Nega zrele kože: Podnevi jo zaščitimo, ponoči nahranimo

Ba. V.
12.09.2022 06:00

Starejša koža potrebuje posebno prilagojeno nego, s katero ji zagotovimo hranljive snovi in vlago, spodbudimo njeno obnavljanje in jo zaščitimo pred vplivi okolja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Kot vsi deli organizma se stara tudi naša koža. Z leti se tanjša ter izgublja elastičnost in napetost, ker v koži nastaja manj kolagena oziroma se ta pospešeno razgrajuje. Zmanjšata se količina hialuronske kisline in sposobnost sinteze lipidov. Zrela koža je zato lahko tanka, nagubana, povešena, neelastična, bleda in občutljiva. Lahko se pojavljajo tudi rjavi madeži ali neenakomerna pigmentiranost.

Starejša koža potrebuje posebno prilagojeno nego, s katero ji zagotovimo hranljive snovi in vlago, spodbudimo njeno obnavljanje in jo zaščitimo pred vplivi okolja. Pri izbiri izdelkov je treba upoštevati tip kože (suha, mastna ali mešana) in letni čas. Izdelki za nego zrele kože naj vsekakor vsebujejo sredstva za vlaženje (hialuronska kislina, urea), ki vračajo vlago izsušeni koži.

Vsebujejo naj tudi antioksidante (vitamina A in E, koencim Q10), ker nevtralizirajo škodljivo delovanje UV-žarkov in drugih oksidativnih dejavnikov ter s tem upočasnjujejo proces staranja.

Bogata rastlinska olja (olivno, svetlinovo, arganovo, jojobino) tvorijo naravno maščobno zaščito, ki prav tako varuje kožo pred izgubo vlage. Sestavine s protivnetnim učinkom (aloja vera, ognjič, kamilica, pantenol) pa blagodejno učinkujejo na razdraženo in izsušeno kožo. Za kožo pa lahko poskrbimo tudi od znotraj: uživamo uravnoteženo prehrano, dovolj antioksidantov in tekočine.

Osnova nege je vsakodnevno čiščenje

Osnova vsakodnevne nege kože je čiščenje. Voda iz vodovoda za to ni najbolj primerna, ker lahko ima previsok pH. Raje uporabimo čistilno sredstvo v obliki mleka, gela, kreme ali micelarne tekočine. S tem s površine kože odstranimo odmrle celice, ostanke ličil in druge nečistoče. Pazimo pa, da ne odstranimo tudi potrebne maščobe. Po čiščenju uporabimo tonik, ki kožo osveži, obnovi njeno naravno kislost in pospeši prekrvitev. Čiščenje kože obraza razdelimo na dnevno in tedensko. V tedensko čiščenje lahko vključimo uporabo čistilnih mask ali nežnih čistilnih pilingov.

Po čiščenju na obraz, vrat in dekolte nanesemo negovalno kremo. Dobrodošle so predvsem hranljive in vlažilne kreme, ki kožo nahranijo in preprečujejo izsuševanje. Krema, namenjena dnevni negi, naj poleg antioksidantov vsebuje tudi UV-filter. Negovalna sredstva za dnevno uporabo ščitijo kožo pred zunanjimi vplivi okolja. Za večerno nego kože je priporočljiva uporaba bogatih krem, ki kožo nahranijo in navlažijo. Pri nanosu negovalnega izdelka je pomembno, da kože ne drgnemo in ne vlečemo, ampak ga nežno nanesemo na kožo obraza. Dnevno in nočno nego lahko dopolnimo z uporabo serumov, ki so v primerjavi s kremami bogatejši z aktivnimi sestavinami. Za predele okoli oči, kjer je koža tanka in občutljiva, izberemo preparate, ki so namenjeni za te predele, so oftalmološko preizkušeni in niso nevarni za oči.

Staranja ne moremo preprečiti, lahko pa ga upočasnimo in omilimo njegove vidne znake. Še vedno pa velja, da k boljšemu videzu prispevajo sijoče oči in nasmeh na obrazu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta