Zgodba o babici Marici je srčna pripoved deklice Ane, ki spremlja, kako babičin spomin počasi ugaša. Skozi njeno čustveno doživljanje babičinih sprememb bralce povabi v notranjost otroškega uma. Odrasle pa spodbuja, kako naj ravnajo v primeru pojava demence v družini, da bodo zavarovali malo otroško srce pred nevednostjo, nerazumevanjem in posledično čustveno stisko, ki se ob tem lahko pojavi.
Kaj vas je spodbudilo k pisanju otroške knjige o demenci?
Večkrat sem že razmišljala o tem, kako otroku predstaviti demenco. Pomembno se mi je zdelo izpostaviti vprašanje, kako naj odrasli na lep način otroku razložijo, da se nekaj dogaja s spominom njihove babice ali dedka, kadar pozabljata in večkrat sprašujeta o istih stvareh. Kako naj odrasli otroku pojasnijo, da so se v družini pojavile določene težave ter zakaj se z babico ali dedkom naenkrat več ne razumejo tako kot včasih.
Družine se morda premalo zavedajo, da je tudi otroku potrebno te stvari razložiti na preprost in jasen način, ne s površnimi odgovori, kot je: "Babi se ne spominja, ker je stara". S knjigo sem si želela družinam oseb z demenco podati sporočilo, naj poiščejo primeren način, da otroku obrazložijo, da gre za bolezen in da on ni kriv za spremenjeno obnašanje babice oziroma dedka. Pomembno je tudi najmlajšim v družini razložiti osnove, jim pojasniti, za kaj gre.
Pomembno je otrokom razložiti bolezen, ko se v družini pojavi demenca.
Za vas smo pripravili priročnik o demenci, ki si ga lahko brezplačno prenesete na računalnik TUKAJ!
V njem si lahko prebetere:
- Dejstva o demenci
- Možgani in demenca
- Sodobna medicina o demenci
- Zdravo staranje z vidika alternativne medicine
- Medgeneracijski vidik demence
- Viri pomoči
Verjamem, da ljubezen veliko primore pri osebah z demenco in zato je pomembno izhajati iz srca, ko delamo z njimi.
Zelo je pomembno, da se zdravi ljudje podučimo o tej bolezni in se naučimo ravnati z osebo, ki ima demenco.