Dom starejših Rakičan: Kakšni postopki sledijo po tesni večini za razrešitev direktorja Zorana Hoblaja?

Rok Šavel
04.02.2025 09:00

Potem ko so na maratonski seji sveta zavoda sprejeli pričakovano odločitev glede razrešitve direktorja Doma starejših Rakičan, se načeloma opredeli še mestni svet občine Murska Sobota. Zadnjo besedo ima minister Maljevac.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Postopek razrešitve Zorana Hoblaja v pričakovani smeri.
Jure Zauneker

Na večurni seji sveta zavoda Doma starejših Rakičan prejšnji petek je bila glavna točka dnevnega reda razrešitev dolgoletnega direktorja Zorana Hoblaja, ki seji sicer ni prisostvoval. Seja se bo nadaljevala danes, ko bodo oblikovali utemeljitev, s katero bodo predlagali razrešitev lokalni skupnosti in ministrstvu za solidarno prihodnost. Direktor na udaru je v intervjuju za Vestnik nedavno predstavil svojo plat zgodbe, kjer se vse vrti okoli spornega dogajanja pri najemu Diane, sam pa s prstom kaže predvsem na politično ozadje njegovega rušenja. Pisni zagovor Hoblaja za svet zavoda ni pomagal, niti njegova zahteva za izločitev članov sveta zavoda, predsednice Ines Magdič in Dominika Šteinerja.

Devetčlanski svet zavoda, v katerem imajo večino predstavniki Svobode, je sprejel predvidljivo odločitev - sklep o razrešitvi dolgoletnega direktorja. Tako kot pri pričetku postopka za razrešitev je tudi sedaj za razrešitev Hoblaja glasovalo pet članov. Torej tesna večina. Pri tem velja dodati, da so od petih članov, ki so predstavniki ustanovitelja, trije imenovani iz kvote Svobode, eden iz kvote Levice in še en iz kvote SD (predstavniki ustanovitelja so Ines Magdič, Tadej Henzel, Nina Tomažič, Albina Benko in Petra Cajnko). Član Svobode je tudi prej navedeni Šteiner, ki je predstavnik lokalne skupnosti. Tukaj pa se zgodba še zdaleč ne zaključuje.

Sedaj bo mnenje o razrešitvi Hoblaja sprejel še mestni svet soboške občine, kjer je dolgoletni član tudi sam Hoblaj, obvladujeta ga pa njegova SD in Svoboda. To mnenje sicer ni zavezujoče, bo pa nosilo močno simbolno sporočilo. Po naših informacijah sta se svetniški skupini SD in Svoboda na koalicijski koordinaciji dogovorili, da razrešitve Hoblaja ne bosta podprli oziroma se bodo tej odgovornosti po vsej verjetnosti elegantno izognili. Po zakonu namreč velja, da če v 60 dneh od dneva, ko je bil organ lokalne skupnosti za mnenje zaprošen, tega ne da, lahko svet zavoda nadaljuje postopek razrešitve brez njega. Isto pravilo velja pri soglasju ministra, ki je sicer v nasprotju z mnenjem lokalne skupnosti zavezujoče. Toda, če se v tem primeru minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac v 60 dneh ne bo izrekel glede soglasja, lahko Hoblaja svet zavoda razreši tudi brez njega. Seveda pa bo takšno izmikanje odgovornosti vrglo še dodaten dvom v celoten postopek, ki bi bil tudi precej dolgotrajen.

Hoblaj je sicer že v intervjuju napovedal, da bo v primeru takšnega sklepa sveta zavoda, kakršnega so sprejeli danes, pravico iskal na pristojnem sodišču. Celotna situacija okoli razreševanja dolgoletnega člana SD je eskalirala tudi znotraj lokalnih odborov SD, ki so se zaradi tega in drugih tem, ki povzročajo nejevoljo med prekmurskimi socialnimi demokrati, nocoj sestali na izredni seji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.