(FOTO in VIDEO) Avtomatsko vodena vozila, umetna inteligenca in računalniški vid so delavcem v veliko pomoč

Gregor Grosman Gregor Grosman
16.06.2022 05:40
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za horizontalne premike blaga uporabljajo štiri majhne AGV-je, na zbirnem mestu pa komponente prevzamejo tako imenovani vertikalni AGV-ji in jih zložijo na police.
Huawei

Na obrobju Budimpešte na Madžarskem obratuje Evropski oskrbovalni center (ESC) podjetja Huawei, v katerem je kitajski telekomunikacijski gigant vzpostavil zasebno omrežje pete generacije (5G). V skladišču, v katerem poteka tudi proizvodnja visokotehnoloških izdelkov, so tako delavcem v pomoč avtomatizirane rešitve - avtomatizirani vozički in viličarji samostojno pripravljajo komponente in jih skladiščijo z neverjetno natančnostjo - pa tudi obogatena resničnost in umetna inteligenca.

ESC je največji tovrstni objekt velikana informacijsko-komunikacijskih rešitev zunaj Kitajske, s poslovnimi izdelki pa oskrbujejo do 50 držav. Oskrbovalni center je razpršen čez več lokacij na Madžarskem, zasebno omrežje 5G in napredno digitalizacijo poslovanja pa so najprej uvedli prav v objektu v mestu Páty. V zadnjih šestih letih podjetje veliko sredstev namenja avtomatizaciji, industriji 4.0 in digitalizaciji. "Tako ustvarjamo robustno digitalno oskrbovalno verigo," uvodoma pove Atilla Bolla, vodja enote. Center dnevno zapusti okoli 30 tovornjakov, ko je vrhunec sezone, tudi 40. Na lokaciji dela 300 zaposlenih v treh izmenah, kljub pandemiji pa se je od uvedbe tehnološke preobrazbe učinkovitost obrata, ki obdela od 50- do 60 tisoč pošiljk mesečno, v povprečju povečala za 30 do 40 odstotkov.

Kako zlaga škatle človek in kako robot

Pred vstopom si nadenemo zaščitno opremo, oblečemo zaščitno obleko z možnostjo elektrostatične razelektritve, preko čevljev nadenemo prevleko z ozemljitvenim trakom in čez glavo posadimo mrežo ter namestimo masko. Slednja je namenjena zaščiti zaposlenih in njihovemu zdravju, velja pa tudi, da se ničesar ne dotikamo. Zelo hitro se znajdemo sredi avtomatiziranega dela skladišča, kjer se okoli nas premikajo avtomatsko vodena vozila AGV (automated guided vehicles). Gre za viličarje, ki ne potrebujejo človeškega operaterja in so po besedah Bolle povsem varni. Za namen prikaza varnosti Bolla stopi pred enega od njih in vozilo se samodejno pravočasno ustavi.

Od uvedbe nove tehnologije ima center ESC občutno krajše skladiščne in proizvodne roke, za 50 odstotkov se je zmanjšalo tveganje za nastanek napak na določenih proizvodnih linijah.
Huawei

V skladišču je za osem tisoč kubičnih metrov prostora, v njem pa hranijo približno 100 tisoč škatel z najrazličnejšo opremo. Za horizontalne premike blaga uporabljajo štiri majhne AGV-je, na zbirnem mestu pa komponente prevzamejo tako imenovani vertikalni AGV-ji in jih zložijo na police. Na tem mestu se tudi že na prvi pogled opazi razlika med človeškim zlaganjem škatel in robotiziranim oziroma avtomatiziranim. Skladiščni prostor, za katerega skrbijo AGV-ji, je poravnan do milimetra natančno. Oskrbovalni center je opremljen z jedrnim omrežjem in robnimi podatkovnimi centri ter po zasnovi spominja na računalniški oblak. Prenos podatkov je na račun lokalnega oblaka in povezav 5G zelo hiter, zakasnitev povezav je skoraj nezaznavna. Štirje samovozeči viličarji v logističnem delu so povezani s strežnikom preko omrežja 5G, slike s kamer, nameščenih na viličarjih, pa se po omrežju prenašajo v centralni strežnik, ki nato izračuna in viličarju vrne optimalno pot vožnje glede na zadana opravila. Z uporabo avtomatskih vozičkov je proces manipulacije blaga v skladišču popolnoma avtomatiziran, in sicer od prihoda blaga v skladišče do skladiščenja ter od prevzema in transporta blaga do proizvodnje oziroma montažnih mest.

