Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da je ob obisku vlade v Goriški regiji pred dvema tednoma predlagal, da se za državno upravo začasno iz t. i. pogoja PCT izloči T, torej testiranje, in se delo v prostorih državne uprave omogoči samo ob izpolnjevanju pogoja cepljenosti in prebolevnosti. Pri tem je prejel široko podporo kolegov v vladi.
Osnovni namen ukrepa je preprečiti širjenje okužb na delovnem mestu ter posledično zagotoviti nemoteno funkcioniranje državne uprave. "S tem želimo preprečiti, da bi se virus širil v prostorih delodajalca med zaposlenimi, ki niso cepljeni. Izjema so tisti, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti, za njih bo izjemoma možno samotestiranje," je povedal.
Ta pogoj bo torej veljal za ožjo državno upravo (ministrstva, organi v sestavi, inšpekcije, policija, vojska in upravne enote) in ne za celoten javni sektor. "Nikogar od zaposlenih v državni upravi ne silimo k cepljenju, ne predpisujemo obveznega cepljenja, želimo pa s tem dodatno spodbuditi k cepljenju," je povedal.
Sindikat državnih organov na ustavno sodišče
Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije pravi, da mu že od jutra zvoni telefon. "Člani sindikata me sprašujejo, kaj bomo naredili, saj se nekateri ne bodo cepili pod nobenim pogojem. Povem lahko, da je odlok, s katerim je bil sprejet pogoj PC za državno upravo, zame sporen. Takšne odločitve bi morale biti sprejete v državnem zboru s spremembo zakona o nalezljivih boleznih, ne pa z odloki. Prav tako gre za diskriminacijo javnih uslužbencev, ki so zaposleni v državni upravi, v primerjavi s tistimi v javnem sektorju, zato bomo na ustavno sodišče vložili pobudo za ustavno presojo omenjenega odloka," je povedal Verk.
Ta ne pristaja na argument, da morajo biti državni uradniki oziroma vlada kot delodajalec vzor drugim, da se cepijo. Verk je prepričan, da bo z uvedbo pogoja PC v državni upravi narejeno več škode kot koristi, saj lahko v skrajni fazi tisti, ki se ne bodo želeli cepiti, zaradi narave dela pa tudi ne bodo mogli delati od doma, ostali brez službe. "Vemo pa, da je sodna pot do pravice, če bo odlok spoznan za protiustaven, dolga."
Verk tudi ne verjame, da je bil pobudnik uvedbe pogoja PC za državno upravo minister za javno upravo Boštjan Koritnik – slednji se je s tem pohvalil. "Če je to res, pa se sprašujem, zakaj o tem nismo bili obveščeni sindikati, ki zastopamo delavce v državni upravi."
"Nikogar od zaposlenih ne silimo k cepljenju, nikakor"
Ukrep začne veljati s 1. oktobrom, s čimer dajejo na voljo organom državne uprave dovolj časa, da se prilagodijo in organizirajo delo in hkrati dajo čas tistim zaposlenim, ki se še niso odločili za cepljenje, da to lahko storijo.
Za izpolnjevanje pogoja bo s 1. oktobrom zadoščal že en odmerek cepiva, pod pogojem, da bodo drugi odmerek prejeli do 1. novembra, je pojasnil.
"Ponovno poudarjam, nikogar od zaposlenih ne silimo k cepljenju, nikakor, cepljenje oziroma prebolevnost postavljamo samo kot pogoj, da lahko javni uslužbenec opravlja delo v prostorih delodajalca. Vsi tisti, ki se ne želijo cepiti, bodo eventualno delo opravljali od doma, če narava in vrsta dela ter delovni proces to omogočajo," je zagotovil.
Če dela na domu zaradi narave in vrste dela ter delovnega procesa ni možno organizirati, bo delodajalec lahko ukrepal v skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja.
Koritnik je tudi dodal, da vlada priporoča delodajalcem, naj zaradi spremenjenih okoliščin glede epidemije covida-19 opravijo revizijo ocene tveganja in sprejmejo ustrezne ukrepe, pri čemer se posvetujejo s strokovnim delavcem za varnost pri delu in izvajalcem medicine dela. Nato pa naj v skladu s to oceno in upoštevaje splošne epidemiološke razmere organizirajo delo v okviru svojih pristojnosti.