Na rektoratu Univerze v Mariboru (UM) so danes prvič podelili nagrade za pedagoško odličnost v lanskem študijskem letu. Za to so se na univerzi odločili, saj želijo prepoznati in spodbujati izjemne pedagoške dosežke visokošolskih učiteljic in učiteljev ter sodelavk in sodelavcev. Obenem nagrade, kot pravijo na UM, spodbujajo k nadaljnjemu odličnemu delu, soustvarjanju svetlejše prihodnosti in oblikovanju prostora za izkoristek celotnega potenciala vsakega posameznika. Nagrade so podelili v dveh kategorijah - za visokošolske učitelje in za visokošolske sodelavce. Prav tako so jih razdelili na dve področji - naravoslovje, tehniko, zdravstvo in kmetijstvo ter družboslovje in humanistiko.
Rektor UM prof. dr. Zdravko Kačič je v uvodnem govoru izpostavil vlogo učiteljev. "So tisti, ki mladim omogočajo dostop do znanja in jim pomagajo, da postanejo razviti, kritični in ustvarjalni. Učitelji gradijo trdne temelje za prihodnost. Izobraževanje ni zgolj prenos znanja, je veliko več. Je temelj, na katerem gradimo prihodnost. Kot univerza imamo privilegij in hkrati odgovornost, da oblikujemo mlade, ki bodo s svojim znanjem in veščinami soustvarjali svet," je med drugim povedal.
Prorektorica za študijsko dejavnost prof. dr. Mihaela Koletnik je dejala, da z nagradami sporočajo, kako globoko cenijo prizadevanja pedagoških delavcev. "Namen nagrad je večplasten. Ne le, da prepoznamo posameznike, ki odlično opravljajo svoje delo, temveč vzpostavljamo tudi odgovornost do pedagoškega dela."
Želijo motivirati študente
Nagrade so prejeli prof. dr. Katja Košir za učno enoto didaktike psihologije na Filozofski fakulteti, prof. dr. Barbara Bradač Hojnik za korporativno podjetništvo na Ekonomsko-poslovni fakulteti, prof. dr. Sašo Karakatič za informatiko v medijih na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in asistentka Eva Veler. Nagradi Katje Košir in Barbare Bradač Hojnik sta bili s področja družboslovja in humanistike, nagradi Saša Karakatiča in Eve Veler pa s področja naravoslovja, tehnike, zdravstva in kmetijstva.
Katja Košir je ob prejemu nagrade dejala, da je zanjo ključno ustvarjati priložnosti za dvosmerno povratno informacijo. "Če želim uspešno podpreti učenje svojih študentov, moram razumeti njihovo perspektivo, četudi se ji ne morem vedno prilagoditi. Učenje je namreč izstop iz cone udobja - temu pa se ljudje po navadi raje izognemo, kadar imamo možnost. Ni dovolj zgolj zanašati se na zavzetost študentov, naloga učitelja je, da z jasno in smiselno zastavljenimi pogoji zahteva ta izstop, brez bližnjic, a je hkrati podporen in sprejemajoč. Po mojih izkušnjah prav ta kombinacija omogoča temelje za visoko zavzetost in ustvarjalnost pri študentih." Barbara Bradač Hojnik je poudarila, da želi ustvarjati podporno učno okolje, v katerem študenti pridobijo samozavest, motivacijo in sposobnost, da v prihodnosti prevzamejo aktivno vlogo v poslovnem svetu. "Pomembno je, da jih navdihujem k podjetniškemu razmišljanju in nenehnemu, vseživljenjskemu učenju, ki bosta ključna za njihov uspeh in pripravljenost na nepredvidljive izzive sodobne družbe," je dodala.
Da bi študenti postali vse, kar lahko
Motivacija Karakatiča je navdušiti študente za učenje, toda, kot je dejal, ne toliko z dejstvi, kot z razvijanjem sposobnosti, da se znajo sami učiti. "Ključno je, da razvijejo radovednost in sposobnost prilagajanja novim izzivom. Spodbujam jih tudi h kritičnemu razmišljanju in izražanju lastnih mnenj, saj menim, da je prav sposobnost argumentiranja prepričanj ključna za njihov uspeh v prihodnosti."
Eva Veler je izpostavila, da je dober učitelj tisti, ki zna ustvariti okolje, kjer je vse, kar bi lahko bilo res, lahko res. "Svojo pedagoško vlogo tako doživljam predvsem kot priložnost, da tako okolje ustvarjam. Opravljam jo z odgovornostjo, da naredim vse, kar lahko, da moji študenti postanejo vse, kar so lahko," je dodala.
Ob denarni nagradi bodo lavreati prejeli tudi pet pedagoških točk za habilitacijska merila.
Nagrade predlagali tudi študenti
Nominacijo lahko poda skupina najmanj treh študentov, študentski svet fakultete, senat fakultete (na predlog komisije za študijske zadeve fakultete) in vodja študijskega programa. Komisija pred začetkom ocenjevanja določi deleže kriterijev za končno oceno, ki se med letom ne spreminjajo. Merila pri ocenjevanju nominacij upoštevajo predložene dokumente, kot so strokovna ustreznost opisa učne enote, rezultati ankete o pedagoškem delu, doseganje predvidenih študijskih izidov, rezultati učinkovite rabe pedagoških pristopov in izobraževalnih tehnologij, uporaba učinkovitih načinov preverjanja in ocenjevanja znanja, spodbujanje vsestranskega razvoja poklicne poti študentov.