Morda nikoli več ne boste hoteli žvečiti žvečilnega gumija. "Ne želim strašiti ljudi," pravi avtor raziskave

D.Ži
26.03.2025 14:56

Čeprav znanstveniki niso prepričani o njenem vplivu na zdravje, so nekateri glede mikroplastike že sprožili alarm.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Znanstveniki poudarjajo, da to pomeni, da bi osebe, ki prežvečijo 180 žvečilnih gumijev na leto, lahko vnesle 30.000 delcev mikroplastike.
Profimedia

Žvečilni gumiji sproščajo stotine delcev mikroplastike neposredno v usta, je pokazala študija, predstavljena v torek, ki pa je previdna glede morebitnega vpliva teh delcev na zdravje potrošnikov.

Mikroplastika je že bila odkrita v zraku, vodi, hrani, embalaži, sintetičnih tkaninah in kozmetiki. Ljudje jo vsak dan zaužijejo, vdihujejo ali pridejo v stik z njo skozi kožo.

Od pljuč do ledvic in možganov, mikroplastika je bila najdena skoraj v vsakem delu človeškega telesa. Čeprav znanstveniki niso prepričani o njenem vplivu na zdravje, so nekateri že sprožili alarm.

"Ne želim strašiti ljudi," je za AFP dejal Sanjay Mohanty, glavni avtor študije, ki je bila predstavljena na srečanju Ameriškega kemijskega društva in poslana v recenzijo za objavo, vendar še ni bila objavljena, piše Jutarnji list.

Ni dokazov o neposredni povezavi med mikroplastiko in spremembami v človeškem zdravju, je dejal raziskovalec z Univerze v Kaliforniji v Los Angelesu (UCLA).

Profimedia

Poudaril je, da je bil cilj študije pokazati slabo raziskano pot, po kateri drobni, pogosto nevidni plastični delci vstopajo v človeška telesa: preko žvečilnega gumija.

Lisa Lowe, doktorska študentka na UCLA, je prežvečila sedem kosov gumija desetih različnih blagovnih znamk, nato pa je dala svojo slino na kemijsko analizo: en gram žvečilne gume je povprečno sprostil 100 delcev mikroplastike, nekateri žvečilni gumiji pa so sprostili tudi več kot 600.

Znanstveniki poudarjajo, da to pomeni, da bi osebe, ki prežvečijo 180 žvečilnih gumijev na leto, lahko vnesle 30.000 delcev mikroplastike.

To pa je zanemarljiva količina v primerjavi z mnogimi drugimi možnostmi za vnos mikroplastike, opozarja Mohanty. Na primer, drugi raziskovalci so lani ocenili, da liter vode v plastični steklenici vsebuje v povprečju 240.000 delcev mikroplastike.

Za Oliverja Jonesa, profesorja kemije na avstralski univerzi RMIT, je količina mikroplastike, izmerjena v žvečilnem gumiju, "zelo majhna" in pogoltnjeni delci "verjetno prehajajo skozi vas brez vpliva".

"Mislim, da še ne bi smeli prenehati žvečiti žvečilnih gumijev," pravi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.