Dragica Drevenšek skrbi, da so odpadki iz gospodinjstev pravilno ločeni.
Foto: Slavica PIČERKO PEKLAR
Podjetje Čisto mesto Ptuj je eno od treh, poleg Javnih služb in Komunalnega podjetja Ptuj, ki so v preteklem desetletju na širšem območju vzpostavila sistem ravnanja z odpadki. Poleg rednega odvoza komunalnih odpadkov so v nekaterih občinah uredili tudi zbirna mesta, kamor lahko prebivalci sami odpeljejo odpadke. Zbirni centri Čistega mesta delujejo v občinah Kidričevo, Trnovska vas, Duplek, Žetale, Videm in v Majšperku.
Z odpadki kar k Dragici
Na zadnji letošnji seji so kidričevski svetniki spregovorili o ravnanju z odpadki in pri tem pohvalili delo lokalnega centra in tam zaposleno Dragico Drevenšek, ki vzorno skrbi za urejenost tamkajšnjega zbirnega centra. "V podjetju Čisto mesto delam že kar nekaj let, največkrat sem tukaj v zbirnem centru na Kidričevem, včasih pa tudi v podobnem v občini Duplek, sicer pa poprimem za delo, kjer je treba. Meni ni nič težko, po vseh teh letih dela z najrazličnejšimi odpadki iz gospodinjstev že točno vem, kako jih ločevati, sortirati. S tem svojim znanjem rada pomagam ljudem, ki se pri ločevanju še ne znajdejo najbolje," pravi Dragica Drevenšek.
Dragica Drevenšek skrbi, da so odpadki iz gospodinjstev pravilno ločeni. Foto: Slavica PIČERKO PEKLAR
Ptujčanka se do uprave svojega delodajalca odpravi peš, potem pa se na teren odpelje s službenim vozilom: "Rada imam red in zato mi resnično ni vseeno, kakšna je podoba našega centra. Se zgodi, da ob ponedeljkih pridem sem, pa me zunaj že pričakajo vreče z najrazličnejšimi smetmi, ki jih tukaj odložijo ljudje. Potem sama poskrbim, da jih pospravim tja, kamor sodijo. Je pa to delo včasih resnično umazano, iz nekaterih vreč tudi smrdi, a sem se vsega navadila in sem skoraj prepričana, da tako nevestno z odpadki ne ravnajo domačini, pač pa tisti, ki se peljejo tod mimo in spotoma odvržejo še kakšno vrečo s smetmi. Zdaj pozimi, ko so na podeželju koline, najdem pred vrati tudi ostanke kolin, kože, svinjske glave pa take reči. Pravijo, da ponekod ne vedo, kam s klavnimi odpadki, pri nas pa imamo poseben kontejner za tovrstne odpadke, in ker ljudje to vedo, pač ravnajo, kot ravnajo," razlaga sogovornica.
14
tisoč gospodinjstev in
600 podjetij je vključenih v sistem ravnanja z odpadki Čistega mesta Ptuj
Vsakega obiskovalca centra povpraša, od kod prihaja, da lahko tam odloži smeti, pa mora pokazati odrezek računa Čistega mesta. "Večino odpadkov, kot so plastična embalaža, plastika, kovine, papir, odpadna jedilna in druga olja, steklo, tudi zdravila, ostanke pesticidov, baterije in akumulatorje pa gospodinjske aparate, stare avtomobilske gume ... lahko naši ljudje odložijo brezplačno. Če gre za večje količine, potem pripeljano stehtamo in je treba nekaj plačati. Imamo posebne kontejnerje za gradbeni material pa staro pohištvo, oblačila, tudi les. Še posebno spomladi je teh odpadkov kar veliko, saj ljudje doma čistijo in potem odvečne stvari pripeljejo semkaj. Dovoljeno je pripeljati tudi azbestne plošče in umazano silažno folijo, a je mogoče to oddati le proti plačilu," pravi sogovornica. Vsakomur, ki pripelje odpadke v zbirni center, rada priskoči na pomoč pri sortiranju.
Sortiranja še nismo ponotranjili
"Opažam, da mnogi še vedno ne vedo, kam kaj sodi, in so tudi taki, ki vse smeti vržejo v skupno vrečo, nas pa potem tukaj čaka kar nekaj dela. A običajno ni težav, ko jim povem, da kar cele vreče z najrazličnejšim odpadki ni mogoče vreči v en kontejner. Z nekaj dobre volje potem skupaj sortiramo. Je pa res, da mnogi semkaj pripeljejo še uporabne reči, kak kos še čisto lepega pohištva in veliko še čisto uporabne posode, krožnikov in skodelic, ki bi jih lahko oddali v centru ponovne uporabe. Jim svetujem, da take reči odpeljejo tja, kjer jih bodo še lahko uporabili, a ko so že tukaj, se običajno za tak korak ne odločijo," razlaga Drevenškova, ki takrat, ko dela, vselej nosi zaščitno masko. "Resda delam zunaj, zdaj pozimi tudi na mrazu, a zaščitno masko v teh koronačasih imam vedno čez usta in nos. Ne bojim se, da bi sama širila okužbo, a v center pride veliko ljudi, in če je en sam okužen, se lahko hitro zgodi nepotrebno širjenje virusa."
Dragici Drevenšek včasih priskoči na pomoč kak sodelavec iz Čistega mesta Ptuj. Foto: Slavica PIČERKO PEKLAR
Čisto mesto Ptuj je podjetje, ki na ptujskem območju deluje že dve desetletji. Njihovo delo temelji na ločenem zbiranju, ki se, kot poudarjajo, začne v gospodinjstvih in v podjetjih in nadaljuje v zbiralnicah ločenih frakcij, od koder odpadke odpeljejo v nadaljnjo predelavo. Čisto mesto Ptuj skrbi za ravnanje s komunalnimi odpadki na območju enajstih občin Spodnjega Podravja: Cirkulane, Destrnik, Duplek, Kidričevo, Majšperk, Podlehnik, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Trnovska vas, Videm, Zavrč in Žetale.