Kdaj imamo opravka s hibridnim avtomobilom? Takrat, ko ima vozilo vgrajeno pogonski sklop, ki združuje bencinski motor z enim ali več elektromotorji. Hibridi tako za pogon še vedno uporabljajo bencin, podobno kot klasična vozila, priključni hibridi pa uporabljajo tako bencin kot elektriko, saj jih je mogoče priključiti na električno omrežje in napolniti njihovo baterijo. Ključni prodajni adut večine hibridnih vozil je višja učinkovitost glede porabe goriva, saj imajo boljši »doseg« kot klasična vozila, spet drugi hibridni avtomobili pa uporabljajo električne motorje za izboljšanje zmogljivosti. Nekaj izbranih vozil pa zmore dostaviti oboje – nižjo porabo goriva in višje zmogljivosti. Na katera nova hibridna vozila velja torej biti pozorni?
Audi A6
Audi A6 55 TFSI e quattro bo bržkone najbolj prodajan novi hibridni A6. Ni težko videti zakaj. Kot pri vseh ostalih priključnih hibridih te znamke oznaka TFSI e quattro prinaša izjemno napredni pogonski sklop, ki razvija 367 konjskih moči in 500 nevtonmetrov navora ter vozniku zagotavlja nadpovprečno vozno dinamiko.
Klasični del pogonskega sklopa predstavlja štirivaljni bencinski motor 2.0 TFSI, elektromotor pa je vgrajen v sedemstopenjski menjalnik S tronic.
Slednjemu energijo zagotavlja litij-ionska baterija zmogljivosti 14,1 kWh, ki je nameščena v zadnjem delu vozila in kljub štirikolesnemu pogonu še vedno omogoča veliko prtljažnega prostora. Kljub za hibrida pregovorno varčni naravnanosti razvaja z dinamiko: do 100 kilometrov na uro pospeši v 5,6 sekunde in doseže 250 km/h končne hitrosti – z opombo: v popolnoma električnem načinu zmore le do 135 km/h. Ampak saj se limuzinam bolj poda avtocestno križarjenje ...
BMW 5
Podobno zasnovo kot Audi je ubral tudi BMW, ki ima tako s hibridnimi kot električnimi vozili že veliko izkušenj. Nova »petka« je letos pobrala vrsto priznanj in nagrad za najboljšo limuzino (na voljo je tudi kot karavan) med hibridi, saj zagotavlja mirno in udobno vožnjo, po želji voznika pa pokaže tudi svoje športne gene.
Že vstopni hibrid premore skoraj tristo konjskih moči in šprint do stotice opravi dobrih šestih sekundah.
Od tekmecev se še najbolj loči po svoji avtonomiji vožnje zgolj na elektriko – v idealnih razmerah se bodo vozniki spogledovali s stotico, v zimskem času pa se bo domet malodane prepolovil. Potnike razvaja z notranjo prostornostjo, udobjem in digitalnimi funkcijami, vključno z velikim ukrivljenim zaslonom, pri čemer tudi prtljažnik pogoltne zavidljivo veliko količino prtljage.
Ford Kuga
Tudi znamka Ford je podlegla čarom elektrifikacije svojih modelov. Nova Puma je tako v eni izmed najbolj prepričljivih različic pravzaprav priključni hibrid, zato ni presenečenje, da je bila prav njena predhodnica zadnja leta najbolje prodajano vozilo z oznako PHEV na trgu. Še več, priključni hibrid je v primeru Kuge celo najzmogljivejša različica, saj ima pod motornim pokrovom vgrajen pogonski sklop, ki ga sestavljata 2,5-litrski bencinski štirivaljnik in elektromotor s skupno (t. i. sistemsko) močjo 243 konjičkov.
Litij-ionska baterija v dnu vozila pa omogoča do 66 kilometrov »zelene« vožnje oziroma vožnje v povsem električnem načinu, na domači vtičnici pa jo bomo za ta dosežek polnili tri ure in pol.
Umirjena vožnja tudi najbolj godi brezstopenjskemu samodejnemu menjalniku, ki poganja prvi kolesni par in da jasno vedeti, da mu priganjanje ni všeč. Nov, malce drznejši videz je pričakovan, kot tudi nadgradnja povezljivosti in vgradnja več inteligentnih tehnologij. V bistvu se zdi največji adut, glede na konkurente, kakopak, nove priključno-hibridne Kuge pravzaprav njena vlečna zmogljivost – z ustrezno prikolico lahko za vozilom vlečete tovor do teže kar 2100 kg. Pri čemer vam vgrajena navigacija pomaga izbrati pot, ki je najprimernejša za vleko prikolice!
