
Tudi letos Mestna občina Maribor organizira veliko čistilno akcijo Moji odpadki, moja skrb. Občani in občanke se ji bodo lahko pridružili naslednjo soboto, 5. aprila, ko je na sporedu čiščenje levega brega Drave in Mestne četrti Studenci, ali 12. aprila, ko je na vrsti desni breg Drave. Ob 9.00 se udeleženci dobijo na zbirnih mestih v mestnih četrteh in krajevnih skupnostih, ki so objavljena na tej povezavi, akcija traja do 13. ure. Na zbirnih mestih bodo zagotovljene vrečke za smeti, rokavice in drugi pripomočki. Ker vsak par rok šteje, ljudi pozivajo, da se akcije udeležijo v čim večjem številu, lahko čistijo tudi povsem individualno, torej, da se ne javijo v svoji mestni oziroma krajevni skupnosti. "Potrebne je samo malo dobre volje, da se odpravimo na sprehod ali sami ali z otroci, z bližnjimi in ljubljenčki ter po poti poberemo nekaj smeti," je na novinarski konferenci dejala Eva Lozina, vodja kabineta župana.

Čiščenje narave, ne lastnih kleti
Akcija poteka že sedmič in ima točno določena zbirna mesta za odpadke in zeleni obrez. Na levem bregu Drave je predvidenih 18 zbirališč za odpadke in tri za zeleni obrez, na desnem 16 za odpadke in devet za zeleni obrez. Za takojšen odvoz bosta poskrbela Snaga in Nigrad. "Kot vsako leto, moramo tudi tokrat poudariti, da gre pri tej čistilni akciji za pobiranje smeti iz narave, ne pa čiščenje naših kleti in podstrešij, kot razumejo nekateri in na ta zbirna mesta dovažajo svoje odpadke. Za te odpadke v mestu obstajajo drugačne rešitve, kot so zbirni centri, naročilo kosovnega odvoza in podobno," je izpostavila Irena Bartok iz Javnega holdinga Maribor.

Lanskoletne akcije se je udeležilo več kot kot 9.500 Mariborčanov in Mariborčank, nabrali so več kot dvanajst tisoč kilogramov odpadkov in tisoč kilogramov zelenega obreza. Več kot osem tisoč otrok, učencev in dijakov ter njihovih spremljevalcev je v okolici svojih šol in vrtcev nabralo devetsto kilogramov odpadkov. Sogovornici sta povedali, da so na vsaki čistilni akciji še vedno presenečeni, nad količino odpadkov, ki se znajdejo v naravi, pa tudi vrsto odpadkov, saj gre tudi za nevarne kot so akumulatorji in baterije. Pretresejo tudi večje količine kosovnih odpadkov po gozdovih. "Torej nekdo je že imel delo, nekaj je naložil v avto in to zapeljal v gozd, mimo zbirnega centra. To nas čudi, ker zbirni centri so tako uveljavljeni, da nekdo ne more reči 'nisem vedel, da to obstaja'," je razmišljala Bartok.

Nova aplikacija in skulpture iz smeti
Letos je mariborska občina čistilno akcijo, v želji da bo še večja in boljša, podaljšala z različnimi okoljskimi dnevi in ji dodala številne aktivnosti. Ena od novosti je, da bodo otroci iz odpadkov, ki jih bodo pobrali v okolici svojih šol in vrtcev, ustvarjali skulpture. Otvoritev razstave bo 22. aprila v UGM Studiu na Trgu Leona Štuklja. Novost je tudi aplikacija Eko varuh, ki jo je razvil Nigrad. Gre za evidentiranje nelegalnih odlagališč odpadkov. Če ga nekdo odkrije, lahko njegovo lokacijo na enostaven način označi v aplikaciji in po želji vnese fotografijo, pristojni pa nato ustrezno reagirajo. "Prihajajoča čistilna akcija bo spodbuda, da začnemo to aplikacijo uporabljati," je še dejala Bartok.


Ob novostih pa ostajajo tudi stalnice. Ena od njih je čistilna akcija za zaposlene na občini in v javnem holdingu, ki jo prirejajo v okviru vseslovenskega Dneva za spremembe. Tokrat bodo občinski uradniki in uradnice ter drugi delavci v petek, 4. aprila, polepšali železniško postajo Maribor Tabor ter podvoz na Ljubljanski ulici. 5. aprila bo na Glavnem trgu še Dan Snage, s katerim osveščajo o odgovornem ravnanju z odpadki, tudi na zabaven način.
