Pozivajo nas, da svoja stališča preoblikujemo v nov kontekst, saj so osebne in družbene spremembe v tem času neizogibne," je o svoji poslikavi z naslovom Kurentova intervencija, pod železniškim mostom na desnem bregu Drave, na facebooku zapisala avtorica Bernardka Kos. Zato je, kot pravi, pred zaključkom šolanja na Šoli za risanje in slikanje Arthouse Ljubljana izvedla umetniški projekt v obliki javne ulične poslikave, "ki je dialog, vzpodbuda in poziv gledalcem, da bomo skupaj poiskali vrednote, ki jih v potrošniški družbi in v pandemičnem času izgubljamo".
Ko so naši dedki in babice neopazno umirali
Kot še pojasnjuje Kosova, je na poslikavi z velikimi temnimi barvnimi ploskvami upodobila okrnjeno družbeno in socialno življenje Ptuja, vklenjenega v izolacijo: "Starec, ki odhaja s prizorišča, ponazarja dogajanje v domovih za ostarele in bolnišnicah, kjer so v preteklih mesecih neopazno in daleč od svojcev naši dedki in babice umirali za koronavirusom. Deček, ki sedi ob kurentu in mrko zre predse, je sirski begunec. Sočasno z razglasitvijo epidemije so utihnile medijske zgodbe o beguncih, ki so še nedolgo preplavljali Evropo. Zdi se, kot da so nenadoma poniknili, se izgubili nekje na svoji brezupni poti do boljšega življenja in svobode."
Ugasnil v negotovi prihodnosti
Ptuj je za več mesecev ugasnil v slutnji negotove prihodnosti, zato je, še nadaljuje avtorica, prikazan v turobnih rjavih in črnih barvah, a je kurent vstal iz teme kot lik moči in svetlobe ter na svojih samotnih pohodih tradicionalno preganjal zmrzal: "S pozvanjanjem in poskakovanjem je vabil v naše kraje rodovitnost, dobro letino in blaginjo. Odganjal je zimo, razne bolezni in prinašal v naše kraje srečo in veselje." Prav tako na poslikavi prikazani dravski pritlikavi kormoran je ptič plenilec, ki ga, pravi Kosova, na dolgih in samotnih pohodih ob Dravi opazuje sleherni dan, kako negibno zre v vodno gladino in čaka na svoj plen, in je simbol politične situacije tega časa.