Mobile World Congress je svetovna razstava novosti s področja telekomunikacij. Na MWC 2022 smo občudovali široko paleto telefonov, tablic, prenosnikov in nosljivih naprav. Navduševali smo se nad novo tehnologijo hitrega polnjenja in integracijo sodobne tehnologije v pametne pisarne. Čeprav so v preteklih letih na sejmu MWC skoraj brez izjeme prevladovali telefoni, smo bili letos priča ponovnemu vzponu prenosnikov, zasnovanih za zagotavljanje večje produktivnosti in prenosljivosti, pa tudi številnim drugim kategorijam naprav in digitalnih »križancev«.
Zastavonoše po jurja
Ko je priporočeno ceno za svoj premijski mobilnik Magic 4 Pro objavil Honor (njegova novinarska konferenca je bila ena zadnjih na urniku), je postalo jasno, da bo vse težje dobiti vrhunski pametni telefon, po ceni, nižji od tisočaka. V bitki zastavonoš, kjer vsi proizvajalci tekmujejo z najnovejšimi mobilnimi procesorji, kamerami, vrhunskimi zasloni ter drugimi dodatki in inovacijami, je moč modele, ki stanejo manj kot tisoč evrov, prešteti na prste ene roke. Prestiž pač stane. Bo pa zato bistveno bolj zanimivo v srednjem razredu naprav, kjer za pol ali tretjino cene najboljšega modela še vedno dobimo odličen telefon – tudi bolj znanih znamk.
Sicer pa velja na ponudbo pogledati tudi brez očal, obremenjenih s trženjskimi prijemi. Znamke, kot so Oppo, ZTE, TCL in Realme, danes ponujajo v povprečju vsaj tako dobre telefone kot Samsung, Apple, Huawei ali Xiaomi – vsaj upoštevaje prodajno ceno in tehnične specifikacije. Na potrošniki pa je, da si odgovorijo na vprašanje, kaj imajo raje. Če ponazorim z analogijo iz avtomobilskega sveta – imate raje oskubljen vstopni model Audi ali z opremo do vrha založenega Citroena?
Prepogljivi zasloni? Zakaj pa ne?
Večina proizvajalcev pametnih telefonov je pozornost s svojimi modeli s prepogljivimi zasloni lovila že v tednih pred sejmom MWC, zato smo na sejmu z zanimanjem spremljali le naštevanje tehnoloških odlik prepogljivega mobilnika Honor Magic V. Še bolj osupli pa smo bili med ogledom TCL-jevega prototipa, ki zaslon prepogne ne le enkrat, temveč kar dvakrat.
Prepričljivi prenosniki
Še bolj kot razvoj pametnih telefonov, kjer navadno tekom leta dobimo vsaj eno osvežitev modela posamezne generacije, razveseljuje občuten napredek prenosnih računalnikov na področjih, ki so bila v preteklosti spregledana. Katera, vprašate? Predvsem področje (zajema) slike in zvoka. Proizvajalci so namreč ugotovili (ali pa smo jim to povedali uporabniki), da za delo na daljavo potrebujemo bistveno boljše spletne kamere, zvočnike in mikrofone, ter vse to vgradili v zadnje modele prenosnikov.
Na sejmu MWC sta nam bila všeč predvsem Samsungov prenosnik Galaxy Book 2 Pro, predvsem na račun odličnega zaslona, 5G-povezljivosti in 21-urne avtonomije baterije. Še bolj pa je šokiral Lenovo. Saj ne, da bo v poplavi več kot ducat novih prenosnikov iz družin IdeaPad, ThinkBook in ThinkPad težko najti pravega, njegov najbolj zanimivi posebnež je ThinkPad X13s. Zakaj? Gre za z mobilno platformo Snapdragon opremljen prenosnik, ki premore marsikatero lastnost mobilnika, le da prinaša bistveno večji zaslon, odlično tipkovnico, obenem pa je izjemno tanek in povsem tih. Je lahko še boljši? Mogoče, a če dodam še, da premore kar 28-urno avtonomijo z enim polnjenjem baterije, potem se pred njim skrije marsikateri pametni telefon.
5G je kratica prihodnosti
Telekomunikacije so velik posel. In tudi odgovornost hkrati. Z razvojem omrežij pete generacije (5G) bodo še bolj vpletene v poslovanje podjetij in življenja ljudi. Napovedi kažejo, da bo več kot 50 % svetovnega BDP-ja v letu 2022 že digitaliziranega. Zaradi hitre rasti svetovnega digitalnega gospodarstva povpraševanje po digitalnih izdelkih in storitvah presega pričakovanja. Toda digitalna preobrazba ima tudi kakšno temnejšo plat – npr. visoko porabo energije, ki mora napajati najrazličnejše sisteme in naprave. Podjetja si morajo zato prizadevati za digitalno trajnost.
»Gostota povezljivosti in računalniška zmogljivost določata moč digitalnega gospodarstva, a ta mora prav tako ohraniti dolgoročno vitalnost. Zato moramo upoštevati novo dimenzijo in se osredotočiti na zmanjševanje emisij ogljika,« je na enem ključnih predavanj v okviru sejma MWC dejal Guo Ping, trenutni rotirajoči predsednik podjetja Huawei, in dodal: »Naše podjetje uvaja strategijo »Več bitov, manj vatov«. Poleg izboljšanja lastnih temeljnih digitalnih zmogljivosti je Huawei zavezan cilju, da njegovi izdelki postanejo 2,7-krat bolj energetsko učinkoviti s pomočjo prebojnih odkritij na področjih, kot so teorije, materiali in algoritmi. S takšnimi napredki lahko industrija IKT pomaga drugim industrijam zmanjšati njihov ogljični odtis. Pravzaprav bo tovrstno zmanjšanje 10-krat večje kot sam ogljični odtis industrije IKT.«
Omrežja 5G bodo letos po napovedih raziskave združenja GSMA zabeležila že milijardo uporabnikov, mobilni operaterji pa bodo vanje vložili kar 85 % sredstev namenjenih razvoju. Če bi morali glede prihodnosti staviti na le eno kratico, bi to vsekakor bila 5G.
Bralnik knjig na steroidih
Takšno oznako si zasluži Huawei Matepad Paper, ki je vsekakor bil eden bolj vznemirljivih izdelkov na sejmu MWC 2022. Tablica, katere 10,3-palčni zaslon uporablja tehnologijo e-črnila, je vrhunski bralnik knjig – mimogrede, uporabniki lahko dostopajo do nabora več kot dveh milijonov e-knjig –, po zaslugi priloženega peresa Huawei M-Pencil pa lahko postane odlično orodje za ustvarjanje. Všeč nam je enostavna sinhronizacija zapiskov in skic z drugimi napravami. S priloženim ovitkom in e-peresom bodo prodajalci zanj želeli 499 evrov.
Bliskovito hitro polnjenje
Proizvajalec mobilnikov Oppo je navdušil z novo generacijo svoje polnilne tehnologije SuperVOOC. Ta bo na voljo v kar dveh različicah, in sicer z močjo 150 W ali 240 W, pri čemer bo ključna razlika v ciljni napravi oziroma bateriji. Super hitro polnjenje, ki baterijo zmogljivosti 4500 mAh napolni v vsega 15 ali celo zgolj 9 minutah, namreč ob tem baterijo tudi »znatno utrudi«. 240 W polnjenja bodo zato deležni predvsem premijski telefoni, katerih baterije bodo zmogle okoli 800 super hitrih polnilnih ciklov, medtem ko lahko 150 W polnjenje pričakujemo tudi v tablicah in prenosnikih, saj v tem primeru baterije zdržijo okoli 1600 ciklov polnjenja. Z novo tehnologijo super hitrega polnjena SuperVOOC se bo lahko v prihodnjih mesecih pohvalil tudi novi zastavonoša znamke OnePlus.
Seveda je novosti s sejma MWC ogromno, več jih bomo predstavili v naslednji številki Zabavnih tehnologij.