Alpine A290_β: Retro vizije električne prihodnosti

17.05.2023 06:00

Potem ko je Renault konec lanskega leta predstavil električno reinkarnacijo petice, je znamka Alpine vse skupaj začinila in naredila še bolj privlačno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Alpine A290 beta napoveduje prvega električnega predstavnika ponovno obujene in samostojne Renaultove znamke. 
Alpine

Leta 2021 je kot strela z jasnega priletela konceptualna retro različica modela Renault 5 kot napoved novega kompaktnega Renaultovega električarja z retro obliko. Ta bo prihodnje leto tak čas dobil svojo serijsko različico, bo pa menda cenejši od zoe in neposredna konkurenca modelu Peugeot e-208 in derivatom. Renault je uporabil 70 odstotkov delov platforme CMF-B za novo električno osnovo. A če bo R5 običajen (v narekovajih, seveda) avto, je športna znamka Alpine vse skupaj zasnovala precej bolj drzno.

Alpine svojo kreacijo, ki je neposredna referenca na R5 turbo, imenuje A290_β, konceptni avto ali beta različica končnega A290, kar bo najbolj verjetno tudi njegovo ime. Zakaj taka sprememba, če gre za retro R5? Pri Alpine avto vidijo predvsem kot prvi model nove dobe.

»A s tremi številkami je tradicionalno ime alpine,« razlaga Sovany Ang, eden od ljudi, zadolženih za projekt. Ang pravi, da številka 2 pomeni velikost avtomobila, 90 pa, da gre za lifestyle vozilo. Pri A110 tako na primer 1 pomeni športnika.

Kompaktni električni avto spominja na čase legendarne petice turbo. 
Alpine

Kakorkoli obrnemo, alpine želi A290 predstaviti kot lastno kreacijo, čeprav je to Renaultov retro R5. So pa pri tovarni vseeno dodali lastni input v vsak delček avtomobila, predvsem v notranjost. Referenc na dirkaško zunanjost je veliko - samo štirje žarometi spredaj imajo vdelan X, ki spominja na nekoč slavno prelepljene dirkaške luči, da se niso raztreščile ob poškodbi. Med lučmi je na maski zapisano ime - Alpine, na robu odbijačev pa sta dva velikanska vstopnika za zrak. A290_β ima tudi širši kolotek, ki je še poudarjen s karbonskimi razširitvami blatnika z modrim barvnim dodatkom.

Notranjost koncepta ima tri sedeže, voznik sedi centralno - kot v F1. 
Alpine

Enak material najdemo tudi na spodnjem delu avtomobila, na odbijaču, na pragovih in zadaj. Za odpiranje vrat obstaja poseben gumb, alpine pa je po svoje prikrojil tudi zadek. Zadnje luči so povsem drugačne kot pri R5 prototype, ozek trak ledic, ki je spajal par luči, pa je dal prostor majhnemu spojlerju, čisto na dnu zadka pa je seveda mogočen difuzorju podoben element. Seveda s tradicijo slavnega turba ne manjka niti strešni spojler zajetnejših dimenzij.

Fotografije so posneli aprila v Ljubljani, ta je z garažne hiše pri kliničnem centru.
Alpine

Avto ima veliko dekoracij od sprednjega dela do zadka. Na srednjem delu odbijača spredaj je tanka modra svetlobna linija smerokazov, ki se začenja z imeni aktualnih dirkačev v F1, Ocona in Gaslyja, prav tako na F1 spominja tudi centralna matica na kolesih. LED-elementi zadnjih luči pa črpajo navdih, predvsem oblikovni, z zadnjega krilca dirkalnika F1. Na spodnjem delu karbonskega dela zadnjega odbijača sta dve okrogli odprtini, ki vsaj oblikovno spominjata na izpušne cevi. A290_β jih seveda ne potrebuje, gre pa za hladilni enoti z ventilatorji - kot pri računalnikih. Okna imajo nalepko s silhueto gora, ki spominja na izvor imena - Alpine, saj je ustanovitelj znamke, Jean Redele, želel avto, s katerim bi zdrvel čez ovinke alpskih cest. Tudi bela barva koncepta A290_β spominja na sneg v Alpah, medtem ko črna koketira mesto, kjer bo A290 najbolj doma.

Že prej kot na prvi pogled je A290 beta verna reinkarnacija slavnega prednika.
Alpine

Za razliko od Renaultovega koncepta ima A290_β že narejeno notranjost, ki pa seveda ne bo taka v serijski različici, saj je preveč ekstremna, tako z ekonomskega kot tehničnega smisla. Že razporeditev sedežev po vzoru McLarna F1 s centralnim sedežem za voznika in dvema stranskima, postavljenima malo bolj nazaj, kaže na konceptno razmišljanje. Alpine oba sopotnika imenuje "gledalca", ki bosta opazovala voznika, kaj zmore.

Da je voznik v centru dogajanja, kaže tudi rdeča svetlobna linija, ki teče po sredi od začetka do zadka avtomobila in vstopa tudi v notranjost do volana. Armaturka, če ji tako sploh lahko še rečemo, skupaj s spodnjim delom vetrobranskega stekla sega precej daleč naprej proti nosu in z voznikovega mesta spominja na nos dirkalnika F1.

Nič od tega seveda ne bomo videli v serijski različici prihodnje leto. Alpine pravi, da je avto že nared in bo seveda najmočnejša različica Renaultovega R5. Alpine skriva tehnične podatke, vemo pa, da v dolžino A290_β meri 4,05 metra, širok je 1,85 metra in visok 1,48 metra, platformo pa si deli z R4 in R5. Serijski model bo imel tudi neke vrste vektorsko usmerjanje moči na sprednji kolesi. Elektromotor - ali bolje - elektromotorja - bosta gnala sprednji kolesni par. Serijski A290 bo imel tudi večtočkovno zadnjo premo in Brembove zavore. Moč motorjev pri konceptu naj bi segala po 500 električnih konjičih, serijski A290 pa bo imel en sam elektromotor z okoli 169 kW.

Električni malček prihaja na svet prihodnje leto. In še zanimivost, fotografije je znamka Alpine posnela aprila letos v Ljubljani na nedokončanih Stožicah in na garažni hiši na Hrvaškem trgu pri UKC.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta