Pesnica: "Čakajte, viadukt, to je oni zasipani most z železnico?"

Klara Širovnik
16.08.2018 19:27

Nekoč slovit in mogočen pesniški viadukt je danes pretežno neviden. Po tem, ko so ga leta 1861 zaradi razpadanja zasuli s prstjo, smo nanj že skorajda pozabili.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Edina grafika Pesniškega viadukta. Avtor je slikar Jungblut, v lasti pa jo ima dr. Eberhard Franz.
Železniški Muzej SŽ

Človeške dlani, pot in solze že stoletja gradijo železnice, ki ruralne kraje povezujejo z velikimi mesti, pospešujejo gospodarski razvoj. Povezovalna moč vlaka je botrovala razvoju številnih slovenskih krajev - eden od njih je tudi Pesnica pri Mariboru. Odločilna je bila izgradnja pesniškega viadukta, ki je s premostitvijo globoke doline odročno Pesnico spremenil v potniško stičišče.

Za svoj čas neobičajno dolga vez z napredkom

Z izgradnjo Južne železnice in železniške postaje v današnji Pesnici se je spremenila podoba Pesniške doline, z njo pa se je pospešil razvoj kraja, njegove okolice in prebivalcev. Gradnja Južne železnice, ki je povezovala Dunaj s Trstom, se je začela davnega leta 1839 in se končala s prihodom vlaka v Trst leta 1857. Na "otvoritvenem vlaku" na progi Ljubljana–Trst je sedel tudi sam cesar Franc Jožef.

Zadnji večji ostanek viadukta, zamaskiran v beton. 
Sašo Bizjak

Neugodna lega kot zlobna mačeha viadukta

A hitra in površna gradnja je kmalu terjala svoj davek - komaj desetletje po odprtju viadukta so opečnati materiali in leseni temelji začeli propadati, na nekaterih delih pa celo gniti. Most prometne obremenitve namreč ni prenašal tako dobro, kot so graditelji načrtovali. "Svojo ceno je viaduktu izstavilo tudi reguliranje reke Pesnice in drugih potokov, kar je vodilo v vedno večje izsuševanje močvirnate osnove," je še povedal Nikl. Konstrukcija se je zaradi razbrazdanosti in izsušenosti tal kmalu začela pogrezati in pokati. Že leta 1861 so viadukt zasuli s prstjo, železniško progo pa speljali čezenj.

Nekatere dele naj bi vrnili veduti

O obnovi železniškega tira med Mariborom in Šentiljem se je začelo govoriti leta 2016, ob govoricah, da bi ob obnovi viadukt celo podrli, pa so se angažirala številna lokalna pesniška društva. Prizadevali so si za zaščito kulturne in zgodovinske znamenitosti in viadukt naposled tudi zaščitili kot kulturno dediščino.
"Obljubili so nam, da bodo v skladu z zaščito odkrili nekatere zasute dele viadukta, da bo lahko zares obveljal kot prava znamnitost občine Pesnica. Na Slovenskih železnicah so rekli celo, da bodo na viaduktu od Pesnice proti Mariboru uredili kolesarsko stezo," še izpostavlja Nikl in poudarja, da bodo na uresničitev obljub sicer potrpežljivo čakali, a nanje ne bodo pozabili.

Edina grafika Pesniškega viadukta. Avtor je slikar Jungblut, v lasti pa jo ima dr. Eberhard Franz.
Železniški Muzej SŽ
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta