Za gasilce gre: Iz vodnjaka reševali bika

Gregor Grosman Gregor Grosman
16.05.2017 18:38

Pri financiranju bi lahko država bolje poskrbela zanje, izpostavi predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Šentilj Andrej Kmetič.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

V občini Šentilj delujejo sicer štiri prostovoljna gasilska društva, osrednje je PGD Šentilj, ki varuje približno 8000 prebivalcev. Poveljnik PGD Šentilj Andrej Kmetič nam pojasni, da se specifika njihovega terena in delovanja iz leta v leto spreminja: "Če samo pogledamo center Šentilja, je bil ta nekoč mala vas, zdaj to ni več. Imamo železnico, avtocesto, včasih smo imeli največji mejni prehod, še nedavno smo se soočali z begunci in nastanitvenimi centri zanje."
Ljudje živijo za gasilstvo, posebej starejši prebivalci, vendar nekateri, ki se denimo preselijo iz centra Maribora, ne dojamejo, kaj prostovoljno gasilstvo je. "Večkrat ti zaprejo vrata. Ko pridemo enkrat letno okrog, nas marsikdo nadira, zakaj to počnemo. Je pa takoj drugačno razmišljanje, ko se kaj zgodi," doda poveljnik društva, ki šteje 42 operativnih članov, skupaj z mladino in veterani vred pa ima PGD Šentilj več kot 80 članov.

Gori tudi zaradi ekonomske krize

Vse pogosteje se soočajo z naravnimi ujmami. Kmetič opaža tudi, da se je v zadnjih dveh letih povečalo število dimniških požarov in požarov objektov. "Zakaj? Preprosto, zaradi ekonomske krize ljudje prehajajo na kurjavo na trdo gorivo, posledično s tem so ti požari povezani," pojasnjuje sogovornik, ki sicer poudari, da se pri novogradnjah upoštevajo požarnovarnostni normativi. Kmetič ob tem opozarja, da ljudje ne upoštevajo priporočil, ko je denimo obdobje nevarnosti za požare v naravi v spomladanskem času. "Imeli smo primer, ko je iz kurjenja trave ogenj prešel na stanovanjski objekt in je zaradi tega hiša zagorela."

Odmevno reševanje Miška

Vozni park PGD Šentilj obsega gasilsko cisterno s kapaciteto 4000 litrov vode, manjše vozilo za gozdne požare, vozilo za prevoz moštva in poveljniško vozilo. "Premalo imamo tehnične opreme, vitlov, podpornikov, ustrezne opreme za tehnično reševanje. Tukaj škripa," pove Kmetič in izpostavi, da nimajo nosil, škarij za rezanje pločevine, blazin ...
Je pa letos odmevala njihova nevsakdanja intervencija, reševanje okoli 500 kilogramov težkega bika Miška, ki je padel v vodnjak, globok tri metre, ki ga je obdajala betonska cev premera sto dvajset centimetrov. "Ko smo ga rešili, je vstal, imel sicer nekaj odrgnin, a je samostojno odšel."
Prihodnjič bomo predstavili Gasilsko brigado Maribor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta