
Bosanski popotnik in youtuber Robert Dacešin je obiskal že več kot 110 držav po svetu, na družbenih omrežjih pa se ponovno širi posnetek z njegovega potovanja v Luksemburg, ki ga je objavil pred dvema letoma.
Popotnik je preživel 48 ur v najbogatejši državi na svetu in pokazal, kako izgleda življenje tam. Luksemburg je sicer zadnje veliko vojvodstvo na svetu, hkrati pa ena izmed šestih držav ustanoviteljic Evropske unije, kjer se nahaja tudi nekaj pomembnih evropskih institucij. Dacešin je izpostavil zanimivost: Luksemburg ima najmanj prebivalcev od vseh držav Evropske unije.

"Več kot polovica prebivalcev je tujcev"
"Majhen, a močan, je verjetno najboljši način za opis Velikega vojvodstva Luksemburg, kot se uradno imenuje ta država. Obkrožen z Nemčijo, Francijo in Belgijo, mnogi popotniki ga spregledajo, a tisti, ki ga bolje spoznajo, so presenečeni, koliko stvari je stisnjenih na tako majhnem prostoru. Več kot polovica prebivalcev je tujcev," je pojasnil.
"Država ima tri uradne jezike: nemščino, francoščino in luksemburščino, vsak pa se uporablja ob določenih priložnostih. Francoščina se običajno uporablja v državnih institucijah, nemščina v poslovnih krogih, luksemburščina pa običajno v vsakodnevnih situacijah med ljudmi. Zanimiv je tudi izobraževalni sistem, ki je te tri jezike razporedil tako, da se luksemburščina pretežno uporablja v osnovnih šolah, nemščina v srednjih šolah, zadnja stopnja šolanja pa se običajno izvaja v francoščini," je povedal.

Povprečna plača - 3540 evrov
Luksemburg je najbogatejša država na svetu, po poročilu MMF za leto 2024 je BDP v Luksemburgu najvišji na prebivalca v Evropski uniji in znaša 90.900 evrov, kar je bistveno nad povprečjem EU, ki znaša 35.500 evrov. Po podatkih Eurostata je povprečna neto plača v državi 42.482 evrov na leto oziroma 3540 evrov na mesec, kar je skoraj dvakrat več od povprečne plače v Evropski uniji, ki znaša 18.372 evrov letno oziroma 1531 evrov na mesec.

Država, kjer se manj dela, več uživa
Luksemburg izstopa tudi kot evropski prvak v kakovosti življenja za leto 2025, in sicer v raziskavi, ki so jo opravili na univerzi v Oxfordu.

Kriteriji, ki so bili upoštevani pri rangiranju držav, vključujejo povprečno število delovnih ur na teden, dolžino letnega dopusta, odstotek prebivalcev, ki imajo neprekinjen spanec skozi noč, dolžino življenjske dobe in občutek sreče, piše Index.hr.