Honda ZR-V
Honda je dopolnila svojo ponudbo modelov SUV z popolnoma novim ZR-V. Ta se po velikosti uvršča med modla CR-V in HR-V, zasnovan pa je na tehnični osnovi Civica, torej ima tudi njegov športni DNK, ki se lahko odraža v dinamični vožnji. A čeprav ta hibrid z oznako e:HEV združuje odzivnost, stil ter napreden paket varnostnih sistemov, svoje športne gene vseeno skriva. Niti mu divjanje po cesti ne paše. Podobno kot drugi hibridi razvaja v notranjosti, kjer voznika in potnike prepričajo kakovostni in stilsko dovršeni materiali, udobje in nadpovprečna prostornost, značilna za vse Honde zadnjega desetletja. Napreden pogonski sklop e:HEV je posrečena kombinacija zmogljivosti in varčnosti, pozna pa tri načine avtonomne vožnje: električni pogon zagotavlja tiho in takojšnjo moč, hibridni pogon pa doda odzivnost in potencial za premagovanje daljših poti.
V praksi se motorni pogon slišno vključi predvsem pri višjih hitrostih.
Pri Hondi dodajajo, da ZR-V privlači poglede. S tem se vsekakor strinjamo, a vozilo s svojo obliko tudi polarizira – ali vam bo takoj všeč, ali pa sploh ne.
Hyundai Kona in Santa Fe
Hyundai v svetu hibridnih in električnih vozil uživa izjemen ugled. Novi modeli pa ga utegnejo še spolirati. Mali SUV-jček Kona je v zadnji generaciji pridobil precej dolžinskih centimetrov, kar se močno pozna v notranjosti in prtljažniku (ta je skoraj tretjino večji). Ne le večja, nova Kona Hybrid je postala tudi drznejša in bolj dinamična.
Pozna se, da je bil hibrid izpeljan iz električno gnane različice in ne obratno, kot je bila pogosto praksa v preteklosti.
Elegantno izklesan sprednji del in aerodinamične tekoče linije poudarjajo futuristično obliko, ki preko plastičnih obrob kolesnih utorov lastniku sporoča, da želi biti tudi robustno vozilo. Nam je všeč, da je uspešno odpravila največjo zamero predhodnice: zdaj je širša in daljša, z veliko prostora za noge in ramena tudi v drugi vrsti, kjer je bilo prej zelo utesnjeno potovati. Nič več malčica pa je prava pionirka, je namreč prvi Hyundai, ki je opremljen s tehnologijo Connected Car Navigation Cockpit in z možnostjo posodobitev programske opreme na daljavo (OTA), hkrati pa tudi prvi Hyundai, ki ga je moč odkleniti in zakleniti s pomočjo digitalnega ključa. Kona Hybrid je opremljena z bencinskim in električnim motorjem, ki tvorita paralelni hibridni pogon. To pomeni, da delujeta skupaj, njuno sodelovanje pa podpira litij-ionska baterija s kapaciteto 1,32 kWh, ki ne rabi ločenega polnjenja. Rezultat je znan: nižja poraba goriva in manj emisij. Hibridni sistem glede na situacijo neopazno preklaplja med bencinskim in električnim motorjem, po potrebi pa aktivira kar oba. Elektromotor lahko pomaga tudi pri upočasnjevanju, pri čemer s pomočjo regenerativnega zaviranja polni baterijo. Nasploh je varčnost v tem vozilu bolj poudarjena od vozne dinamike.
V Slovenijo je zapeljala tudi nova generacija velikana Santa Fe. To vozilo pa resnično razvaja z notranjo prostornostjo, takoj ko sprejmete markantno zunanjost in LED-žaromete v obliki črke H. Z daljšo medosno razdaljo, prostorno notranjostjo za kar 7 potnikov in drznim, prepoznavnim dizajnom ta SUV za marsikaterega kupca predstavlja popolno ravnovesje med mestnim življenjem in avanturami na prostem.
Ogromen prtljažnik dobesedno pogoltne vse, kar ste se odločili peljati s seboj.
Za brezskrbno, udobno in suvereno vožnjo skrbi vsaj ducat sistemov, poleg sistema 360-stopinjskih kamer pa bi izpostavili še digitalno vzvratno ogledalo, ki zagotavlja jasen, širši kot pogleda na dogajanje za vozilom in izboljšuje predvsem nočno vidljivost nazaj. Pri modelu Santa Fe sta na voljo tako klasični kot priključno-hibridni pogonski sklop. Slednji prinaša najboljše iz obeh svetov: elektriko, ko jo želite, in bencin, ko ga potrebujete. Vgrajena baterija skrbi za visoko prilagodljivost in odsotnost občutka tesnobe glede dosega – zgolj na elektriko se lahko peljete več kot 50 kilometrov.
