Glede tega, kar se je zgodilo z drevjem na zelenici pred blokom Gosposvetske 24-32, se je na nas obrnila bralka Večera. Pred tem blokom so namreč rasle precej velike breze in topol, ki pa so bili lani proti koncu leta požagani in odstranjeni, tako pred blokom sedaj zeva praznina.
"Pretresena sem nad barbarskim masakrom, ki se je zgodil nad našimi drevesi. Novembra so prihrumeli stroji in izvedli masaker brez, pobili so tudi topol-jagnjed. Drevesa so nudila mikroklimo pticam, nam pa svež zrak in čez sezono znosnost bivanja. Sedaj so ostala iznakaženo obrezana drevesa. Padlo je sedem brez in topol. Otrpla od šoka sem gledala razkosana trupla zdravih dreves. Zvečer sem jim prižgala svečko, nekdo pa je prižgal drugo pri skupini petih prekrasnih brez," je zapisala bralka.
"Drevesa so nam nudila svež zrak in čez sezono znosnost bivanja"
Staninvest: Drevesa so bila suha
Pri Staninvestu, ki je upravnik večstanovanjske stavbe Gosposvetska cesta 24-32, so pojasnili, da se že zadnjih deset let dogovarjajo z etažnimi lastniki glede obreza oziroma podiranja dreves na zemljišču pred stavbo. Nekatere breze so podrli zaradi potreb gradbenega odra, stavba namreč dobiva novo fasado, topol pa zato, ker je segal že tri do štiri metre čez stavbo in je povzročal škodo na strehi stavbe.
Kako in kje oddati pobudo
Postanite tudi vi mestni inšpektor in pomagajte spreminjati, izboljševati in soustvarjati Maribor.
- Na spletni strani www.vecer.com, v rubriki Moj Maribor, pod zavihkom Mestni inšpektor, najdete spletni obrazec. Ob vpisu vprašanja in svojega e-naslova lahko priložite tudi fotografijo.
- Predloge sprejemamo na e-naslovu mestni-inspektor@vecer.com ali po klasični poti na naslov Časnik Večer, Ulica slovenske osamosvojitve 2, 2504 Maribor, s pripisom Mestni inšpektor.
- V facebook skupini Moj Maribor z označbo #mestniinspektor.
Topol je bil že nevaren
Kaj se je pravzaprav zgodilo? Večstanovanjska zgradba ima pet vhodov, vsak vhod pa svojega predstavnika etažnih lastnikov. Predstavnik vhoda Gosposvetska 32 Marko Uršič in tudi predstavnik omenjene komisije nam je povedal, da nima več volje, da bi se še s tem ukvarjal: "O podiranju in obrezovanju dreves se pogovarjamo že deset let." Uršič je povedal, da je določena drevesa bilo treba podreti, saj je topol segal preko strehe in je bil nevaren, če bi se podrl na cestišče, pločnik ali stavbo. "Strokovno mnenje o brezah so podali pri podjetju Moga, družbi za urejanje okolja, ki so si drevesa ogledali in presodili, da bi mogoče ena breza še lahko ostala, druge pa ne. Ker pa je koreninski sistem tako prepleten, bi najverjetneje tudi zdrava breza padla. Poleg tega so korenine segale tudi proti kanalizaciji in odvodnemu jašku," je pojasnil Uršič." Odločitev so sprejeli na sestanku etažnih lastnikov, ki pa so zelo slabo obiskani. Tako Uršič kot Staninvest sta poudarila, da bodo podrta drevesa nadomestili z novimi, mlajšimi.