V Mariboru prenovljene avtobusne linije in novi vozni redi

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
31.01.2025 10:00

Avtobusno omrežje bo bolj enostavno, dostopnost se bo povečala za šest odstotkov, zato so v Marpromu prepričani, da bo število potnikov po prenovi linij še rastlo.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Linija G5 Rotovž je bila uvedena na pobudo uporabnikov.
Marko Vanovšek

Mestna občina Maribor se je odločila za celovito prenovo javnega potniškega sistema v Mariboru z željo po racionalizaciji in izboljšavi javnega prevoza, ki bo sodobnejši in dostopnejši za uporabnike. Namen spremembe potniškega sistema je poiskati potenciale za razvoj in predlagati rešitev za izboljšanje storitev, ki bi podpirale razvoj Maribora, v katerem prebivalci lahko večino poti opravijo brez lastnega avtomobila in kjer se večino prostora nameni ljudem namesto prometu. Prejšnji avtobusni sistem ni sledil trendom razvoja mesta v zadnjih letih, imena postajališč niso bila zmeraj skladna z aktualnim stanjem, potovalni časi niso bili konkurenčni uporabi avtomobila.

Upoštevanih več kot tri četrt predlogov

Pred predlogom prenovljenih linij je bila izvedena anketa o zadovoljstvu s sistemom trajnostne mobilnosti, katere namen je bil ugotoviti večinsko mnenje občanov, krepiti javno participacijo na področju izboljšav javnega prevoza in preveriti pravilnost analize iz študije prenove omrežja mestnega javnega prevoza. V začetku leta 2024 je potekala tudi javna razgrnitev o predlaganih spremembah, na katero je prišlo 674 predlogov in komentarjev, od teh pa jih je bilo 77 % upoštevanih. Med takimi je bila tudi želja po avtobusni liniji G5, ki bi vozila po starem mestnem jedru do UKC Maribor in nakupovalnega središča Europark.

Mariborski župan Aleksander Saša Arsenovič: »Prenovo linij smo zasnovali z željo, da bi postali še bolj trajnostno mesto in da bi čim večje število ljudi izbralo uporabo javnega potniškega prometa za odhod v mesto. Skrajšali se bodo čakalni in potovalni časi ter povečalo udobje uporabniške izkušnje, povečala se bo dostopnost v določenih delih mesta. Avtobusno postajališče, oddaljeno do 300 metrov, bo po novem dostopno 91 odstotkom prebivalcev. Povsem nova linija G5, ki je sledila željam ljudi, prečka cono za pešce in povezuje študentski kampus z mestnim središčem. Predvsem pa smo pri snovanju novih linij sledili temu, da imajo uporabniki in obiskovalci na eni lokaciji možnost uporabe več oblik mobilnosti.

Na šestnajstih povezovalnih točkah lahko tako izbirajo med uporabo mestnega ali medkrajevnega avtobusa, Mbajka, avtomobila, železniškega prometa ali izposoje električnega avtomobila. Gre za uveljavljanje sodobnih konceptov mobilnosti, ki se približajo ljudem in jim omogočajo mobilnostne alternative.«

Celovito prenovo javnega potniškega sistema v Mariboru sta predstavila direktor Marproma Ranko Šmigoc in župan Aleksander Saša Arsenovič.
Marko Pigac/mp Produkcija/pigac.

Za bolj dostopen in kakovosten javni prevoz

Prometna infrastruktura in mobilnost sta ključni za kakovostno življenje v mestih. Maribor intenzivno izvaja projekte, sloneče na konceptu trajnostne mobilnosti, ki želi zmanjšati odvisnost od avtomobila s tem, da povečuje dostopnost in zmanjšuje stroške mobilnosti za prebivalce. Napori se vlagajo v izboljšavo in elektrifikacijo javnega potniškega prometa, izgradnjo kolesarske infrastrukture, širjenje mreže izposoje koles Mbajk, sistema Park & Ride, urejanja pešpoti. Z digitalizacijo, elektrifikacijo prometa, ureditvijo parkirne politike, izboljšanjem dostopnosti ter kakovostnim javnim prevozom postaja Maribor pripravljen na izzive 21. stoletja.

Celoten projekt spremembe linij je za izvajalca avtobusnih prevozov, podjetje Marprom, predstavljal velik izziv in izjemen obseg dodatnih del. Ta so namreč vključevala oglede in potrditev tras avtobusnih linij, načrtovanje daljinarjev in določitve GPS-koordinat posameznih postajališč, priprave in uskladitve voznih redov, priprave delovnih in potnih nalogov, razporeditve voznikov in vozil ter izobraževanje voznega in drugega osebja. Celovita prenova linij mestnega potniškega prometa prinaša številne spremembe in izboljšave, med njimi tudi optimizacijo omrežja, prilagojeno mestni infrastrukturi, in povečanje frekvenc med gosteje naseljenimi predeli Maribora. K temu je treba pridati še vzpostavitev dveh novih parkirišč Park & Ride, in sicer ​na območju Dvorane Tabor in E.Leclerca. Z njima se število tovrstnih parkirišč v Mariboru povečuje na pet, saj so bila že prej vzpostavljena na lokacijah Koroška cesta – univerzitetni kampus, pod Koroškim mostom in Magdalena.

Maribor vstopa v sodobno dobo mobilnosti

Ranko Šmigoc, direktor Javnega podjetja Marprom: »Z novim sistemom linij Maribor vstopa v sodobno dobo mobilnosti, ki prinaša hitrejše povezave, boljšo dostopnost in okolju prijazne rešitve za vse generacije. Ob tej priložnosti želimo potnike spomniti tudi na novo možnost plačevanja voženj na avtobusu s plačilnimi karticami Visa in Mastercard. Seveda pa vsem uporabnikom mestnega potniškega prometa priporočamo, da se poslužujejo nakupa vozovnic v predprodaji, ki ga lahko opravijo preko spletne ali mobilne aplikacije in na fizičnih prodajnih mestih. Mariborski mestni avtobusi so v letu 2024 prepeljali 4,77 milijona potnikov, kar je rekordno število v zadnjih letih. Na ta dosežek gledamo s ponosom, hkrati pa verjamemo, da bo z vsemi že opravljenimi in še načrtovanimi posodobitvami, nadaljnjo elektrifikacijo voznega parka ter ozaveščanjem uporabnikov o pomenu in prednostih trajnostne mobilnosti število naših potnikov v prihodnje še raslo.«

Z možnostjo plačevanja voženj na avtobusu s plačilnimi karticami se Maribor postavlja ob bok drugim razvitim mestom.
Marko Pigac/mp Produkcija
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.