Neenotni

Elizabeta Planinšič
11.01.2021 17:10
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
FotoRobert Balen (foto: Robert Balen)
Robert Balen

Policisti (spet) stavkajo, tokrat za stavko stoji Policijski sindikat Slovenije, starejši in nekoliko številčnejši izmed dveh policijskih sindikatov. Povod zanjo je po mnenju sindikalistov ne neodvisna analiza vrednotenja delovnih mest uniformiranih poklicev, razlog pa seveda plače. Policisti so od analize namreč pričakovali ugotovitev, da so glede na druge uniformirane poklice njihova delovna mesta podvrednotena, a analiza fakultete za upravo po mnenju vlade tega ni pokazala, kar naj bi se po prepričanju sindikalistov zgodilo zaradi vladnega vpliva nanjo.

Člani Policijskega sindikata Slovenije zdaj stavkajo, člani Sindikata policistov Slovenije pa se jim navkljub povabilu niso pridružili, češ da zdaj, v krizi s koronavirusom, ni čas za stavko. S tem je dana še toliko večja veljava izjavam, da je stavka politično motivirana. Starejši sindikat že od nekdaj velja za bolj naklonjenega levim strankam, mlajši bolj desnim, četudi oba kakršnokoli politično obarvanost ostro zavračata. Ne nazadnje je sindikat policistov kot zadnji stavkal lani, štiriurno opozorilno stavko so izvedli naperjeno proti tedanji vladi Marjana Šarca, in to v času, ko je ta po odstopu opravljala le še nujne posle.

Sindikata bi, v dobro policistov, morala enotno zastopati interese zaposlenih v policiji in notranjem ministrstvu, ne pa da se gresta konkurenčni boj. In ne le to, v obeh smereh tudi javno letijo ostre besede, očitki in takšna sta nasproti vladi šibkejši tekmec. A tudi ko sta nastopala enotno, ko sta stavkala oba skupaj, je, morda tudi zaradi z zakonom strogo omejene oblike policijske stavke, bilo zelo težko priti do rezultatov. Navsezadnje imajo policisti za seboj eno najdaljših stavk v slovenski zgodovini - začela se je sredi novembra 2015, po 198 dneh zamrznjena ob podpisu stavkovnega sporazuma, dokončno zaključena pa šele po 323 dneh, ko so se začele izvajati točke iz podpisanega sporazuma.

Glede na zgodovino so stavka ali grožnje z njo v naši policiji stalnica. Sam predsednik od danes stavkajočega sindikata Rok Cvetko je ob napovedi stavke konec decembra lani medijem pojasnjeval, da gre za že šesto napoved stavke v desetih letih. Prvo smo sicer imeli kmalu po tem, ko se je Slovenija osamosvojila. Ene so bile bolj jalove, za rezultate nekaterih pa tudi sindikalisti priznavajo, da se je položaj policistov v zadnjih letih vendarle bistveno izboljšal.

​Vroč kostanj bo v roke dobil edini kandidat za generalnega direktorja policije, s katerim je pogovor opravila posebna natečajna komisija in ga je po neuradnih podatkih ocenila za primernega. Gre za sedanjega državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Antona Olaja. Zgolj stvar notranjega ministra Aleša Hojsa je, da ga v imenovanje predlaga vladi. Morebiti se bo Olaj s policisti pogovarjal bolj pošteno, kot je to storil minister s poimensko objavo plač policistov. Bolj umazano verjetno ne gre več.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta