"Zelene obveznice sem prepoznal kot dobro in predvsem varno naložbeno priložnost, z zadostnimi donosi, ki so višji kot pri bančnih depozitih," svojo odločitev za nakup zelenih obveznic utemeljuje Milan iz Celja.
Nevenka iz Maribora pa pravi: "Zelene obveznice vidim predvsem kot možnost, da vsi sodelujemo pri zelenem prehodu, ki mu kot družba sledimo, in obnovljivi viri energije so ključni v tem prehodu. Hkrati pa tako plemenitim naloženi denar."
Evropska unija je bila jeseni prva na svetu, ki je, potem ko sta Evropski parlament in Svet Evrope zadnji dan lanskega februarja dosegla začasni dogovor o evropskem standardu za zelene obveznice, vzpostavila evropski standard za zelene obveznice. In kaj je njegov cilj? Preprečiti podjetjem, da bi se predstavljala okolju prijaznejša, kot v resnici so.
Kaj je torej zelena obveznica? To je finančni instrument, ki prinaša stalne donose, ustvarjena pa je z namenom, da podpira projekte, povezane s podnebjem ali okoljem. In ko govorimo o zeleni obveznici PV-Invest, je to seveda sončna energija, ki poganja številne sončne elektrarne. Zelene obveznice so namenjene financiranju ali refinanciranju naložb, odhodkov ali sredstev, ki rešujejo podnebne in okoljske izzive. Predvsem pa jih danes tako države kot zasebna podjetja uporabljajo za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo. |
Manj zelenega zavajanja in višja varnost vlagateljev
Evropski standard za zelene obveznice prinaša veliko prednosti, predvsem pa omogoča boljšo regulacijo trga z zelenimi obveznicami, boljši nadzor in večjo preglednost, hkrati pa preprečuje podjetjem, da se predstavljajo prijaznejša okolju, kot v resnici so, kar je bilo v preteklosti že prepoznano kot zeleno zavajanje oziroma greenwashing. Z novo evropsko uredbo lahko govorimo zdaj o zlatem standardu za zelene obveznice, ta namreč zagotavlja, da mora biti zbrani denar vložen v zelene dejavnosti in da obveznice preverijo strokovni in neodvisni pregledovalci tretje osebe. Hkrati to prinaša tudi višjo varnost vlagateljem v zelene obveznice.
Zatorej ne čudi, da so številni vlagatelji v minulih letih že prepoznali priložnosti, da z nakupom zelenih obveznic niso le del zelenega prehoda, pač pa da tudi na varen način oplemenitijo svoje prihranke.
Podjetje Moja elektrarna ima največjo mrežo sončnih elektrarn v Sloveniji, njihovih 30 sončnih elektrarn ima kar 13 megavatov skupne moči, ki letno proizvedejo 14.280 megavatnih ur elektrike in s tem zmanjšajo izpuste ogljikovega dioksida za 9563 ton. Podjetje pa že načrtuje tudi gradnjo največje prostostoječe sončne elektrarne v Sloveniji. Slovenska mreža elektrarn je del večje evropske mreže, saj je skupina PV-Invest, lastnica Moje elektrarne, med vodilnimi skupinami s področja fotovoltaike v Evropi. S postavljenimi 99 elektrarnami s 63 megavati skupne moči, ki letno proizvedejo 82.000 megavatnih ur elektrike in s tem zmanjšajo izpuste ogljikovega dioksida za 38.000 ton, je prisotna v desetih državah.
Sami izberete, za kako dolgo bi naložili denar
Podjetje Moja elektrarna je v svojo siceršnjo ponudbo za zakup sončnih modulov dodala še ponudbo skupine PV-Invest za nakup zelenih obveznic, petletne in desetletne obveznice PV-Invest.
Gre za zanimivo naložbeno priložnost, na voljo sta dve obveznici:
- zelena obveznica PV-Invest 2023–2028 s petodstotno fiksno obrestno mero in
- zelena obveznica PV-Invest 2023–2033 s spremenljivo obrestno mero (trimesečni EURIBOR plus en odstotek na leto; prvo leto 5 odstotkov).
Obresti se izplačujejo enkrat letno, prvič bodo izplačane po 15. novembru 2024.
"Ker gre za donose, ki so veliko privlačnejši kot donosi številnih drugih naložbenih priložnosti, verjamemo, da vas bo ponudba pritegnila. Slovenija je že ob lanskem vpisu zelenih obveznic družbe PV-Invest z izjemnim zanimanjem vlagateljev, ki so naložbeno priložnost prepoznali v še večji meri kot vlagatelji v Avstriji, Nemčiji in Švici, potrdila, da je na pravi poti zelenega prehoda. Verjamemo, da vlagatelji te priložnosti tudi letos ne bodo želeli zamuditi," je prepričan Primož Tručl, direktor podjetja Moja elektrarna d.o.o.
Želite izvedeti več? Obiščite spletno stran www.mojaelektrarna.com, tam najdete bolj podrobne informacije, hkrati pa že tudi možnost nakupa obveznic.
To je oglasno sporočilo. Pred sprejemom odločitve podrobno preučite prospekt in druge informacije dostopne na https://mojaelektrarna.com/zeleni-obveznici-2023/.