Peticija profesorjev Prve gimnazije Maribor: Srednješolce nazaj v šolo

Barbara Bradač Barbara Bradač
14.07.2020 02:00

Profesorji Prve gimnazije Maribor s spletno peticijo, ki jo je v enem tednu podpisalo več kot 2600 ljudi, zahtevajo vrnitev srednješolcev v šolo. Podpisujejo jo številni profesorji, ravnatelji, starši, celo dijaki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prva gimnazija Maribor
Andrej Petelinšek

Predlogi modelov za pouk v srednjih šolah v prihodnjem šolskem letu, s katerimi je ministrstvo za izobraževanje preko medijev seznanilo srednje šole, napovedujejo za srednješolce delno ali v celoti pouk na daljavo. Temu se je glasno uprlo 51 učiteljev Prve gimnazije Maribor, saj menijo, da je pouk na daljavo v novem šolskem letu za srednješolce povsem nesprejemljiva rešitev. Pripravili so spletno peticijo, ki jo je v enem tednu podpisalo več kot 2600 ljudi. Podpisujejo jo številni profesorji, ravnatelji, starši, celo dijaki.

Če so otroci lahko v osnovnih šolah

Peticija je tudi izraz nemoči in stiske srednješolskih profesorjev in ravnateljev, ki jim ne uspe dopovedati odločevalcem, kako pomembna je vrnitev vseh dijakov v šole, pritrdi drugopodpisana pod peticijo, profesorica sociologije na Prvi gimnaziji Ksenija Domitner Protner. Dijaki prvih, drugih in tretjih letnikov se od sredine marca v šolske klopi edini niso smeli vrnili, niti po preklicu epidemije. "Jasno je, da če je epidemiološka situacija v državi takšna, da smo vsi v karanteni in je ustavljeno celotno javno življenje, da so doma tudi srednješolci, ampak če je odprto javno življenje in otroci lahko v osnovnih šolah, ne vidimo nobenega razloga, da srednješolci v šolo ne bi prišli," pravi Ksenija Domitner Protner.

Tudi matura z enakimi kriteriji in enakimi cilji je ob delu na daljavo vprašljiva.
Andrej Petelinšek

Pol leta brez fizičnega stika s šolo

Dijaki bodo do septembra brez fizičnega stika s šolo že pol leta. "Pol leta za mlade ljudi brez stika enega z drugim, s šolo pomeni ogromno, in če se bo to nadaljevalo, bo korenito poseglo v njihovo socializacijo, v njihov razvoj. Skrbi nas naraščanje duševnih stisk otrok, veliko pa je še takšnih, ki pomoči še niso poiskali. Skrbi nas socializacija, pomanjkanje druženja, skrbita nas duševno zdravje in celoten razvoj mladih, skrbi nas znanje. Letošnje tri mesece na področju znanja, čeprav niso bile dosežene najvišje taksonomske ravni znanja, bo možno nadomestiti, če pa se bo šolanje na daljavo nadaljevalo, bo nastal velik problem tudi pri znanju. Tudi matura z enakimi kriteriji in enakimi cilji je ob takšnem delu na daljavo vprašljiva. Zadeva je precej kompleksna, zato smo se odločili, da se oglasimo," argumentira profesorica spletno peticijo, ki jo je možno podpisati do začetka avgusta, nato bodo z njo seznanili pristojne na ministrstvu za izobraževanje, v zavodu za šolstvo in državnem izpitnem centru.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta