V uvodnem delu kongresa so zbrane nagovorili ministri NSi Janez Cigler Kralj, Matej Vrtovec in Boris Mark Andrijanič, pa tudi vodja poslancev NSi Jožef Horvat in evropska poslanka Ljudmila Novak. Dosežke stranke in vizijo za naprej pa je predstavil tudi predsednik stranke Matej Tonin.
Prepričan je, da ima NSi vse, kar je potrebno za zmago na prihajajočih parlamentarnih volitvah, in da je prihodnost Slovenije močno odvisna prav od rezultata njihove stranke. Tonin spomnil, da bo prihodnje leto super volilno leto. Poudaril je, da NSi na leto 2022 pripravljena. Danes bodo tako predstavili svoje kandidatke in kandidate, ki se bodo za mesto v državnem zboru potegovali na listi NSi.
"Naša ključna zahteva je, da ustvarimo razvito, zeleno in sproščeno Slovenijo. In kar je ključno doseči moramo, da se delo izplača. Kdor dela ne sme biti reven. Zdravemu človeku j e treba omogočiti možnost za delo ne pa socialno pomoč. Zaradi visokih davkov izginja srednji sloj. Zato že danes napovedujemo postopen dvig splošne dohodninske olajšave na 7500 evrov. To pomeni višje neto plače za vse. Javno zdravstvo na papirju ni dovolj. Naredili bomo vsem dostopno zdravstvo," je nekaj ključnih zavez programa naštel Tonin.
Osnutek programa za obdobje 2022-2026
Programski dokument ukrepe deli na pet vsebinskih sklopov: zeleno socialno-tržno gospodarstvo, dostopno javno zdravstvo, država v službi človeka, vsestranski razvoj posameznika in povezana enakomerno razvita Slovenija.
Med drugim predlagajo postopen dvig splošne dohodninske olajšave na 7500 evrov, saj želijo razbremeniti izginjajoči srednji sloj. Predlagajo tudi t. i. socialni copatek za najbolj ranljive. S tem bi uvedli minimalni znesek dohodka od dela, od katerega prejemniki dohodka ne bi plačevali prispevkov za socialno varnost.
Posebno pozornost namenjajo tudi visokokvalificiranemu kadru, zato se zavzemajo za razvojno kapico pri 4600 evrih in petletno dohodninsko olajšavo za zaposlitev visokokvalificiranih oseb, ki se priselijo v Slovenijo.
Ukinili bi koncesije v zdravstvu in uvedli samostojne nosilce zdravstvene dejavnosti. Napovedujejo tudi ustanovitev agencije za preverjanje kakovosti in standardov v zdravstvu, možno mora biti tudi nagrajevanje po rezultatih dela.
Po predlogu NSi bi lahko vsak upokojenec in iskalec zaposlitve zaslužil 350 evrov neto, ki bi se izvzeli iz dohodnine.
Na področju pravosodja NSi med drugim napovedujejo v celoti elektronsko poslovanje sodišč.
"Imamo sposobne ljudi in natančen program. Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado," je dejal. Po njegovih besedah NSi je in bo glasnik dialoga, sodelovanja in strpnosti v slovenskem političnem prostoru. NSi bo, kot je napovedal, zato v vsaki vladi vztrajala pri dialogu in spoštovanju vseh državljanov. "Verjamemo v sodelovanje. Zavedam se, da razdeljeni izgubljamo, povezani pa zmagujemo," je dejal Tonin, sicer tudi podpredsednik aktualne vlade.
Poudaril je, da so v stranki vse od vstopa v vlado trdo delali. "Kljub epidemiji in težkim razmeram nam je skupaj s kolegi v vladi uspelo gospodarske kazalce obrniti navzgor in preprečiti katastrofo. Slovenija je ta teden dosegla rekordno visoko zaposlenost, kar na drugi strani pomeni eno izmed najmanjših brezposelnosti na svetu," je izpostavil.
Ocenil je tudi, da so z odliko opravili slovensko predsedovanje Svetu EU, ki je trenutno v sklepnem delu.
Zavrnil je tudi najpogostejše očitke, ki letijo na NSi: "Vprašanje STA in delegiranih tožilcev je rešeno. Očitki o političnem kadrovanju pa popolnoma neutemeljeni in zlonamerni." Kot je dejal, so v NSi neomajni podporniki načel korporativnega upravljanja, pri kadrovanjih v državna podjetja pa po njihovem štejeta kompetentnost in sposobnost.
"Številni rezultati na ministrstvih in dobri ekonomski kazalci so najboljši odgovor na vprašanje, zakaj vztrajamo v tej vladi. Vztrajamo zato, ker lahko delamo in premikamo meje," je dejal in dodal, da delajo v dobro Slovenije in da bodo to počeli tudi v prihodnje.
Napovedal je, da NSi ne bo razbijala vlade nekaj mesecev pred volitvami. Priznal je, da so tudi v tej vladi težave, a kot pravi, a ko pride do težav ali nesporazumov, v koaliciji "ne postavljajo ultimatov, ampak iščejo rešitve".
"V Novi Sloveniji namesto revanšizma napovedujemo dialog, namesto izključevanja sodelovanje in namesto kulturnega boja vizijo razvite, zelene in sproščene Slovenije," je naštel.