
Samostojna razstava akademskega slikarja Mirka Rajnarja Koprena svetlobe in barv, ki je na ogled v Galeriji mesta Ptuj, obsega zadnjih 25 let njegovega dela od leta 2000 naprej, s čimer povzema bistvo njegovega umetniškega creda. Kustosinja iz Galerije Murska Sobota Irma Brodnjak Firbas pojasni, da sta se s slikarjem v postavitvi osredotočila na abstraktno fazo njegovega opusa, tako imenovano lirično abstrakcijo, v kateri prevladuje mehkoba barv in svetlobe, s čimer so njegove slike povsem drugačna od starejših del, ki jih je na Ptuju pred leti, takrat v Miheličevi galeriji, že razstavljal.
Stare tehnike prenaša v abstraktni svet
Rajnar spada v močno generacijo prekmurskih likovnih umetnikov, ki je svojo samostojno pot začela v drugi polovici 80. let prejšnjega stoletja. Konec 90. let se je odmaknil od svoje precej temačne, z ekspresionizmom prežete figuralike. "Predhodna dela Mirka Rajnarja so bila prežeta z eksistencialno težo, z demoni in tesnobo in zato po vzdušju precej drugačna od teh, ki so tokrat razstavljena v Galeriji mesta Ptuj. Rajnar se je temačnega znebil z razširitvijo barvne palete in posvetlitvami," razloži kustosinja. V zadnjih 25 letih so subtilni barvni nanosi in svetlobni pojavi tako ključni formalni gradniki Rajnarjevih oljnih platen.
"Rajnarjeve slike so nevsiljive, delujejo zelo mehko. Izrazito nas nagovarjajo barvni prehodi in številna plastenja oljnih nanosov. Neverjetno je, s kakšno mehkobo jih umetnik obdeluje, ponekod dajejo občutek, kot da gre za akvarele. Zraven barvnega nagovora velja omeniti še svetlobne elemente, s katerimi vzpostavi dramatiko. Gre za princip kontrasta med svetlobo in temo, ki je bil zelo priljubljen v baroku, Rajnar pa stare tehnike odlično prenese v abstraktni svet." Svetlobni pojavi se kažejo v obliki isker, kresničk na platnu ali kot svetlobni prameni, ki padajo v intenzivno barvno polje in dajejo občutek, kot da je izza barvnih nanosov ali slikarskega platna luč, našteva kustosinja. "V najmanjši in najbolj intimni sobi galerije je čez barvne nanose celo poveznil svetlobno kopreno, tako da so slike zelo presvetljene."

Horizont pomurske ravnice
Rajnar, ki je tudi pedagog, med drugim je pod njegovim mentorstvom v 20 letih na slikarskih tečajih znanje predal več kot 500 udeležencem tečajev, glavni vir črpa iz realnega sveta, narave, največkrat iz pomurske ravnice, po kateri se zgodaj zjutraj zelo rad sprehaja, nadaljuje Irma Brodnjak Firbas. "Nizek horizont pomurske ravnice odmeva v horizontalah, toda ne gre za posnetek resnične krajine, temveč je v njegovih domišljijskih pokrajinah pomembnejša atmosfera. Čez celotno razstavo veje pomirjujoče vzdušje. Pri Rajnarjevih slikah nima smisla iskati zgodbe ali sporočila, temveč se moramo od njih oddaljiti, stopiti nekaj korakov nazaj in se ne obremenjevati z informacijami, saj je pomembnejša ʼštimungaʼ, ki jo preko barve in svetlobe prenaša v prostor."

Kot še opozori kustosinja, je termin razstave zelo posrečen, saj je po prazničnem zatišju čas za nove začetke, prav svetloba pa je od nekdaj prispodoba rasti in zagona. "Razstava omogoča odmik od vsakdana v meditativno vzdušje. Z vseh strani smo bombardirani z informacijami, v službi, preko ekranov, povsod je stres, na razstavi pa se poveznemo pod kopreno in pustimo, da nas objame mehkoba Rajnarjevih slik. Odmik je na vsake toliko potreben in to razstava omogoča," sklene kustosinja. Razstava je na ogled do 9. marca 2025.
O umetniku
Mirko Rajnar (1961, Murska Sobota) je leta 1988 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Andreju Jemcu. Od leta 1995 deluje kot samozaposleni v kulturi na področju slikarstva. Je tudi mentor in pedagog za področje študijske risbe na Srednji poklicni in tehniški šoli Murska Sobota, smer tehnik oblikovanja. Svoja dela razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Živi in ustvarja v Murski Soboti.
