
V zadnjih petih letih je bilo v EU odpoklicanih kar 2569 igrač. Številka velja za celoten trg EU, in sicer zaradi nevarnih kemikalij v igračah, v glavnem uvoženih s tujih trgov. A to so le izdelki, ki se ujamejo v varnostne mreže nadzornih in potrošniških organizacij, nevarnih kemikalij v igračah je več. Zato je Evropski parlament lani potrdil direktivo, ki bi uvedla strožjo regulacijo na tem področju, a sprejetje direktive je zastalo.
Dobičkov kemične industrije ni mogoče postaviti pred javno zdravje in potrebe našega okolja
"Prav v tem času na ravni EU potekajo pogajanja med Evropskim parlamentom, Komisijo in Svetom o reviziji direktive o varnosti igrač. Evropski parlament je lani opravil dobro delo in potrdil direktivo, ki pomembno izboljšuje varnost igrač, a po naših podatkih sta Komisija in Svet bistveno manj ambiciozna. ZPS aktivno spremlja dogajanja in skuša vplivati na odločevalce v Sloveniji, pri tem pa so nas podprli tudi pri mednarodnem programu Ekošola, Sekciji za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo in Združenju za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu," sporočajo iz Zveze potrošnikov Slovenije. Kajti - čeprav je v direktivi o varnosti igrač iz leta 2009 vsebnost nekaterih nevarnih kemikalij že omejena, testi potrošniških organizacij dokazujejo, da je na trgu žal še vedno preveč igrač, ki predpisom ne ustrezajo. Seznam škodljivih kemikalij, kot so hormonski motilci, rakotvorne in večne kemikalije, ki jih lahko najdemo v igračah, je dolg. Med njimi so: bisfenoli, PFAS (per- in polifluoroalkilne snovi), ftalati, formaldehid, topila in biocidi.
Lobisti petrokemične industrije
In kje se zatika? Pri lobistih. Februarja 2023 je pet evropskih držav predlagalo univerzalno omejitev PFAS v skladu s kemijsko uredbo EU REACH (registracija, evalvacija, avtorizacija in omejevanje kemikalij). Prepoved bi vključevala cel spekter PFAS z nekaterimi odstopanji, dokler se ne najdejo alternative. V odgovor je na stotine akterjev v industriji, ki branijo interese približno 15 sektorjev, lobiralo pri odločevalcih po vsej Evropi, da bi spodkopali in morda celo ukinili predlog. Zeleni Evrope so denimo nedavno v podporo navedli izsledke mednarodnega preiskovalnega projekta Forever Lobbying (lobiranje za vedno). Interdisciplinarna pobuda, ki jo vodi 46 novinarjev in 29 medijskih partnerjev iz 16 držav ob podpori 18 mednarodnih akademikov in pravnikov, je razkrila orkestrirano lobistično in dezinformacijsko kampanjo industrije PFAS in njenih zaveznikov, da bi spodkopali prizadevanja za omejevanje teh nevarnih kemikalij. Industrija je za protikampanjo namenila milijone evrov.

PFAS, pogosto imenovane "večne kemikalije", so družina več kot 10.000 sintetičnih spojin, ki jih proizvaja majhno število korporacij. Te kemikalije, ki so znane po svoji neuničljivosti, ostajajo v okolju in se kopičijo v živih organizmih, tudi ljudeh, kjer so povezane z vrsto bolezni. Evropski poslanec Bas Eickhout, predsednik Zelenih/EFA in član odbora za okolje v Evropskem parlamentu, komentira: "Dobičkov kemične industrije ni mogoče postaviti pred javno zdravje in potrebe našega okolja. Kemijski lobi je vložil milijone v banaliziranje resnih znanstvenih poročil in izdelavo študij, katerih namen je prikriti dobro ugotovljena dejstva. To obsežno lobiranje zavira prizadevanja EU za zakonsko ureditev kemikalij in to je nesprejemljivo."
Otroci so še posebno občutljivi
Potrošniške organizacije so prepričane, da otroške igrače potrebujejo posebno direktivo, ki omejuje tudi druge škodljive kemikalije. A v novem predlogu ni popolne prepovedi PFAS, bisfenolov kot skupine in nevarnih kemikalij v celoti. Novi predlog tudi ne predvideva popolne transparentnosti pri potrjevanju izjem (npr. ko podjetje zaprosi za izjemo, da lahko določeno potrjeno nevarno kemikalijo še vedno uporablja). "Otroci so še posebno občutljivi za nevarne kemikalije, saj se njihovo telo še razvija - njihovi možgani, imunski in hormonski sistem so zelo občutljivi in že majhna izpostavljenost škodljivim kemikalijam lahko povzroči zdravstvene težave," pravijo pri Zvezi potrošnikov ter: "Samo lani je bilo s skupnega evropskega trga odpoklicanih več kot 600 igrač, od tega kar 249 zaradi kemijske nevarnosti – in to je le vrh ledene gore."
"Če so otroci res naša prihodnost, nas mora skrbeti že njihova sedanjost. Zato se zavzemamo za zagotavljanje varnosti vseh izdelkov zanje, tudi igrač, ki naj ne služijo zgolj zabavi, ampak tudi učenju. Pri njihovi izdelavi morajo biti uporabljeni certificirani materiali, zanje mora veljati visoka kakovost. Pomembno je tudi izobraževanje potrošnikov, ki otrokom kupujejo in podarjajo igrače. To naj bo odgovornost – od oblikovanja do prodaje in uporabe," pa je poudarila Vlasta Nussdorfer, predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.
Tako Zveza potrošnikov Slovenije kot Vesna - zelena stranka, pozivajo k podpisu pobude za strožja pravila o varnosti igrač.
Kaj so PFAS, bisfenoli in druge nevarne kemikalije
- PFAS, večne kemikalije
PFAS lahko povzroči poškodbe jeter, motnje ščitnice, debelost, težave s plodnostjo, bolezni srca in ožilja ter raka. Nordijski svet ministrov je ocenil, da stroški javnega zdravja zaradi PFAS v Evropi znašajo neverjetnih 52 do 84 milijard evrov na leto.
Ker so PFAS naravno komaj razgradljive in se uporabljajo že desetletja, so sedaj povsod. Študije kažejo, da smo mnogi izpostavljeni PFAS preko hrane in pitne vode, kar ustvarja tveganje za naše zdravje. Lani so se evropski zakonodajalci že odločili prepovedati PFAS v embalaži živil v okviru uredbe o embalaži in odpadni embalaži.
- Bisfenoli
Sodijo med nevarne kemikalije, ki škodujejo okolju in zdravju ljudi, saj lahko ogrožajo plodnost, motijo delovanje hormonskega sistema, negativno vplivajo na reproduktivni sistem, vodijo do razvojnih nepravilnosti, slabijo imunski sistem, povzročajo poškodbe oči, izzovejo alergijske reakcije, draženje dihal … Nedavno so jih potrošniške organizacije odkrile celo v spodnjem perilu.
"V skupini bisfenolov je približno 150 kemikalij, nekatere med njimi smo odkrili tudi v igračah. Testi potrošniških organizacij so pokazali, da je lahko v eni sami igrači do šest različnih bisfenolov," pravijo pri ZPS.
- Skupina petih: PBT, PMT, vPvB in vPvM
Kemikalije, ki so obstojne, se kopičijo v organizmih, so mobilne in strupene, ter endokrine motilce okolja. Vse te kemikalije so v dokumentih Komisije opredeljene kot "najbolj škodljive kemikalije".