Okužene osamiti, zdravi na igrišča

Miha Dajčman Miha Dajčman
13.08.2020 08:00

Maribor in Olimpija sta se v skupni izjavi za javnost odzvala na odločitve Nogometne zveze Slovenije. Aluminij med samoizolacijo prepuščen sebi. Celjani v Evropo brez uradne tekme

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ker je začetek prvenstva prestavljen, sta Maribor in Mura sinoči odigrala prijateljsko tekmo.
Sašo Bizjak

V torek je Nogometna zveza Slovenije (NZS) zaradi okužb v prvoligaških klubih sprejela nova pravila o izvedbi prve lige in prestavila začetek sezone na 22. avgust. V Mariboru in Olimpiji menijo, da bi morali izolirati le okužene osebe, ukrepi so pretirani. Želijo urediti problematiko glede okužb in preprečiti gospodarsko škodo.
Evropska nogometna zveza Uefa je pred časom tudi priporočila izločitev z virusom okuženih igralcev, zdravi pa bi lahko nadaljevali treninge, pišeta največja slovenska kluba v skupni izjavi. Če ima ekipa vsaj 14 zdravih nogometašev, lahko nastopa v državnih in mednarodnih tekmovanjih. V Sloveniji so izhodišča drugačna, saj trenutno velja določilo državnih organov, da mora ob okužbi celotna ekipa v 14-dnevno karanteno, prepovedani so skupni treningi in igranje tekem. Ekipi Domžal in Aluminija sta morali zaradi okužb s covidom-19 prekiniti priprave na novo sezono. Zaradi treh okuženih nogometašev, ki so jih odkrili med testiranjem prvoligaških kolektivov, torej več kot 450 ljudi, je prestavljen začetek prvenstva. "Takšni ukrepi s karanteno se nam zdijo pretirani. Zavzemamo se za poenotenje protokolov. Tudi v gospodarstvu ob posamičnih okužbah ne zaprejo celega podjetja, ampak izolirajo okužene osebe, ostali delajo naprej," pišejo v NK Maribor in NK Olimpija.

Kidričani v samoizolaciji in brez navodil

V samoizolaciji so od sobote vsi nogometaši Aluminija in člani strokovne ekipe kluba. "V soboto smo dobili navodila NIJZ za karanteno. Nihče med nami pa ni dobil odločbe, a bi jo morali dobiti. Zato ne vemo, kako dolgo bo trajala karantena in kdaj bomo šli na testiranje. Od sobote smo tako popolnoma brez informacij. Tudi od Nogometne zveze Slovenije nismo prejeli nič, kar bi nam pomagalo. Čakamo in prepuščeni smo samim sebi," je razočaran direktor kluba iz Kidričevega Borut Arlič.
Šumarji so ob pojavu okužbe načrtovali, da bodo v torek znova testirani in bodo lahko začeli ločene treninge, kot se je to zgodilo pri Domžalah. A primer Domžalčanov je bil drugačen, razlaga Arlič, saj tam vsi niso bili v stiku z okuženo osebo. "Tam niso dobili odločb, ampak le priporočila. Po enem tednu karantene so začeli trenirati po skupinah. Tudi mi smo želeli tako ravnati, a testiranja ni bilo, ker smo bili v tesnem stiku z okuženim."
Arlič je zato kritičen do NZS. "Velik problem imamo. NZS je sprejela prepis priporočil Uefe, a to klubom ne pomaga veliko. Potrebujemo protokol, ki smo ga želeli že v aprilu. Potrebujemo jasna navodila, ne samo mi, ampak vsi športi."

Strah pri Celjanih obstaja, funkcionirajo normalno

Zaradi prestavitve začetka prvenstva so na slabšem v Celju. Pred tekmo prvega kroga kvalifikacij za ligo prvakov proti Dundalku (v Ujpestu v sredo, 19. avgusta) ne bodo odigrali nobene uradne tekme. Včeraj so se v knežjem mestu pomerili s Koprom, med vikendom nove tekme ne načrtujejo. Pred odhodom na Madžarsko bodo morali skozi poseben protokol, ki vključuje še eno testiranje na covid-19, najverjetneje v ponedeljek, od takrat bodo v "mehurčku".
Trenerja Celja Dušana Kosića veseli, da protokoli v primeru okužb v slovenskem nogometu postajajo bolj znani: "Smiselno se mi zdi poskrbeti zase. Če pride do okužbe, okuženo osebo izoliramo. Povsod po svetu so tako počeli. Na pamet mi pade Paulo Dybala, ki je bil pozitiven, pa je zdaj normalno igral."
​Manjši strah, ki bi lahko prekinil načrtovani proces treningov in tekmovanj, obstaja, pravi. A doda, da se bolezni ne moreš izogniti: "V vsem tem času smo normalno funkcionirali, skrbeli smo za vse, kar je bilo v naših rokah. Dnevno se srečujemo z ljudmi in pri tem je marsikaj mogoče." Ljubljančana skrbi, da bi ob morebitnem širjenju okužb nastala panika - ali bi prišlo do obtoževanj in lahkomiselnosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta