
Socialni partnerji danes še ne bodo podpisali dogovora o predlogu pokojninske novele, kot je bilo napovedano, so za STA povedali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Za slavnostni podpis pred kamerami je bilo sicer že vse pripravljeno, a so iz vlade najprej dogodek prestavili, ker da so se pogajanja zavlekla, nato pa so napovedali le izjavo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca. Ta je na njej dejal, da so vmes dosegli kompromis in bo dogovor podpisan v sredo. Po njegovih besedah je bilo usklajevanje 12. točk dogovora med socialnimi partnerji, ki ureja podrobnosti, bolj dolgotrajno, kot so pričakovali, saj morajo predstavniki sindikatov in delodajalcev dobiti mandat svojih organov za odobritev. Pogajanja o prenovi pokojinskega sistema so sicer zaključili prejšnji teden.
Mesec sicer ni razkril, kaj je bila vsebina omenjenih 12 točk, ki so jih usklajevali na tokratni seji. "Če bo soglasje, se bomo pogovarjali predvsem o tistih točkah, kjer smo dosegli soglasje, ne pa o tistih točkah, kjer soglasja nismo dosegli – to je konec koncev tudi cilj socialnega dialoga," je dejal. Poudaril je, da je treba za prenovo tako obsežnega sistema, kot je pokojninski, iskati najširše družbeno soglasje. "Vsi smo od mize odšli z malo stisnjenimi zobmi, smo pa seveda vsak nase prevzeli odgovornost, da zdaj mi na vladni strani, oni pa na svojih organih izpogajano ubranijo," je pojasnil in dodal, da bo razplet znan v sredo.
Po neuradnih informacijah Dnevnika se je zapletlo, ker se delodajalci niso želeli odpovedati problematiziranju višine prispevka za dolgotrajno oskrbo v zameno za to, ker ne pristajajo na izenačitev prispevnih stopenj za pokojninsko zavarovanje. A sindikati pri tem vztrajajo. Na Gospodarski zbornici Slovenije so vladi minuli teden znova predlagali zamik uvedbe prispevne stopnje za dolgotrajno oskrbo za leto dni, v tem času pa naj bi vlada dorekla, katere storitve se bodo izvajale in kako.