MG3 Hybrid+
MG je svojemu malčku s trojko v imenu nadel oznako Hybrid+. Kaj ta plus pomeni? Predvsem to, da naj bi bil boljši od povprečnega hibrida, sploh v segmentu manjših mestnih vozil. Eden najdostopnejših avtomobilov v tem razredu je tehnološko gledano vsekakor zanimiv posebnež, saj se ponaša hibridnim motorjem, ki vključuje vrhunske tehnologije, in izjemno učinkovitim 3-stopenjskim hibridnim menjalnikom. Je to prednost ali slabost? Mehaniki bi dejali, da je prednost, pa tudi sami smo uživali v brezhibni in tekoči vožnji. Sploh ker pri tem hibridu ni treba misliti na polnjenje z elektriko.
Tudi varnost je pisana z veliko začetnico, naprednih pametnih sistemov ne manjka.
A nekateri med njimi so res plahi in ostro odreagirajo na prometne »anomalije«. Toda inteligentne (ne pa idealne) pomoči pri omejevanju hitrosti, pomoči pri prometnih zastojih, zaznavanja mrtvega kota ter prilagodljivega tempomata, ki sodijo v nabor funkcij MG Pilot, se voznik hitro privadi. Notranjost povzema poteze večjega električnega MG4, kar je le plus, torej proizvajalec ni pretirano varčeval na udobju potnikov. Za razliko od skoraj vseh avtomobilskih malčkov na trgu pa MG3 Hybrid+ izstopa še po tem, da premore mobilno aplikacijo iSmart, preko katere lahko lastnik spremlja stanje vozila, ga odklene, na daljavo zažene klimatsko napravo (uporabno pozimi in poleti) itd.
Toyota C-HR
Toyota je znamka, ki po številu modelov s hibridnim pogonom, pravzaprav nima konkurence. Japonci so pač pionirji te tehnologije in svojo prednost ohranjajo in včasih celo povečujejo iz generacije v generacijo. Pri čemer so, skladno s svojo vizijo, predvsem pragmatični in praktični. Večina Toyot, vključno z novo »kulsko« in nenavadno živahno C-HR, za katero se resnično zdi, kot da je konceptni avtomobil skočil v serijsko proizvodnjo, premore klasični oziroma t. i. samopolnilni hibridni pogon, kar pomeni, da v vozilo točimo le bencin, kot bi to storili z vsakim drugim avtomobilom z motorjem na notranje zgorevanje. Tudi vozimo jih povsem normalno, pri čemer k udobju vožnje največ prispeva novi menjalnik e-CVT, ki ima fizično prvo prestavo in neskončno število vseh ostalih prestavnih razmerij.
V kombinaciji z močnejšimi bencinskimi motorji je zato zelo suveren in prijeten.
Pri novi Toyoti CH-R tako kupec lahko izbira med klasičnim ali priključno-hibridnim modelom, pri čemer je slednji znatno dražji, a se za razliko od skoraj vseh vozil na trgu kot eden redkih lahko pohvali z deklarirano povprečno porabo goriva, ki je nižja od enega litra na sto prevoženih kilometrov.
Volkswagen Tayron
Po daljšem času spet en čisto nov Volkswagen. Tayron je precej velik 7-sedežni cestni terenec, ki s svojo stransko silhueto in zunanjimi merami še najbolj spominja na Škodinega Kodiaqa, pri Volkswagnu pa so zapisali, da predvsem zapolnjuje vrzel med srednje velikim Tiguanom in zdaj že ogromnim Tuaregom.
Poleg velikosti – vozilo je dolgo kar 4,77 metra – naj bi veliko odlik pobral od »sestrične«, vključno prilagodljivostjo in za sodobni čas precej razkošno izbiro pogonov, med katerimi bosta kar dva priključna hibrida.
V najzmogljivejši elektrificirani različici eHybrid bo 1,5-litrski bencinski motor(ček) ob pomoči električnega pogona zmogel dostaviti sistemsko moč preko 268 konjev (!), pri čemer bi po optimističnem scenariju v bateriji shranjena električna energija (19,7 kWh) lahko zadostovala za kar sto kilometrov nadvse varčne vožnje. Kljub relativno veliki bateriji je v prtljažnem prostoru še vedno ogromno prostora – 885 litrov v 5-sedežni postavitvi oziroma 850 litrov v 7-sedežni postavitvi (kakopak z v dno pospravljenima sedežema). Notranjost bo po vzoru zadnjih Volkswagnov prešerno digitalizirana z velikih 15-palčnim osrednjim zaslonom, manjkali pa ne bodo niti ambientna osvetlitev, brezžično polnjenje telefonov, digitalni pomočnik z umetno inteligenco ChatGPT ter pametna navigacija.