V tem tednu se razširja pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT). Po novem ga bodo morali izpolnjevati tisti, ki pri opravljanju dela prihajajo v neposreden stik z drugimi ljudmi, izkazati pa ga bo moral tudi uporabnik. Odlok je začel veljati že s ponedeljkom, a je še do konca tedna čas, da se izvajalci spremembam prilagodijo.
Največ zmede pri trgovcih
Po novem morajo pogoj PCT izpolnjevati vsi zaposleni v zdravstvenih dejavnostih, dejavnostih vzgoje in izobraževanja, socialnovarstvenih in kulturnih dejavnostih. Enako velja za osebne asistente, zaposlene v javni upravi in tiste, ki delajo v zavodih za prestajanje zapornih kazni, prevzgojnih domovih, centrih za tujce in varnih hišah. Pogoj velja še za gostince, izvajalce strokovnih izobraževanj in usposabljanj, taksiste, žičničarje, policiste, občinske redarje in varnostno osebje.
S tem tednom je pogoj PCT ponovno začel veljati tudi za trgovce. "Za nas ta ukrep od junija do zdaj ni veljal. Da je potreben PCT tudi za trgovce, smo izvedeli šele v soboto. Ti ukrepi so spet prehitro uvedeni in nedomišljeni. Danes zato večina nanje še ni prilagojena. Je pa tako ali tako zdaj še enotedensko prilagoditveno obdobje," je dejal Ladi Rožič, generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine. Da je danes še možno brezplačno hitro testiranje za zaposlene v naštetih panogah, pa je dejala predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Marija Lah in nadaljevala, da pa prihodnji teden več ne bo tako. "Želeli smo, da sta zasebni in javni sektor izenačena. Zdaj bomo v zasebnem sektorju testiranje plačevali, cene pa v odloku še niso določene," je ostra.
"PCT-pogoj za stranke bo zagotovo povzročil tudi več dela na črno."
Neuradno: hitri test za samotestiranje dva evra
Zaposleni se bodo sicer še vedno testirali enkrat tedensko, a naj bi bilo za ta namen možno tudi samotestiranje. Stroške testiranja bodo plačali delodajalci. Cena za teste za samotestiranje uradno še ni znana, neuradno pa se omenja, da naj bi en test stal dva evra, kar je bistveno manj od sedanjih 12 evrov za hitro testiranje, a delodajalci kljub temu pričakujejo, da bo to strošek države.
Še bolj kot plačevanju testov za zaposlene pa nasprotujejo plačevanju testov za stranke. "Šolarji na primer se lahko samotestirajo, naše stranke pa ne. Za potrošnike je še vedno potreben plačljiv hitri test. Ta stane 12 evrov, kar je zelo veliko," pravi predsednik obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh. Tak pogoj za stranke od tega tedna velja denimo pri frizerjih. Ti že opozarjajo, da se bo to pogojevanje zagotovo poznalo pri njihovem poslovanju. "PCT-pogoj za stranke bo gotovo povzročil tudi več dela na črno. Stranke, ki niso cepljenje, se pač ne bodo testirale in za to plačale 12 evrov, da bodo potem lahko šle k frizerju," razlaga frizer Smiljan Škarica, tudi predsednik sekcije frizerjev pri OZS.
Jus: Za zdravstvene storitve bodo testi brezplačni
Kako pa je s testi ob pregledih z zdravstveno napotnico? Tudi pri teh bo PCT zdaj pogoj, a kot odlok razumejo v mariborskem zdravstvenem domu, bodo imeli posamezniki v teh primerih možnost, da se testirajo brezplačno. "Že ob naročanju na preiskave ali specialistične preglede ljudi opozarjamo, da bodo po novem morali izpolnjevati PCT-pogoj, tako da imajo čas, da si potrebno priskrbijo. Povemo jim tudi, da jim je v primeru zdravstvene storitve na voljo brezplačno testiranje," je povedal Aleksander Jus, pomočnik direktorja v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.
Kino, športne in kulturne prireditve: za otroke testiranje plačljivo
Dodatno razburja znižanje starostne meje pri tistih, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT. "Že pred uveljavitvijo tega zadnjega odloka so morali PCT- pogoj izpolnjevati na primer vsi starejši od 15 let, za katere pa je bil vsaj test brezplačen. Zdaj se starostna meja znižuje in teste bodo morali plačevati, saj samotestiranje ni dovolj za obisk kina ali kakšne kulturne ali športne prireditve," je dejal direktor Mariboxa Stipe Jerič. "To je diskriminacija do mladoletnih, hkrati pa bo to prineslo upad obiska vseh kulturnih in športnih prireditev," je še dejal.
PCT je zdaj pogoj za vse zaposlene, ki prihajajo v stik z drugimi ljudmi.
Zaposleni v teh dejavnostih imajo po novem na voljo tudi samotestiranje. Strošek bremeni delodajalca. Še naprej se testirajo enkrat tedensko.
PCT je pogoj za obisk frizerskega ali kozmetičnega salona, za vse, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi, za obiskovalce in spremljevalce pacientov ...
Pogoj PCT ne velja za ljudi, ki v šolo ali vrtec pripeljejo otroke, in za uporabnike trgovinske dejavnosti, za obisk lekarn, prodajaln z medicinskimi pripomočki, bencinskih servisov, uporabnike bančnih, zavarovalniških in poštnih storitev.