
Mestna občina Maribor je ostala brez naziva mladim prijazna občina. Predsednik Mestnega mladinskega sveta Maribor Matic Matjašič je dopoldne s stavbe na Trgu revolucije 9 snel tablo, ki naznanja laskavi naziv. Tabla je bila oblepljena s črnim trakom, pod njo je gorela sveča. Tablo je želel Matjašič kasneje predati mariborskemu podžupanu Saši Pelku, a mu predstavniki občine niso dovolili vstopiti v medijski prostor na občini.
{instagram}https://www.instagram.com/p/BkLF8LtjLFw/?taken-by=casnik_vecer{/instagram}
Matjašič: Jasen signal mladim
Matjašič je pojasnil, da je do zamrznitve prišlo, ker MOM ni izvajala ukrepov za mlade, ki si jih je občina sama zastavila ob kandidaturi za naziv. Do 15. aprila bi morala občina poročati o izvedenih ukrepih v prejšnjem letu, a ker ukrepov ni dokazala, ji je Inštitut za mladinsko politiko certifikat zamrznil in prepovedal uporabo naziva. V Mestnem mladinskem svetu Maribor na problematične razmere opozarjajo že dalj časa, a da posluha s strani občine ni, pravi Matjašič: "Žal izguba naziva ni samo simbolična, ampak pomeni tudi jasen signal, da Maribor trenutno ni občina, ki bi podpirala mlade, kar je ob že tako visokem izseljevanju mladih ter padanju števila mladih v Mariboru dodatni udarec za naše mesto."
- Naziv mladim prijazne občine podeljuje Inštitut za mladinsko politiko in ga trenutno nosi 33 občin, med njimi tudi sedem mestnih.
- Mariborska občina je bila med prvimi, ki so leta 2012 prejele certifikat za štiri leta, ob podaljšanju leta 2016 pa ga je prejela zgolj pogojno.
- Do 15. aprila bi morala mariborska občina poročati o izvedenih ukrepih v prejšnjem letu, a ker ukrepov ni dokazala, ji je inštitut certifikat zamrznil in prepovedal uporabo naziva.

Pelko: Certifikat je eno, realnost drugo
Na občini očitke, da mladim niso prijazna občina, odločno zavračajo. Podžupan Saša Pelko je dejal, da občina za delovanje mladinskih centrov in organizacij nameni več kot milijon evrov. "Certifikat ni odvzet, ampak zamrznjen," je medijem pojasnjeval Pelko. "Certifikat je eno, realnost pa drugo. In z ostalimi mestnimi občinami smo zelo primerljivi. Občina na letni ravni skupaj za mlade porabi vsaj 1,14 milijona evrov. Mestna občina Maribor je mladim prijazna občina," je pojasnil Pelko in spomnil, da sofinancirajo delovanje osmih mladinskih centrov, kar je največ v Sloveniji, hkrati pa je podžupan priznal, da so bili nekateri cilji v preteklosti zastavljeni preveč ambiciozno. Pelko je še pojasnil, da občina s 425.000 evri sofinancira javni zavod s področja mladine in mladinske kulture, denar namenjajo tudi za različne lokalne in mednarodne projekte s področja mladinske politike ter delovanje mestnega mladinskega sveta. Skoraj pol milijona evrov prispevajo tudi za različne oblike športa za mlade.

Odmrznitev že jeseni
Odločitev inštituta, da Mariboru zamrzne certifikat mladim prijazna občina, Pelka ni presenetila: "Že nekaj časa je na to namigoval predsednik mladinskega sveta." Po njegovih besedah je Matjašič sam sodeloval z medobčinskim stanovanjskim skladom pri pripravi ciljev, za katere se je zdaj pokazalo, da jih ne morejo v celoti izvesti.
Podžupan se je obregnil tudi ob delovanje Inštituta za mladinsko politiko: "Ne vem, kako lahko o tem, kako je v Mariboru, odloča nekdo, ki je v Ajdovščini." Pelko verjame, da bo mariborska občina jeseni, ko bo naziv spet mogoče pridobiti, certifikat dobila. Takrat bodo cilje zastavili realneje, a še vedno ambiciozno.