(KOMENTAR) Na začetku

Elizabeta Planinšič
30.11.2021 05:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

S sojenja v zadevi Balkanski bojevnik, junij 2011. Drugi z desne provoobtoženi Dragan Tošić.

Foto: Tit KOŠIR

Tit Košir

Enajst let in pol je minilo od odmevnih aretacij, s katerimi so policisti razbili mednarodno narko tolpo, ki se je je zaradi v Srbiji podeljenega imena operacije Balkanski ratnik tudi v Sloveniji prijelo ime Balkanski bojevnik. In po več kot desetletju smo znova na začetku, vsaj kar se sodnih postopkov tiče. S to izjemo, da se sedaj mudi. Potem ko je v sodbo nižjih sodišč poseglo vrhovno sodišče, je zakonsko določena meja, v kateri je treba priti do pravnomočne sodbe, dve leti, sicer se bo zadeva končala brez sodnega epiloga.

Kaj je bil razlog, da je vrhovno sodišče razveljavilo obsodilno sodbo za obsojene v tej zadevi, še ni znano, saj sodišče sodbe še ni napisalo in razposlalo. Dejstvo pa je, da je na prostosti še zadnja tretjina obsojenih, ki so bili zaradi visokih izrečenih kazni še vedno za rešetkami. Preostali so kazen v tem času namreč že prestali. Skoraj zagotovo pa se je zataknilo pri dokazih, ki so jih pridobili slovenski, srbski, italijanski in še kateri policisti. Kajti prav te obramba obtoženih ruši že ves čas z argumentom, da so bili pridobljeni nezakonito. Različni sodniki in sodišča pa imajo o tem različna mnenja.

Oprostilna sodba, prva, ki je bila izrečena v tej zadevi pred skoraj desetletjem, je tedaj sprožila val ogorčenja. Pa je bilo jasno, kaj bo, ko je senat tik pred koncem dokaze izločil kot nedovoljene. Tudi tedanja politika je jahala na valu tega nezadovoljstva. Po razveljavitvi oprostilne sodbe tovrstnega ogorčenja ni bilo, tudi po ponovni, tokrat obsodilni sodbi ne. Zato pa je zdaj znova slišati očitke našim sodiščem, da so sposobna obsoditi le kurje tatove, resnih kriminalcev pa ne. Ker laična javnost pač pričakuje, da bodo obtoženi tudi obsojeni, še posebej pri tako odmevnih zadevah.

Da bo v sodnem sistemu, kot ga imamo, del sodb zmeraj razveljavljen in da prav to dokazuje, da sistem razsojanja na več instancah deluje, zmeraj znova, ko so povprašani, pojasnjujejo pravni strokovnjaki. In kar nekaj primerov je bilo, zelo odmevnih, ki so se prav tako ujeli v sodne mline z množico sodnikov in sodišč, ki so odločala vsako po svoje. Med njimi tudi nekaj takih, ki sodnega epiloga niso dočakali. Zato gre razumeti nelagodje javnosti, še posebej pa obtožencev, ki po desetletju sodnih procesov in po že skoraj odsluženi izrečeni jim kazni ne vedo, kje so. Kazen je učinkovita ne le, če je stroga, ampak tudi če je pravočasna. Da si dekado po začetku spet prav tam, na začetku, pa priliva bencin na ogenj tistih, ki imajo naše pravosodje krepko v zobeh.

Dve leti imajo zdaj sodišča torej časa. Kar ni ravno veliko. In če se bo zadeva končala z oprostilno sodbo ali brez pravnomočne sodbe nasploh, bodo balkanski bojevniki vlagali tožbe zoper državo zaradi let ždenja za rešetkami. Upravičeno. Kar bo seveda razlog za nov val nezadovoljstva. A bolj kot ogorčenje je potreben premislek vseh poklicanih, da se preanalizirajo napake v našem sodnem sistemu in da se najdejo rešitve. Takšne, ki bodo poskrbele, da primerov, kot je bojevniški, ne bo več.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta