V pristanišču Ranca na "ptujskem morju", kakor Ptujsko jezero radi poimenujejo domačini, je preteklo soboto v žgočem soncu zgodnjega popoldneva odmeval narek takta krmarjev ekip ranc, dolgih ploščatih lesenih čolnov, ki so jih nekoč splavarji uporabljali za prevoz različne opreme po reki Dravi. Danes tradicijo z vsakoletnim veslaškim tekmovanjem Rancarija oživlja Brodarsko društvo Ptuj. Letos so ob tem zabeležili kar dve častitljivi obletnici - 30 let prireditve in kar 50 let delovanja društva, ki šteje 135 članov.
"Prireditev je za nas velikega pomena, ne nazadnje je društvo poimenovano po tem tipičnem dravskem čolnu, ki ga s prireditvijo ohranjamo. Nekoč je na Dravi, od Koroške do Ormoža, potekalo več rancarij, danes smo edini, ki še vztrajamo. To tradicijo vzdržujemo in redno izvajamo tekmovanja s temi čolni. Z rancarijo hkrati ohranjamo tradicijo čolnarjenja na Dravi," poudarja predsednik društva Emil Mesarič. Rancarija, še dodaja, združuje rekreacijo in prijetno druženje po tekmovanju.
Skrivnost uspeha v prijateljstvu
Brodarsko društvo Ranca Ptuj je prvo Rancarijo izvedlo leta 1993, čeprav so že pred tem potekala manjša tekmovanja v veslanju z rancami. V prvih letih je tekmovanje potekalo od novega mostu za pešce do pristanišča na Ranci, v zadnjih letih pa se odvija v pristanišču Ranca. Prvi zmagovalci Rancarije so bili člani ekipe Tigri, lanski ekipa Friki AP Grušovnik, ki ima v zgodovini prireditve največ zmag. "Tekmujemo že od leta 2005, zabeležili smo sedem zmag. Skrivnost uspeha je v prijateljskem duhu. V ranci stojimo namreč sami prijatelji, že iz mladosti. To je naš izziv, tudi priložnost za srečanje. Pred tekmovanjem treniramo, kar pomeni, da se srečujemo vsaj enkrat na teden. Zato je predvsem družabnega značaja, če pa dosežemo zmago, je toliko lepše," nam je povedal član ekipe Robert Pernat.
Nekoč je na Dravi, od Koroške do Ormoža, potekalo več rancarij, danes smo edini, ki še vztrajamo
Letos so osvojili tretje mesto med dvanajstimi ekipami, ki so se zbrale na startu tekme, sestavili pa so jih zaposleni v podjetjih, člani društev ter ljubitelji vodnih športov. Med njimi sta bili letos dve mešani ekipi in tri ženske. "Že nekaj let rancamo, predvsem za druženje, tudi za adrenalin. Lani smo med štirimi ženskimi ekipami osvojile prvo mesto. Za nastop se predvsem odločamo zaradi tradicionalnega dogajanja, druženja. Zakaj samo ženska ekipa? Trenutno pač v našem kolektivu ni moških kandidatov, ki bi želeli v tem tekmovati. Raje so navijači," nam je razloge za sodelovanje pojasnila Dana Fišer Muzek iz ženske ekipe Doma upokojencev Ptuj.
Bistvo je v ekipnem duhu
Zmage se je na koncu veselila ekipa Gostišče pri Tonetu, na drugem mestu so bili Langubardi. Pri ženskah so zmagale članice ekipe Optimistke. Zagotovo najboljše ekipe pri doseganju zmage ni oviralo dejstvo, da so imeli v svoji vrsti najuspešnejšega veslača v zgodovini Brodarskega društva Ptuj, Tilna Vidoviča. "Danes bo zanimivo, po dolgem času gremo znova v čoln. Strašnih priprav nismo imeli, a danes mora steči, druge ni. Zelo se veselimo in pričakujemo dober rezultat," je pred startom povedal nekdanji tekmovalec v kajaku enosedu na mirnih vodah, ki je v karieri zabeležil številne velike uspehe v državnem, evropskem in svetovnem merilu. Ob tem je izrazil upanje, da bodo tudi v ranci njegove izkušnje pripomogle k uspehu, čeprav gre, kot je poudaril, za popolnoma drugačno tekmovanje, katerega bistvo ni posameznik, temveč predvsem ekipni duh.