Televizorji, ki vam jih bodo zavidali

Vinko Seliškar
14.11.2024 00:00

Jesen zaznamujejo tudi predstavitve novih televizorjev. Poiskali smo nekaj tistih, ki najbolj izstopajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Proizvajalci televizorjev navadno svoje nove modele predstavijo septembra na sejmu IFA v Berlinu, potem pa ti potrebujejo dva ali tri mesece, da pridejo do slovenskih trgovcev. Ravno pravi čas, bi lahko dejali, saj so pred vrati številni nakupovalni in drugi prazniki. In s kakšnimi asi iz sveta televizorjev imamo opravka tokrat? Oglejmo si jih ...

Najcenejši novi OLED TV je … naravnost odličen

V času nastanka tega prispevka je Philipsova nova generacija televizorjev z matriko OLED, natančneje model Philips 55OLED819, veljala za najdostopnejšo med konkurenti. Za dobrih 1.300 evrov torej danes dobite resnično vrhunski 55-palčni televizor, ki mu ni mogoče ničesar očitati. Da, prav ste prebrali. Matrika OLED EX (ki jo, mimogrede, proizvaja LG) postreže z izredno barvno natančno in svetlo sliko ločljivosti 4K. Vsebine, posnete v HDR-tehniki, na tem televizorju malodane oživijo, tudi zgolj ogled fotografij je pravo doživetje. Tanka zaslonska plošča je nameščena na minimalističnem kovinskem stojalu, ki ga je moč obračati.

Slika se zato zdi večja in je prijaznejša do oči, če sedite v temi. Opisani televizor ima celo tristranski Ambilight Plus, ki ponuja večjo barvno raznolikost kot prejšnji modeli; resnično polepša vsak prostor, v katerem je, in doda »vau« učinek tudi najbolj vsakdanji vsebini.

Philipsov 55OLED819 je dobro opremljen za igranje iger, saj podpira 144 Hz osveževanje slike za povezane računalnike z dovolj grafične moči. Za vse ostale so na voljo tehnologije FreeSync Premium, G-Sync in VRR za prilagodljivo osveževanje ter način slike Dolby Vision Game. Seveda ne manjkata dva sodobna priključka HDMI 2.1. Glede na to, da gre za vstopni model v svet televizorjev OLED, preseneča njegova zvočna podoba. Vgrajen 2.1-kanalni zvočni sistem z močjo 70 W obvlada dekodiranje zvočnih zapisov Dolby Atmos in DTS:X. Z vklopom prostorskega zvoka dobijo filmi in serije novo dimenzijo. Visoka glasnost, jasen govor in ostri visoki toni so dober zvočni recept, celo nizkih tonov je več kot pri povprečnem (tankem) televizorju OLED.

Kaj pa upravljanje? Operacijski sistem Google TV bo takoj domač vsem, ki so že kdaj imeli opravka s televizorjem s sistemom Android TV. Meniji so smiselno urejeni, s predlogi video vsebin iz pretežno naročniških storitev pretakanja, ki so v ospredju. Odzivnost je še ena izmed odlik, menije hitro preletite, isti pridevnik velja tudi za odpiranje aplikacij. Na voljo so vse običajne priljubljene pretočne storitve, vključno z Netflixom, Disneyjem, Prime Video in Apple TV+ ter veliko slovenskimi aplikacijami, še več drugih pa je na voljo za prenos prek trgovine Play Store. Piko na i pa postavi nov daljinski upravljalnik, ki upošteva načelo manj je več. Na račun kovinskega ohišja in razpršenih osvetljenih gumbov deluje precej razkošno, polnjenje prek vmesnika USB-C pa pomeni, da vam nikoli več ne bo treba iskati novih baterij zanj. Z vgrajenim mikrofonom lahko ukazujete Googlovemu pomočniku, ki ga po želji lahko tudi zamenjate – z Amazonovo Alexo.

Televizor(ja) ločljivosti 8K

Bi se radi pohvalili, da že imate televizor ločljivosti 8K? Potem bo pravi naslov Samsungova družina televizorjev Neo QLED 8K z letnico 2024, kjer za obdelavo virov slike skrbi slikovni procesor NQ8 AI Gen3, ki si izdatno pomaga s tehnologijo umetne inteligence. Nameščen je denimo v modelu 65QN900D, pri čemer optimizira tako sliko kot zvok ter zagotavlja vrhunsko izkušnjo v ločljivosti 8K. Z dvakrat zmogljivejšo nevronsko procesno enoto in 8-krat večjim številom nevronskih mrež (v primerjavi s predhodnikom) je odlično poskrbljeno za prikaz vseh podrobnosti v sliki.

Natančnost izrisane slike je osupljiva, brez kakršnihkoli pasov ali artefaktov stiskanja. Kot se za premijski televizor spodobi bogate barve dopolnjujeta tudi osupljiva svetlost in izjemen kontrast. Vse skupaj pa dokazuje, da ne potrebujete vsebine 8K, da bi lahko izkoristili prednosti televizorja ločljivosti 8K.

Zasnova televizorja Samsung 65QN900C združuje skoraj neviden okvir z zrcalnim podstavkom, ki daje televizorju eleganten in celo »lebdeč« videz. Proizvajalec ohranja pristop, kjer so vsi priključki del zunanje škatlice, poimenovane One Connect Box, kar olajša stensko montažo televizorja in poskrbi za kompaktnejšo obliko. Zato pa navdušijo ostale vgrajene komponente, in sicer 6.2.4-kanalni zvočniški sistem s podporo tehnologiji Dolby Atmos, ki zagotavlja za tanek televizor razmeroma močan zvok (90 W jakosti), poleg tega pa Samsungovi novotariji oziroma funkciji Object Tracking Sound Pro in Q Symphony še izboljšata zvočno podobo ob predvajanju tv-vsebin.

Tudi hišni operacijski sistem Tizen je z letnico 2024 prejel več izboljšav ter novih funkcij, kot so npr. prilagojena priporočila, ki zdaj poleg filmov in televizijskih oddaj vključujejo tudi igre. Tudi igričarji bodo prikimali, da je vhodni zamik izjemno majhen – vsega 10,8 ms – televizor pa podpira osveževanje slike do 240 Hz (v ločljivosti 4K) ter tehnologijo VRR FreeSync Premium Pro. Središče Samsung Gaming Hub medtem na enem mestu ponuja dostop do iger v oblaku iz storitev Xbox, Nvidia GeForce Now, Utomik in drugih, za lažji dostop pa prikazuje tudi priključene igralne konzole. Kakšen minus? Hja, bi ga zamenjali za tri evrske tisočake? Toliko bodo namreč trgovci želeli zanj.

Arhiv Naročnika

Vam Samsungov Tizen ni všeč oziroma imate raje operacijski sistem Google TV? Potem poglejte k Sonyu. Ta se je z letošnjimi modeli res potrudil, zato se upravičeno hvali s predelanim nogometnim sloganom »Kino se vrača domov«. S kombinacijo novih televizorjev BRAVIA in izdelkov za domači zvok BRAVIA Theatre se je Sony namreč osredotočil na razlike med kinodvorano in domačim okoljem ter sodeloval pri različnih pobudah s ciljem omogočiti gledalcem doma enako vseobsežen zvok kot v kinu. Akustika kinodvorane je natančno načrtovana, zvok pa prihaja iz velikega števila zvočnikov, nameščenih na stenah in stropu, kar ustvari lokalizirano zvočno polje ter preplavi gledalce z občutkom popolne obkroženosti z zvokom.

No, tokrat nas zanimajo predvsem televizorji.

Televizor ločljivosti 8K odlikuje visoka raven najvišje svetlosti skupaj z natančnim upravljanjem osvetlitve ozadja. S tem, ko so ustrezni deli zaslona primerno osvetljeni, slika zasije v svoji pristnosti, vidimo pa lahko tudi najmanjše podrobnosti, ki jih je režiser umestil v prizor. To še posebej velja ob uporabi studijsko umerjenih načinov, razvitih v sodelovanju z vodilnimi ponudniki storitev pretočnega predvajanja. Sonyjev procesor XR je opremljen s sistemom prepoznavanja prizorov, ki z visoko natančnostjo zazna in analizira podatke iz slike, nato pa s pomočjo na tisoče majhnih LED-diod optimizira sliko tako, da ustvari visoko realističen prikaz. Všeč sta nam tudi dve izboljšavi, na katere ostali proizvajalci radi pozabijo. Tehnologija X-Anti Reflection prinaša jasnejšo sliko z manj odbite svetlobe in bleščanja zaradi sončnih žarkov ali svetilke v prostoru, kar pomeni, da lahko tudi v nezatemnjenem prostoru vidimo pravo črnino ter uživamo v jasni sliki brez motečih odbleskov. Tehnologija X-Wide Angle pa medtem poskrbi, da je slika tudi ob gledanju s strani enako čudovita, kot če sedimo naravnost pred središčno točko televizorja.

Arhiv Naročnika

Televizor za igričarje

Igralne konzole zadnja leta vse bolj odvzemajo primat osebnim računalnikom, ko gre za igranje novih iger. In vse pogosto se v gospodinjstvih dogaja, da je igralna konzola povezana s televizorjem v dnevni sobi. Televizorji še do nedavnega niso bili prva izbira (resnih) igričarjev, saj ti prisegajo na nizke latence signala slike in visoke frekvence osveževanja le-te – vse to pa so jim lahko dostavili le namenski, igričarski računalniški monitorji. Nič več. Hisense, ki se zelo hitro vzpenja po lestvici proizvajalcev televizorjev, saj je že številka 2 v svetu – če ne prej ste omenjeno blagovno znamko zasledili ob spremljanju tekem evropskega nogometnega prvenstva, pred kratkim pa je oznanil uradno partnerstvo z novim FIFA klubskim svetovnim prvenstvom –, je na prodajne police poslal pametni televizor, katerega specifikacije se berejo (skoraj) kot tehnični podatki (ogromnega) igričarskega monitorja!

Diagonala slike 65 palcev (beri: 165 cm) daje vedeti, da gre za velik televizor, ki se hvali z odlično osvetlitvijo mini LED (podprtih je kar 1600 ločenih con osvetlitve!) in posledično nadpovprečno visoko svetilnostjo. V primerjavi s televizorji OLED je njegovo hrbtišče znatno debelejše, a to je dobrodošlo, saj gosti večji in naprednejši sistem osvetlitve, več prostora pa je tudi za zvočnike, ki tako lahko ustvarijo močnejši zvok. Jakosti jim res ne gre oporekati, vgrajen sistem zvočnikov v konfiguraciji 2.1.2 z dvojnima nizkotoncema zadaj zna poskrbeti za več »bas udarcev«, če tako želimo.

Kaj je še tipično igričarskega? Osveževanje slike lahko doseže frekvenco 144 MHz, latenca vhodnega signala (televizor ima kar dva vmesnika HDMI 2.1, kar je zelo pohvalno) pa znaša vsega 5 ms (za 1080p vir slike in 13 ms za 4K). Predvajanje slike z računalnike ali igralne konzole bo torej zelo tekoče in brez zatikanja. Slikovni procesor Hi View Pro skrbi, da tudi v vlogi vladarja dnevne sobe ne razočara, velik plus je podpora malodane vsem mogočim formatom HDR-zapisa slike, kot so HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HLG, IMAX Enhanced, Dolby Vision in Dolby Vision IQ. Sveža različica operacijskega sistema VIDAA U7.6 dobesedno »leti«, poleg tega obvlada slovenščino. Daljinec je presenetljivo velik in relativno logično zasnovan, velik plus je tudi spodnji del s sončnimi celicami, ki omogoča, da se daljinec »samodejno polni«, ko ni v uporabi. Zdaj se morate le še odločiti, če bi odšteli 1.350 evrov za 65-palčni igričarski »monitor«.

Arhiv Naročnika

Tako, tole je naših par favoritov. Kateri je pa vaš?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.