
Malo je zamudil, a časa ni izgubljal. "Kar začnite," je pokimal in prisedel. Odgovarjal je umirjeno, a odločno. V stilu, kakršnega smo poznali na igrišču. Ko je pospravil kopačke, ga je Zlatko Zahovič hitro zvabil v Ljudski vrt. Že šesto leto je Miran Pavlin pomočnik športnega direktorja v Mariboru.
Kakšna bo ekipa Maribora v prihodnji sezoni?
"Prvi cilj je, da končamo kot prvaki. Vzporedno se že pogovarjamo z igralci, a šele, ko bo prvo mesto dokončno, bomo pogovore intenzivirali. Mlade smo že priključili, iz druge ekipe bo še kdo dobil priložnost. Videli bomo, kdo od starejših igralcev bo izrazil željo po odhodu, če bo šlo, bomo kakšnega, kot je v navadi, tudi prodali, nato pa preučili, če potrebujemo okrepitve.

"Saj ne zaslužijo slabo"
Vršič, Novaković, Handanović, Defendi, Rajčević ... Seznam igralcev, ki jim junija potečejo pogodbe, je dolg.
"Oni odločajo. Z vsemi smo v super odnosih, vsi bodo imeli zadnjo besedo. Klub jih bo čakal. Do nekega datuma seveda, evropske kvalifikacije se bodo začele zelo hitro."
Mimo denarja ne moreva. Ob podaljšanju pogodbe verjetno ne morejo pričakovati povišice?
"Maribor je zdaj finančno stabilen. Te poti se bomo držali. Veseli bomo vsakega, ki se vidi v tej zgodbi. Komur to ne ustreza, bo šel v novo zgodbo. Je pa Maribor tako dober naslov, ponuja možnost za dokazovanje v Evropi, da bodo vsi starejši dvakrat premislili. Saj pri nas ne zaslužijo slabo. (Smeh.)"
Kako sodelujeta z Zlatkom Zahovičem? Je podobno, kot je bilo na igrišču, ko je Zlatko skrbel za gole, presežke, vi pa ste, ko je bilo treba, stopili na žogo?
"Absolutno. Marsikdo naju je že poskušal spreti, a veva, kaj kdo počne. Sva profesionalca. Sodelujeva 26 let, od selekcije U21. Starejša sva in sodelovanje postaja lažje, veva, kako drugi funkcionira. Bolj umirjena sva. Kot igralca sva bila na pulzu in je bilo nekatere stvari težje tolerirati, zdaj imava vsak svoje življenje. Maribor je na prvem mestu."
Sta v razmerju šef - podrejeni ali je odnos bolj enakovreden?
"Težko rečem, da je to odnos šefa in pomočnika, a vloge so jasne. Zlatko je športni direktor, njegov podpis odloča, kaj se bo zgodilo v športnem delu kluba. Zagotovo pa da veliko na moje mnenje, drugače me ne bi bilo tukaj. Ključna stvar v profesionalizmu je, da veš, do kam sežejo tvoje naloge. Če se zavedaš svojih kvalitet in pomanjkljivosti, boš prišel daleč. Če pa misliš, da si frajer, ki vse zna, jih boš dobil po glavi."
Nezreli za privatizacijo
V Ljudskem vrtu sodelujete s številnimi člani zlate reprezentančne generacije. Eden od vaših nekdanjih soigralcev mi je potožil, da je Maribor svetla izjema, v ostalih klubih pa potenciala niso prepoznali. Se strinjate?
"Absolutno. Škoda je, da je tako. Takšnih izkušenj, kot jih ima zlata generacija - pa tudi generacija iz Južne Afrike - ne moreš plačati. Vsi smo na določen način uspeli v nogometu. Bili smo skromni, a samozavestni, vedeli smo, kaj imamo in česa nimamo. Nisem proti tujcem, ki se pojavljajo v slovenskih klubih, a se čudim, da domači fantje - kar nekaj jih je, ki so igrali na vrhunskem nivoju - ne dobijo priložnosti. Te zgodbe mi niso najbolj jasne."
To se vse bolj odraža na igriščih. Več kot tretjina nogometašev v slovenski ligi je iz tujine.
"Hoteli smo globalizacijo. Če pride dober tujec, smo veseli. Tudi mi smo igrali v tujini, smo pa morali biti boljši od domačinov. Kar se dogaja pri nas, se že odraža v reprezentanci do 21 let. Kje igrajo fantje? Enega imamo v tujini, ostale v drugi ligi. Pa niso nič slabši od tujcev v prvi ligi. Izjeme, kot je bil Agim Ibraimi, ki je prišel v Slovenijo z devetnajstimi leti in tu pustil pečat, so redke."
Velja enako za kapital? Slovenski klubi sicer delujejo kot društva, a investitorjev iz tujine je vedno več.
"Kot družba še nismo tako daleč, da bi vse privatizirali. Ljudje privatizacijo dojemajo kot nekaj slabega. Privatizirali smo Merkur in je šel k hudiču. Nogomet čuti posledice dogajanja v gospodarstvu. Odvetniki so omogočili, da se 74 odstotkov kluba lahko privatizira, a poglejte primere: Velenje, Koper, ne nazadnje Olimpija ... Ne vem, če jim gre ravno dobro."
V Mariboru ste s krajšo prekinitvijo že od leta 2011. Se bo ta zgodba nadaljevala?
"Itak. Imam pogodbo za še eno leto, tu se dobro počutim. Izzivov je ogromno, Evropa, največji med njimi, je pred vrati."
Lani so vas povezovali s Koprom. Kako resni so bili pogovori o vaši vrnitvi na Obalo?
"S Koprom sem bil prvak, z Borisom (Popovićem, županom Kopra, op. a.) sva velika prijatelja. Velike želje ima, a imam pogodbo z Mariborom. Koper je na nek način moj matični klub. Takrat smo gradili stadion, bili smo tipična slovenska zgodba: nič ni bilo urejeno, pa smo kar postali prvaki. Podobno je bilo z reprezentanco, od ene točke smo prišli do evropskega prvenstva. To so lepe pravljice, a na dolgi rok povzročijo veliko stresa. Verjamem, da se bodo vedno, ko bom obiskal Koper, pojavile govorice, toda to so le prijateljski obiski."
Z Mourinhom v dobrih odnosih, jezen na selektorja
Ligo prvakov ste kot igralec okusili s Portom in kot funkcionar z Mariborom. So izzivi in uspehi primerljivi?
"To so vrhunci kariere. Za njih delamo, ko gremo v Novo Gorico, Novo mesto, Krško ... Naredili bomo vse, da bi spet prišli blizu. Zaradi finančnih vložkov je vsako leto težje, a včasih lahko s pametjo nadigraš denar, ki, čeprav danes v nogometu pomeni veliko, vendarle ni vse."
Po koncu igralske kariere ste hitro prišli v Maribor. Vas v druge vode ni vleklo?
"Ne. Že kot igralec sem tako čutil. Tudi zato, da bi mi bilo lažje kot športnemu direktorju, sem šel z Olimpijo v peto ligo in potem v Koper. Moj načrten cilj je bil, da postanem športni direktor."
Vas ob sodelovanju z Josejem Mourinhom v Portu ni zamikalo, da bi šli po njegovi poti?
"Ne."
Prav dolgo ravno nista sodelovala.
"Šest mesecev. Ko je prišel iz Leirie, še ni bil veliko ime, bil pa je zelo talentiran. Porto je imel ekipo samih imen, na igrišču pa smo bili dokaj slabi. No, bili smo drugi, kar je na Portugalskem slabo. Zame je bil njegov prihod fantastičen. Prejšnji trener Octavio Machado ni dal veliko na tujce iz naše regije, Drulovića, Marića, mene. Z Mourinhom se je spet pojavila svetla točka. Pol leta sem užival. Ko smo se razšli, je bil zelo jasen. Zato sva danes v dobrih odnosih."
So to izkušnje, ki jih ne moreš plačati?
"Ja, zato morajo klubi prisluhniti fantom, ki imajo veselje do dela. Tudi zato sem jezen na selektorja. Govorimo, da je slovenska liga slaba. Ni res! Vse generacije reprezentantov so prišle iz slovenske lige. Vsako leto je boljša."
Vam ni všeč, kako izbira selektor?
"Ne. Vsak zase lahko dela, kar želi, a zadnja zgodba z bioenergetiki nima kaj iskati v profesionalnem športu. Po rezultatu se bo merilo, ali bo šla zgodba naprej. V Mariboru pa ne moremo biti ravno veseli, kako reprezentanca izbira naše igralce."
Selektor je iz ekipe, ki je v kvalifikacijah za SP 1998 osvojila eno točko, ustvaril moštvo za največja tekmovanja. Se je v petnajstih letih, odkar ste skupaj pisali zgodovino slovenskega nogometa, spremenil?
"Zdaj je druga generacija. Mi smo bili bolno ambiciozni, hoteli smo uspeti. Kar je rekel selektor, je rekel, a mene je gnala želja, da grem na Euro. Okej, selektor je bil naš vodja, znal nas je sprostiti, nam dati psihično moč, da smo si upali, a igralci smo imeli svoje zgodbe. Držala se nas je etiketa majhnosti, želeli smo se dokazati. Ta 'inat' nas je pripeljal tako daleč. Igralci, ki zdaj odhajajo v tujino, takoj postanejo milijonarji. Ko okusiš sladko življenje, je težko spet drgniti. Je pa ta reprezentanca zelo kvalitetna. Škoda bo, če ne bomo šli v Rusijo."
Razočaran nad gazdo Olimpije
Vi ste se znali odreči sladkemu življenju: iz lige prvakov ste šli v peto ligo. Kako danes gledate na Olimpijo, ki ste jo pomagali postaviti na noge?
"Ker je naš največji konkurent, bi se raje vzdržal, a kar delajo, je smešno. Nad gazdo sem razočaran. Mislil sem, da se je v 30 letih v nogometu kaj naučil. Ko se odločiš za neke ljudi, jim moraš dati možnost in jim zaupati. Zakaj si pripeljal za športnega direktorja Nenada Protego, če mu nisi dal niti enega prestopnega roka, v katerem bi odločal? Mislim, da to ni prava pot. A oni imajo denar, plačujejo, naj delajo, kar hočejo."
Da Maribor rabi močno Olimpijo, ni zgolj floskula.
"To smo videli v prvem spomladanskem krogu, ko je bil stadion razprodan teden dni pred derbijem. Da imamo v pisarnah radi 15 točk prednosti, je normalno, a za nogomet je bolje, da je izenačeno. Pogrešamo tudi močan Koper. Če bi bile Radomlje konkurenčne za deveto mesto, bi bila liga povsem primerljiva z avstrijsko. Verjeti moramo v našo ligo, ki postaja vse boljša."
V politiko vas še vleče? Kot kandidat SDS ste se že poskusili na volitvah.
"Mladost norost. To me ne zanima več, nogomet je moje življenje. Je pa naš posel tudi političen, klub se srečuje s politiko, sponzorji so povezani s politiko, vse je povezano."
