Kako je videti zdravstveni karton slovenskih rokometašev? Kako je mogoče športnikom lajšati posledice prevelikih naporov, kako jih v kratkem času pripraviti na nove tekme? Za tiste, ki nosijo največje breme, vemo, da so že pošteno utrujeni. Imajo lahko napori trajne posledice? Kako je vrhunski rokomet videti v očeh zdravnika? To so teme, o katerih smo se ob robu evropskega prvenstva pogovarjali s Sašem Djurićem, zdravnikom v reprezentanci.
"Rokometaši so na splošno zdravi ljudje. Nedvomno so precej boljšega zdravja kot običajni pacienti, s katerimi se srečujem v zdravstvenem domu v Celju," uvodoma pove Djurić. Zaradi pretiranih ponavljajočih se obremenitev pa posel ni ravno zdrav, čeprav se načeloma ukvarjajo z zdravju koristnim početjem. Temu ne oporeka: "Profesionalni šport zahteva maksimalno angažiranje in zato fizični in psihični napori zelo vplivajo na zdravstveno stanje. To ni posebej zdravo početje. Rokomet je tudi kontaktni šport, v katerem so poškodbe skorajda vsakdanjost."
Rokometaše ščiti
Primarna naloga zdravnika je, da rokometaše zaščiti. Kako to uresničuje Djurić? "Osnovni stvari sta zdravstveni tretma in terapevtska služba, trudimo se jim tudi omogočiti zdravo prehrano. Dajemo jim še dodatke za nadomestitev vitaminov, mineralov, ki jih porabljajo v večjem obsegu, kot je običajno. Gre za napitke pred tekmo, med njo in po njej, s čimer obnovimo glikogensko zalogo. Tak napitek je lahko že začetek regeneracije."
Profesionalni šport ni posebej zdravo početje, rokomet pa je še kontaktni šport, v katerem so poškodbe skorajda vsakdanjost
V prvi vrsti zdravnik zagovarja zdravje športnika, zatem pride na vrsto njegova aktivnost v ekipi
Doslej so dopinški preizkus od Slovencev opravili pri Darku Cingesarju in Juretu Dolencu
Dva na listi poškodovanih
V slovenski ekipi sta se poškodovala dva igralca - Darku Cingesarju je Djurić dovolil nadaljevati turnir, Vid Kavtičnik je izgubljen. Kaj je odločalo pri teh konkretnih odločitvah? "Pri Darku je šlo za nateg mišic in vezi spodnjega dela roke. Ta poškodba se lahko s pomočjo manualne terapije sanira. Žan in Rudi (Žan Rant Roos in Rudi Slobodnik, maserja v ekipi, op. p.) sta vložila veliko dela, da jima je uspelo. Vid ima delno natrganino leve mečne mišice, ki je v takem obsegu, da zahteva daljšo rehabilitacijo. Skupna odločitev je bila, da na tem prvenstvu ne bo več nastopil."
Magnetna resonanca plačljiva
Je pri tem šlo za nadstandard, ki ga zdravstvena služba tekmovanja ni bila dolžna zagotoviti, in je bilo treba storitev plačati? "Da, šlo je za magnetno resonanco, ki je plačljiva. Rokometna zveza je to rešila z organizatorji," razloži Djurić. Kot zdravnik je prisoten na vseh tekmah slovenske reprezentance, spremlja tudi večino treningov. Štiriindvajset ur na dan je dosegljiv po telefonu. Redno ga je mogoče srečati v terapevtski sobi v hotelu Scandic St. Jorgen v Malmöju, kjer prebivajo reprezentance v skupini II. Ko na turnirju denimo določijo posameznike iz naše ekipe za dopinške preglede, je Djurić znova aktiven - kot spremljevalec. "Opravili smo dve testiranji, preizkusili so Darka Cingesarja in Jureta Dolenca. Kontrolo zmeraj izvajajo po tekmi in rokometaši so se obvezni v čim krajšem času oglasiti v ambulanti, ki je v dvorani, in oddati vzorec urina. Mednarodna protidopinška zveza Wada testiranja opravlja naključno. Če ima igralec po tekmi še medijske obveznosti, ga pri tem nenehno nadzoruje pooblaščena oseba, po tekmi do odvzema urina mu je prepovedano zaužiti karkoli."
Težava, če bi kdo zamolčal
Dilema o tem, ali lahko gre pri dopinških kršitvah za nevednost, ostaja? So rokometaši in zdravniško osebje klubov in reprezentanc dovolj poučeni in imajo predpisano proceduro, zaradi katere nevednost ne more biti več opravičilo za kršitelje? Djurić: "Vsako leto se seznam prepovedanih substanc obnavlja in je nenehno na voljo na spletu vsem, ne le športnikom. Če bi koga iz slovenske reprezentance ujeli na kontroli, bi bili to njegova in moja odgovornost, saj sem njegov zdravnik. Za vsakega rokometaša vem, kakšno terapijo izvaja. Vsak me sproti obvešča o spremembah, občasno mi v presojo pošiljajo deklaracije prehranskih dodatkov, pri katerih preverim, ali je katera snov na listi prepovedanih snovi. Pred prvenstvom sem imel predavanje, na katerem sem jih seznanil z dolžnostmi, ki jih kot športniki imajo do svetovne protidopinške organizacije. Odsvetujem uporabo prehranskih dopolnil, če bi jih kupovali v nepreverjenih trgovinah ali pri posrednikih. Proizvajalci morajo biti certificirani, dodatki morajo imeti znak olimpijskega komiteja, ki zagotavlja varnost. Problem bi lahko nastal, če bi kdo zatajil uporabo prepovedane substance. "
Zdravnik teče in opazuje
Sašo Djurić v reprezentanci ne opravlja samo svojega dela, to hitro postane jasno vsakemu, ki malo bolj podrobno spremlja dogajanje. Rokomet ima preprosto rad. "Seveda se čutim kot del ekipe. Na tekmah sem zmeraj ob igrišču, pripravljen na ukrepanje. Šport je pomemben del mojega življenja, tako profesionalnega kot zasebnega. Ne znam si predstavljati, da se ne bi ukvarjal s športom. Tudi tako sem lahko zgled svojim pacientom. S športom se ukvarjam zaradi zdravja. Tudi v Malmöju s kondicijskim trenerjem dr. Primožem Porijem vstaneva prva in se zjutraj odpraviva na tek. Na severu je to še nočni tek."
In kakšen je Malmö ob jutranjih korakih? "Takrat je še vse mirno, mesto se prebuja. Ne srečam veliko ljudi, ni avtomobilov in tudi zato je lepo teči. Srečam nekaj Švedov, ki se rekreirajo. Čez dan jih je veliko na kolesih, uporabljajo javni prevoz ... Vse to kaže na ozaveščenost prebivalcev. V Malmöju so temperature višje, kot so bile v Göteborgu, občasno piha, saj smo tik ob morju, in v zraku je še več vlage."