
Na svetovni dan voda so predstavniki kampanje Rešimo Muro in lokalni prebivalci iz Pomurja ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen predali peticijo z več kot 77.000 podpisi proti gradnji hidroelektrarne (HE) Hrastje - Mota in za ohranitev naravne reke Mure. Peticijo so predali še komisiji DZ za peticije, simbolično pa tudi slovenskim veleposlaništvom na Hrvaškem in Madžarskem, v Avstriji jo bodo v naslednji dneh, saj naj bi bile z izgradnjo hidroelektrarn prizadete tudi naštete države. Pismo o zbranih podpisih bodo poslali v vednost še ministrstvu za infrastrukturo in vladi. Na srečanju z okoljsko ministrico so predstavili argumente, ki po njihovem mnenju dokazujejo, da bi že gradnja ene same elektrarne povzročila nepopravljivo škodo reki Muri. Koordinator kampanje Stojan Habjanič je poudaril, da jim ni vseeno za Muro in da pričakujejo, da bo okoljsko ministrstvo vztrajalo pri transparentnosti in upoštevalo izsledke strokovnih študij. Iz okoljskega poročila namreč izhaja, da naj bi gradnja poslabšala ekološko in kemijsko stanje vode v reki Muri ter vplivala na nivo, dinamiko, količino in kakovost podzemnih voda na območju vodnih zajetij.
Ogrožena bi bila tudi oskrba z vodo
Kampanja proti gradnji HE na Muri poteka že več kot dve leti. Nevladne organizacije opozarjajo, da je reka Mura zadnja nižinska slovenska reka brez hidroenergetskih jezov in zadnje zatočišče številnih vrst rib, saj v njej živi 51 avtohtonih vrst rib. Ob njej so tudi največji slovenski poplavni gozdovi, katerih pomen je viden ob poplavah v regiji, ko bi bila škoda brez naravnega zadrževanja vode v gozdovih in mokriščih ter na poplavnih ravnicah veliko večja. Kot so zapisali v Zvezi društev Moja Mura v odprtem pismu poslancem in predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu, se predstavniki civilne družbe pokrajine ob Muri in naravovarstveniki leta zaman trudijo doseči, da bi Muro izvzeli iz dokumentov za gradnjo elektrarn. "Porečje reke Mure ima hude posledice zaradi elektrarn v zgornjem toku in zaradi nespametnih agromelioracijskih posegov v preteklosti. Že zdaj je ogroženo mokrišče, ki je naravna ledvica Prekmurja in Prlekije.
Če upoštevamo še dejstvo, da bi gradnja HE resno ogrozila oskrbo s pitno vodo za dvanajst občin z okoli 60.000 prebivalci, in nevarnost, da ekološka bomba (odlagališče odpadkov) v kraju Hrastje - Mota onesnaži podtalnico, potem ljudje tukaj resnično ne moremo razumeti, čemu taki pritiski za gradnjo elektrarne," so izpostavili.
Kot poudarjajo, načrtovana HE ne bi dajala niti 0,45 odstotka vse pridobljene električne energije v Sloveniji. Zaradi evropskih direktiv o razogljičenju in zanemarljive količine proizvedene električne energije iz obnovljivih virov bi uničili mokrišče, ki je za pokrajino življenjskega pomena, dodajajo. "Uničili bi možnost razvijajočega se turizma ob reki, uničili bi edinstven evropski habitat. S tem bi kršili tudi številne evropske direktive, ki jih je država dolžna spoštovati, državni proračun pa posledično izpostavili denarnim kaznim, ki so predvidene za njihovo kršitev in nespoštovanje. Očitki, da je nasprotovanje gradnji HE kaprica peščice zanesenjakov, ki jim več kot napredek pomeni nekaj ptičev, metuljev, rib in žab, je za nas groba žalitev. Ponujamo alternativne rešitve, vendar na drugi strani ni nobenega posluha," so še izpostavili.
Ministrica: Energetski koncept ni v pristojnosti MOP
Ministrica jim je po tem, ko je slišala njihove argumente, dejala, da energetski koncept ni vsebina okoljskega ministrstva (MOP), temveč ministrstva za infrastrukturo. Zato jim je namignila, naj najdejo pravega izvajalca oziroma pravi resor, ki bo upošteval njihove argumente. "Vaše delo žal ni končano. Vaša prizadevanja so potrebna nadaljnjih korakov. Pot do neizgradnje hidroelektrarne je zapletena, še bolj pa pot do njene izgradnje," je strnila Irena Majcen. Ob tej priložnosti so včeraj v državnem svetu na ogled postavili še razstavo Prošnja za Muro, na kateri slovenski, avstrijski in hrvaški umetniki opozarjajo na perečo problematiko izčrpavanja reke Mure. "Reka Mura mora ostati svobodna in naša muza tudi v prihodnje," je sporočila Tatjana Mijatović, organizatorka razstave in borka za Muro.