Če smo doslej po mariborskih ulicah in cestah pogosto videli švigati dostavljavce Ehrane z velikimi rdečimi nahrbtniki, bodo ti že kmalu dobili turkizno konkurenco. V mesto ob Dravi v naslednjih dneh namreč prihaja Wolt, platforma za dostavo hrane, ki z dostavljavci povezuje lačne uporabnike in restavracije. "Že kar nekaj mesecev dobivamo ogromno povpraševanja s strani gostincev in uporabnikov, ki bi radi storitev uporabljali v Mariboru. Zato smo v zadnjem obdobju spletli močne povezave z najboljšimi štajerskimi restavracijami, ki bodo svojo ponudbo predstavile na Woltu," smo izvedeli pri ponudniku, ki je dostavo hrane pričel prav danes.
Ponudba v Mariboru
Trenutno na Woltu najdemo naslednje ponudnike v Mariboru:
Isabella,
Mama Simpl,
Gostilnica pri Damah,
Nana Kavarrna in Bistro,
Mlada Lipa,
Astoria,
London Street Pub,
Beograd Grill,
Bangkok,
Zlata Trta,
Istanbul Turška Kuhinja,
McDonald’s Swaty,
McDonald’s Ptujska,
McDonald’s Europark,
Okrepčevalnica in Picerija Skopje in Hitri Gonzales,
Hiša Kruha,
Žito trgovina Maribor Štukelj,
Žito Intes,
Žito Tezno
Žito Kruharna Center.
Dobre pol ure za dostavo
V prvih dneh bo v Mariboru mogoče izbirati med 400 jedmi v kar 20 restavracijah, poleg restavracij pa bodo uporabniki lahko na dom naročili tudi produkte iz živilskih trgovin in pekarn. Redno se bodo trudili v aplikacijo dodajati tudi nove ponudnike. Kurirji se lahko pri tem sami odločijo, s katerimi prevoznimi sredstvi bodo hrano pripeljali do končnega uporabnika. "Med najbolj priljubljenimi pa je kolo, sledi mu avtomobil in motorno kolo," so sporočili z Wolta. V Ljubljani z njimi sodeluje več kot 100 dostavljavcev, v Mariboru pa točne številke kurirjev s turkiznimi nahrbtniki, ki jih bomo v prihodnosti srečevali na ulicah, niso razkrili, saj so prijave še odprte, navajajo pa, da bodo začetno ekipo zelo kmalu še dodatno okrepili. Wolt sicer zagotavlja dostavo na dom v 35 minutah od naročila, ta dostavni čas bodo zagotavljali tudi v Mariboru.
Finski Wolt
Wolt je finsko tehnološko podjetje s sedežem v Helsinkih, ki ga je leta 2014 ustanovil Miki Kuusi, že leto pozneje pa so v finski prestolnici omogočali prevzem hrane. Dostavo so dodali leta 2016 ter se širili na Švedsko in v Estonijo. Januarja 2018 so po pisanju Bloomberga zbrali 30 milijonov dolarjev investicij, pričeli obratovati med drugim na Hrvaškem in Madžarskem, septembra 2019 pa so storitve ponujali že v 18 državah in 60 mestih po svetu, med njimi v Srbiji in Grčiji. Po informacijah z Wikipedie ima Wolt v bazi skupno več kot 6000 restavracij, preko 3 miljone registriranih uporabnikov in 12.000 dostavljavcev. Financial Times je v začetku marca letos na četrti letni lestvici najhitreje rastočih evropskih podjetij FT 1000 Wolt uvrstil na drugo mesto. Družba Wolt Enterprises je leta 2018 ustvarila 30,07 milijona evrov prihodkov. Aplikacija Wolt, ki jo danes lahko uporabljamo v 22 državah in 80 mestih po svetu, je v Ljubljani začela delovati konec septembra lani.
Poleg hrane - plošče
Manj "umazane" gotovine
Poleg porasta spletnega naročanja hrane so v zadnjih mesecih opazili še en zelo izrazit trend spememb. Spremenila se je navada uporabnikov pri izbiri plačila. Naročila plačana preko spleta so se po podatkih družbe iz 18 odstotkov povzpela na preko 60 odstotkov, gotovina pa je v tem času izredno izgubila na uporabi. "Pri sprejetih ukrepih in smernicah glede povečenega umivanja in razkuževanja rok, so se ljudje izogibali uporabe gotovine, ki je številnih očeh smartana kot “umazana”. Odlično alterantivo pa seveda predstaljajo predplačila na spletu ali plačilo z brezstično kartico," je razkril Markelj.