Obogatena resničnost za hitrejše usposabljanje osebja

V ESC je nameščenih 24 anten za 5G, ki so povezane na naprave RHUB. Omrežje je zaprto, zaradi varnosti, antene pa so nameščene tako, da brez težav pokrivajo celotno površino objekta. Zahtevo za premik blaga sproži delavec s skeniranjem črtne kode, prednost avtomatiziranega sistema pa je, da bi morali namesto zdajšnjega enega skeniranja pri ročni obdelavi kodo skenirati in preverjati šest- do sedemkrat.

A samovozeči avtomatski vozički še zdaleč niso edina tehnološka prednost. Računalniški vid in umetna inteligenca sta močno izboljšala nadzor kakovosti. V zasebno omrežje 5G so namreč povezane tudi mobilne delovne postaje, ki zagotavljajo kontinuiteto proizvodnje oziroma montaže večjih sestavnih delov. Prednost tega je, da delavcem v proizvodnji ni treba ročno premikati materiala ali sestavnih delov v tovarni, ampak to nalogo opravi mobilna delovna postaja na posamezni lokaciji v proizvodnji. Dodatno so delovne postaje opremljene s kamerami in procesorji za obdelavo slike s pomočjo računalniškega vida. Namesto ročnega preverjanja kakovosti kamera visoke ločljivosti posname slike končnega izdelka, sliko pa primerja z originalnim prototipom, ki je shranjen v sistemu. Če bi prišlo do kakršnega koli odstopanja, bi filter morebitne poškodovane izdelke ali embalažo pravočasno izločil, še preden bi blago prišlo do kupca. Na ta način podjetje zagotavlja nižjo stopnjo napak v proizvodnem procesu. Atilla Bolla se je pohvalil, da do zdaj še niso imeli reklamacije.

Huawei

Tudi pri najzahtevnejših opravilih, med katera sodi (pravilno) povezovanje optičnih kablov v komunikacijskih omarah, delavcem priskoči na pomoč tehnologija. Obogateno resničnost AR (Augmented Reality) med drugim uporabljajo za hitrejše usposabljanje osebja, vzdrževanje in visoko občutljive naloge. Očala so stik s tehnično pomočjo na daljavo. Vgrajena kamera namreč posreduje sliko inženirju na oddaljeni lokaciji, njegove nasvete pa lahko delavec, ki uporablja očala AR, spremlja na vgrajenem zaslonu. Poleg vzdrževanja je mogoče na daljavo testirati tudi končne izdelke ali preveriti delovanje strojev. S pomočjo napredne programske opreme spremljajo proizvodnjo tudi na strani njihovih dobaviteljev. Tako zmorejo pravočasno napovedati morebitna ozka grla in po potrebi ukrepati. Bolla je pojasnil, da 95 odstotkov naročil izdelajo po naročilu in ne kot zalogo. Zasebno omrežje 5G in z njim povezane rešitve industrije 4.0 imajo po besedah družbe Huawei številne prednosti. Od uvedbe nove tehnologije ima center ESC občutno krajše skladiščne in proizvodne roke, za 50 odstotkov se je zmanjšalo tveganje za nastanek napak na določenih proizvodnih linijah, so pojasnili. "Danes imamo vpogled v proizvodne in logistične procese prihodnosti, zato je prihodnost videti svetla," je dejala Gordana Kisilak, vodja odnosov z javnostmi in korporativnega komuniciranja Huawei Slovenija.

V skladišču je za osem tisoč kubičnih metrov prostora, v njem pa hranijo približno 100 tisoč škatel z najrazličnejšo opremo.
Huawei
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta