Easyjet nadgradil svoj nadzorni center: Tako nizkocenovnemu letalskemu prevozniku pomaga umetna inteligenca

STA, Va
27.05.2024 20:04

Od preusmeritve letal, spremljanja podatkov o zdravstvenem stanju potnikov do zmanjšanja količine zavržene hrane.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Britanski nizkocenovni letalski prevoznik Easyjet je nadgradil delovanje svojega nadzornega centra v bližini letališča Luton severno od Londona z orodji umetne inteligence, ki osebju med drugim pomagajo pri odločanju, kako najbolje preusmeriti letalo in prerazporediti posadko v izrednih situacijah.

Integrirani nadzorni center, ki bdi nad potekom približno 2000 letov na dan, je osrednjega pomena za letalske operacije Easyjeta. V njem poteka vse od zbiranja informacij o nujnih spremembah posameznih letov in analiziranja delovanja letalskih motorjev v realnem času do spremljanja podatkov o zdravstvenem stanju potnikov.

Če letalo zaradi različnih razlogov - vse od slabega vremena do tehničnih težav in morebitnih stavk na letališčih - ostane prizemljeno, je nadzorni center tisti, ki poskrbi za spremembo logistike letov. Za pomoč pri organizaciji takšnih nujnih sprememb v podjetju uporabljajo orodje umetne inteligence, ki deluje podobno kot ChatGPT. 

Easyjet upravlja s floto več kot 340 potniških letal, od tega 14 rezervnih letal, ki so locirana po vsej Evropi. "Veliko smo vlagali v tehnologijo, avtomatizacijo in umetno inteligenco," je povedal direktor za nadzor omrežja v podjetju Gill Baudot.

Pričakujejo najbolj obremenjeno poletje od epidemije covida-19  

O prednostih, ki jih prinaša nova tehnologija, je spregovoril tudi generalni izvršni direktor britanskega letalskega prevoznika Johan Lundgren, ki se bo ob začetku prihodnjega leta poslovil od položaja. Kot je dejal, jim med drugim pomaga natančno predvideti, kakšno hrano in pijačo postreči na posameznih letalskih poteh, hkrati pa zmanjšati količino zavržene hrane. Olajšuje jim tudi odločitve glede vzdrževanja in pravilne izbire letal, ki najbolje ustrezajo povpraševanju potnikov. Če se med letom pojavijo težave, na telefone prizadetih potnikov pošljejo obvestila. Prednost pri uporabi tega orodja imajo med drugim leti z večjim številom otrok.

O prihajajoči poletni sezoni pa je vodstvo podjetja izpostavilo, da bo to njihovo "najbolj obremenjeno poletje od epidemije covida-19".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta