Ženski nogomet: Prava pot je avstrijska

Aljoša Stojič Aljoša Stojič
03.08.2017 14:58

Z Matejo Zver o tem, kako je ženski nogomet "tam zgoraj" prodrl v udarne televizijske termine in da je vratarka Manuela Zinsberger pri naših severnih sosedih zasenčila Davida Alabo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Sankt Pölten ima prebivalcev za pol Maribora. Nogometašev, ki bi bili ponos mesta, nimajo. Imajo pa izvrstne nogometašice, trikratne zaporedne avstrijske prvakinje. Kar spet ne bi bilo nič posebnega, če peterica med njimi ne bi igrala za avstrijsko reprezentanco na evropskem prvenstvu, ki poteka na Nizozemskem. Naše severne sosede, s katerimi so se slovenske žogobrcarke še pred petimi leti povsem enakovredno kosale, so hit prvenstva. Prvič so se uvrstile na EP in že prišle med štiri najboljše reprezentance na stari celini. Pa še to morda ne bi bilo dovolj za zapis o športnem fenomenu v Sankt Pöltnu, če za klub iz Spodnje Avstrije ne bi igrala Slovenka. Mateja Zver, z naskokom najboljša slovenska nogometašica vseh časov, je tretjo sezono del te uspešne nogometne zgodbe.

Konec nemške ere

Ženski nogomet je na tem EP, ki se bo končal to nedeljo s finalno tekmo v Enschedeju (začetek ob 17. uri), padel na glavo. Nemške nogometašice, dominantne v Evropi od leta 1995 (na evropskem tronu so bile polnih 22 let!), so klonile v četrtfinalnem obračun z Dankami (1:2). "Vesela sem, da se je končala nemška era. Bilo je že kar dolgočasno, ker so bile serijske zmagovalke. Na tem evropskem prvenstvu mi je všeč, da lahko vsak premaga vsakega. Torej se je evropska kakovost razpršila in ne govorimo več zgolj o nemškem primatu in superiornosti njihove lige," je dejala Zverova.
Padle so velike Francozinje (v četrtfinalu so jih ugnale Angležinje z rezultatom 1:0), po enajstmetrovkah pa tudi ambiciozne Španke v dvoboju z Avstrijkami. Tekmo je avstrijska televizija (ORF) prenašala na prvem programu, dramatično izvajanje penalov si je ogledalo 1,2 milijona avstrijskih gledalcev. Kar je približek rekordnemu televizijskemu ratingu, ko gre za nogomet. Lansko tekmo Avstrijcev in Islandcev na EP si je ogledalo 1,7 milijona Avstrijcev.

Dekliška nogometna akademija

Tudi v ženskem nogometu, "tem najbolj hitro razvijajočem se svetovnem športu", kot nam je dejal Bojan Prašnikar, so Avstrijci svetlobna leta pred Slovenci. Že vrsto let v ekipah fantov v nižjih starostnih kategorijah na avstrijskih tleh opažamo kopico deklic, medtem ko se pri nas ta model "kombiniranih moštev" uveljavlja šele zadnjo sezono, dve. Zverova izpostavi, da so v razvoju avstrijskega ženskega nogometa zadeli žebljico na glavico z ustanovitvijo nogometne akademije za deklice (Frauenfussball Akademie), ki se je zasidrala v Sankt Pöltnu: "Med tednom so dekleta, nadarjena za nogomet, zbrana na enem mestu, skupaj hodijo v šolo (na gimnazijo ali v poklicno srednjo šolo, op. p.) in dvakrat na dan igrajo nogomet; le čez vikend se vračajo domov. Ta valilnica nogometnih talentov je dala rezultat na tem evropskem prvenstvu. Velik plus za razcvet avstrijskega ženskega nogomet je ta, da večina njihovih najboljših nogometašic odide v nemške klube."
Nacionalni center za ženski nogomet je ustanovila avstrijska nogometna zveza leta 2011, podprla pa sta ga tako država kot lokalna skupnost. "S ciljem zagotoviti dekletom optimalne pogoje v nogometu, šoli, poklicu, v razvoju osebnosti in karieri. Da bi nadarjene deklice in ženske lahko postale konkurenčne na mednarodni ravni," so zapisali v ustanovnem aktu akademije.

Žalostni in veseli

Mateja Zver izpostavi režim treningov, ki je na drugi strani meje profesionalen: "Dva dni v tednu opravimo po dva treninga, drugače pa po enega. Prosta je samo nedelja, ker prvenstvene tekme igramo ob sobotah. V glavnem se v slovenski ligi trenira manj, sploh po manjših klubih. V Sankt Pöltnu sem sicer edina Slovenka, poleg mene so v ekipi še štiri tujke: po dve Slovakinji in Madžarki. Letos imamo višje cilje tudi v ligi prvakinj, lani nam jo je v prvem krogu zagodel danski Bröndby."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta