Inflacija: Hrana v letu dni dražja za več kot 18 odstotkov, počitniški paketi v enem mesecu poskočili za 9 odstotkov

STA, M.R.
28.02.2023 11:01

Letna stopnja inflacije se je februarja znižala z januarskih 10 odstotkov na 9,3 odstotka. Na mesečni ravni je bila rast cen 0,7-odstotna, so izračunali na statističnem uradu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Na letni ravni so na inflacijo najbolj vplivale cene hrane, na mesečni pa počitniških paketov. Največji vpliv (2,8 odstotne točke) na inflacijo je imela februarja dražja hrana. Na letni ravni se je podražila za 18,3 odstotka. Najbolj so se podražili sladkor (za 51,2 odstotka), sveže posneto mleko (za 38,3 odstotka) in drugo jedilno olje (za 37,7 odstotka), so sporočili s statističnega urada.

Za 9,6 odstotka višje cene izdelkov in storitev za rekreacijo in kulturo so k inflaciji prispevale eno odstotno točko.

Po 0,7 odstotne točke so k letni inflaciji dodale podražitve trdih goriv (za 72,4 odstotka) in gostinskih storitev (za 13 odstotkov). Višje cene raznovrstnega blaga in storitev (za sedem odstotkov) so imele 0,5 odstotne točke vpliva, po 0,4 odstotne točke pa podražitve gospodinjskega pohištva (za 15,5 odstotka) in novih avtomobilov (za 10,8 odstotka).

Cene blaga so se v povprečju dvignile za 10 odstotkov, cene storitev pa za 7,8 odstotka. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 12,2 odstotka, trajno blago za 7,7 odstotka in poltrajno blago za 3,7 odstotka.

V enem letu se je za devet odstotkov pocenila elektrika in inflacijo ublažila za 0,4 odstotne točke.

Januarja največji poskok cen v turizmu

Na mesečni ravni so bile cene v povprečju za 0,7 odstotka višje kot v mesecu pred tem. Podražitve počitniških paketov za 8,6 odstotka so inflacijo dvignile za 0,3 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke so k mesečni rasti cen dodale še podražitve zelenjave (za 5,2 odstotka), bencina (za 4,6 odstotka), kruha in izdelkov iz žit (za 3,1 odstotka) ter gospodinjskega pohištva (za 2,3 odstotka). Druge mesečne podražitve so imele 0,2 odstotne točke vpliva.

Po 0,1 odstotne točke so k znižanju mesečne inflacije po podatkih statistikov prispevale pocenitve trdih goriv (za 8,1 odstotka) ter oblačil in obutve (za 1,2 odstotka).

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila 9,4-odstotna (februarja lani sedemodstotna). Na mesečni ravni so se po teh izračunih cene v Sloveniji zvišale za 0,6 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta