KPK je na podlagi mojih dokazil in pojasnil v zvezi s tem primerom jasno zapisano, da sem stroške nočitev v Izoli in v primeru Vina Kras plačala sama. To je preiskava KPK, zanimivo, ugotovila šele v drugem osnutku poročila. Pri preiskavi navedenih primerov je bilo ugotovljeno tudi, da iz tega naslova nisem pridobila nobenih koristi. Za Slovenijo bi bilo zelo dobro, če bi se na enak način in z enako vnemo obravnavalo vse primere, kjer obstajajo dvomi o nepravilnostih. Tudi takrat, ko so vpleteni člani izbranih privilegiranih elit in vodstva eminentnih državnih institucij, ki so varuhi delovanja pravne države."
Postopek suma kršitve integritete zoper izolskega župana zaradi urejanja rezervacije in nočitve nekdanje ministrice pa je KPK ustavila, saj na podlagi razpoložljive dokumentacije ni bilo mogoče utemeljiti ravnanja, ki bi bilo v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo uradne osebe. Kot so pojasnili v komisiji, "iz dokumentacije namreč ne izhaja, da je bil župan vključen v postopek zbiranja ponudb, priprave in izdaje naročilnice ter odreditev plačila računa za nastanitev ministrice".
Ugotovitve komisije so pravnomočne, saj obravnavana oseba zoper njih ni vložila upravnega spora, prav tako pa nanje ni podala izjasnitve, so še navedli v sporočilu za javnost.
Ugotovitve KPK v postopku zoper Pivčevo po zavrnitvi tožbenega zahtevka pravnomočne
Ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v postopku zoper nekdanjo kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec glede nastanitve v Izoli in na Krasu v letih 2019 in 2020 so pravnomočne, je konec junija poročala STA. Upravno sodišče je namreč zavrnilo tožbeni zahtevek Pivčeve, so sporočili iz KPK.
KPK je lani uvedla preiskavo zoper Pivčevo in izolskega župana Danila Markočiča. Pri takratni predsednici DeSUS in ministrici je preiskovala dogodke v Izoli in na Krasu v letih 2019 in 2020, in sicer sume kršitev etike in integritete javnega sektorja ter sume kršitev prepovedi oziroma omejitev sprejemanja daril.
Komisija zaradi sprememb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki so začele veljati 17. novembra lani in so spremenile pogoje za javno objavo njenih ugotovitev, do dokončnega razpleta zadeve ni smela objaviti ugotovitev o konkretnem primeru, niti ne smela razkrivati dejanskega stanja, ki ga je ugotovila v postopku in je bilo zapisano v ugotovitvah.
KPK pravilno zapolnila pojem integritete
Sodbo upravnega sodišča je KPK prejela sredi junija in jo skupaj z ugotovitvami objavila na spletnih straneh. Sodba, kot so zapisali pri KPK, v celoti potrjuje pravilnost postopka, ki ga je KPK vodila v zvezi s Pivčevo, kot tudi pravilnost ugotovitev KPK glede kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije tako glede kršitve integritete kot glede kršitev določb v zvezi s prepovedjo in omejitvami pri sprejemanju daril v javnem sektorju.
Sodišče je ugotovilo, da je KPK pravilno zapolnila pojem integritete in ugotovila ravnanje v nasprotju z integriteto, ki pomeni pričakovano delovanje in odgovornost javnih funkcionarjev in uslužbencev pri izvrševanju javne oblasti, funkcije, pooblastila ali druge pristojnosti za odločanje. Prav tako je pritrdilo odločitvi KPK, da je podana kršitev prepovedi in omejitev sprejemanja daril s tem, ko je obravnavana oseba sprejela korist za svoja družinska člana v obliki plačila hotelskih nočitev.
Kot je razvidno iz takrat objavljenih ugotovitev KPK, je Pivčeva v funkciji kmetijske ministrice sprejela korist za svoja sinova v obliki plačila nočitve v Izoli v letih 2019 in 2020 v skupni vrednosti 360 evrov, s tem pa je ravnala v nasprotju z določbami iz pravilnika o omejitvah in dolžnostih funkcionarjev z zvezi s sprejemanjem daril. Omenjeni pravilnik je kršila tudi s tem, da ni izpolnila obrazcev za evidentiranje prejetega darila o sprejemu daril oz. koristi in ju izročila ministrstvu.
Pivčeva kršila tudi določbe etičnega kodeksa funkcionarjev v vladi in ministrstvih
Komisija je še ugotovila, da je medijem oz. javnosti podala neresnično izjavo, s čimer je ravnala "v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo funkcije ministrice, kar predstavlja kršitve integritete", kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Pivčeva je s tem kršila tudi določbe etičnega kodeksa funkcionarjev v vladi in ministrstvih, saj s svojim ravnanjem ni prispevala h krepitvi zaupanja javnosti v njeno delo in integriteto ter v delo in integriteto vlade in ministrstva. (STA)