Na snemanju novega filma: Celotna ekipa je dobre volje

Katja Štingl
06.10.2018 12:40
Čas? Nedoločen. Lahko bi bilo poletje sredi osemdesetih, lahko danes, lahko čez dvajset let. Prostor? Podeželje ob reki Kolpi, obdano z belokrajnskimi griči. Ker sem se filmski ekipi na enem od zadnjih snemalnih dni pridružila v Metliki, vem, da so snemali v bližnji okolici, a v novem mladinskem celovečercu Ne pozabi dihati režiserja Martina Turka to niti ni pomembno. Poudarek je namreč na intimni zgodbi o odraščanju dveh bratov, o prvih ljubeznih in viharnosti čustev, ki zaznamujejo ta čas in oblikujejo našo osebnost.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matija Valant (Klemen) in Ronja Matijevec Jerman (Jana)
Željko Stevanić

Avtobiografska vsebina

»Delujem tako, da izberem najprej naslov in začnem šele nato pisati zgodbo, naslov pa je potem vodilo za celoten film. Ta naslov je prišel iz pesmi skupine R.E.M. Try Not to Breathe. V filmu glavni igralec trenira tenis in v enem trenutku mu brat reče Ne pozabi dihati, kar pomeni, naj bo stalno prisoten, skoncentriran, fokusiran ... Vse, kar je pri petnajstih letih izjemno težko, saj te kar odnaša, začnejo se ti dogajati spremembe, vsega je precej in težko ohranjaš kontrolo,«
Martin Turk

Čustva ostajajo enaka

»Sama ideja filma je avtobiografska, odnos, ki sem ga imel s svojim starejšim bratom, in čas, ko se on prvič zaljubi in se ti oseba, ki ti je zelo blizu, začne oddaljevati. Naenkrat se počutiš zapuščenega, izgubljenega in si tega človeka želiš nazaj. Ni nujno, da gre za družinski odnos, podobno se ti lahko zgodi tudi s prijatelji, sploh najboljšimi, in večina od nas je to vsaj enkrat doživela. To so leta, ko se učimo spustiti ljudi, da živijo svoje življenje,«
Matiji Valantu
Tine Ugrin
Iva Krajnc Bagola
»Nekaj generacijskih razlik je zagotovo, a čustva so tista, ki ostanejo enaka.«

Brezčasje za vse generacije

»To smo dosegli s tem, da smo se izognili moderni tehnologiji, v filmu ni pametnih telefonov, izogibali smo se tudi avtomobilom, ki bi lahko določali, za katero obdobje gre. Prav tako je bilo z oblačili, ki so nevpadljiva, brez nekih kričečih barv in vzorcev, precej nevtralno je vse,«
Emil Cerar
»Karakterji v tovrstnih filmih so po navadi precej stereotipni, mi pa smo jih naredili kompleksnejše, sploh kar se tiče čustev, ki se prelivajo iz žalosti v jezo, ljubosumje, strah ... Tudi mama samohranilka ni najbolj klasična, ampak precej zanimiva mlada ženska,«
Članek je bil objavljen v reviji STOP.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta