Kitajska preizkuša trpežnost opeke za gradnjo baze na Luni

N.S., STA
16.11.2024 13:56

Kitajska je v petek zvečer v vesolje poslala vzorce opeke iz materialov, ki spominjajo na lunina tla, da bi preučila, ali so dovolj trpežne za gradnjo baze na Luni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Kitajska poskuse izvaja s ciljem, da bi do leta 2030 na Luno poslala astronavte in do leta 2035 tam zgradila stalno bazo. V petek zvečer je izstrelila misijo Tianzhou-8 za oskrbo vesoljske postaje Tiangong, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Z njo so v vesolje poslali prototipe opek iz različnih zemeljskih materialov, kot je bazalt, ki imajo podobne lastnosti kot lunina tla. Koščke teh opek bodo na vesoljski postaji preizkusili z različnimi testi.

Želijo ugotoviti, ali bi bile opeke iz materialov v luninih tleh primerne za gradnjo baze na Luni.

"Predvsem gre za izpostavljenost," je povedal Zhou Cheng, profesor na wuhanski univerzi za znanost in tehnologijo Huazhong. Koščke opek bodo postavili v vesolje in spremljali, ali se bo njihova trpežnost v ekstremnih razmerah v vesolju poslabšala.

Temperature na Luni namreč nihajo med 180 in -190 stopinjami Celzije. Ker ima Luna zelo redko atmosfero, je izpostavljena velikim količinam vesoljskega sevanja in mikrometeoritom.

Gradnja baze na Luni je tako zelo zahtevna, saj morajo biti stavbe prilagojene ekstremnim razmeram in luninim potresom. Prevoz gradbenega materiala na Luno je tudi zelo drag.

Eksperiment bodo izvajali tri leta, vsako leto pa bodo vzorce pošiljali na Zemljo za testiranje. V prihodnosti želijo preizkusiti tudi gradnjo z materiali iz luninih tal.

Kitajska svojo bazo na Luni načrtuje skupaj z več tujimi organizacijami in državami, med drugim Rusijo. Tudi ZDA si prizadevajo, da bi na Luno poslali astronavte in tam vzpostavili bazo. Za gradnjo na Luni preučujejo možnosti 3D-tiskanja zidakov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta