
Cena parkiranja v Mariboru bi bila lahko v kratkem dražja. Parkiranje ob sobotah bi ostalo sicer še naprej brezplačno, bi se pa podražile vse ostale urne postavke. Cena ure parkiranja izven centra mesta bi se podražila na 60 centov (zdaj 50 centov), v centru mesta bi po novem stala en evro (zdaj 80 centov), na Orožnovi in Slomškovem trgu 1,7 evra (zdaj 1,5 evra), na zaprtih parkiriščih pa 1,5 evra (zdaj 1,2 evra).
"Vse ostale cene, ki so vezane na zaposlene in stanovalce, torej cena dovolilnic ter najem parkirnega mesta, ostanejo enake. Želimo namreč, da dnevni migranti poiščejo neke alternative, s tem pa omogočimo boljše pogoje za vse ostale," je na srečanju z novinarji pred jutrišnjo sejo mestnega sveta povedal Andraž Mlaker iz občinskega urada za promet.
Predlogi za podražitev:
- Ura parkiranja izven centra mesta bi se podražila na 60 centov, v centru na en evro, na zaprtih parkiriščih pa na 1,5 evra.
- Cena vrtcev bi se povišala za 18 odstotkov.
- Enkratna vozovnica za avtobus bi po novem stala 1,3 evra (zdaj en evro), mesečna 36 evrov (zdaj 30).
- Povprečno gospodinjstvo bi za pristojbino za čiščenje odpadnih voda mesečno plačevalo 3,8 evra več.
- Povratna vozovnica za gondolo bi namesto dosedanjih šest stala 14 evrov.
S paketnimi vozovnicami do večje uporabe avtobusov
Če bodo mestni svetniki za, bo od 1. junija dražji tudi mestni avtobusni promet. Enkratna vozovnica, kupljena v predprodaji, bi namesto en evro stala 1,3 evra, vozovnica, kupljena pri vozniku, bi se iz dveh podražila na 2,5 evra, iz 30 na 36 evrov bi se podražile tudi mesečne vozovnice. Bi pa se interval vožnje iz sedanjih 60 podaljšal na 75 minut. "Pri tem smo skrbno pregledali vse socialne kategorije, zato vožnja za otroke do 6. leta starosti ostaja brezplačna, prav tako tudi cene za otroke, stare od 6 do 15 let," je povedal direktor Marproma Ranko Šmigoc.

Ob tem Marprom z junijem predlaga tudi nov paket vozovnic, ki bodo povezane z nekaterimi parkirišči. "Prvo takšno parkirišče je pod Koroškim mostom. Mesečna uporaba tega parkirišča skupaj z mesečno vozovnico za avtobus bo stala 49 evrov. Druga cona, ki je prav tako že pripravljena, je parkirišče Magdalena, kjer bosta parkiranje in avtobus stala 39 evrov. Za isti namen pripravljamo tudi parkirišče pri dvorani Tabor in novo parkirišče na Mlinski. S temi paketi želimo predvsem razbremeniti promet v mestu in povečati uporabo avtobusov. To so lokacije, kjer vozi več linij in je frekvenca avtobusov gosta že danes, zraven pa so tudi postaje MBajka," razlaga Šmigoc.

Dražji vrtci, a višja tudi subvencija občine
Za 18 odstotkov bi se predvidoma podražili tudi vrtci, ki jih v Mariboru obiskuje 4200 otrok. Dejansko se bo cena vrtcev povišala bistveno bolj, kar za 38 odstotkov, a bo občina, da ne bi preveč obremenila staršev, povišala tudi subvencije. "Za občane tako tudi po uskladitvi cen ostajajo plačila staršev med najnižjimi v državi," je zagotovila vodja urada za vzgojo in izobraževanje Brigita Gajzer Pliberšek. Da so zdaj vendarle našli rešitev, ki bo sprejemljiva za vse, pa je menil župan Saša Arsenovič. Ob tem velja spomniti, da so svetniki na marčevski seji predlagane podražitve umaknili z dnevnega reda seje.

To pa še niso vse podražitve, ki jih načrtuje mestna uprava. Ta namreč ponovno predlaga tudi dvig cene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na centralni čistilni napravi v Dogošah, kar bi mesečno položnico za povprečno gospodinjstvo, ki porabi deset kubikov vode, podražilo za 3,8 evra. "Trenutna cena ne omogoča pokrivanja stroškov, zato razliko plačuje občinski proračun. V kolikor do uskladitve cene ne pride, bo občina do konca leta plačala že slab milijon evrov. Glede na inflacijo bi lahko cene dvignili še bolj, po preračunih za 32,5 odstotka, vendar smo presodili, da bo tudi ta dvig zadostoval za pokrivanje stroškov," je povedal Mlaker.
"Ne predstavljam si, da bi se direktorji občinskih podjetij ukvarjali s 45 svetniki, ker tega ni nikjer"
Direktorji odgovorni županu ali mestnemu svetu?
Svetniki bodo odločali tudi o predlogu Stranke mladih - Zeleni Evrope, po katerem bi mestni svet prevzel večjo vlogo pri nadzoru Javnega holdinga Maribor. Župan Saša Arsenovič, ki ima trenutno ustanoviteljske pravice, predlogu nasprotuje. "Gre samo za nagajanje. Ne predstavljam si, da bi se direktorji občinskih podjetij ukvarjali s 45 svetniki, ker tega ni nikjer. Imamo tudi pravno mnenje, da je vse bilo narejeno prav, isto kažejo tudi rezultati, ki so bistveno boljši, promet smo dvignili iz 100 na 118 milijonov evrov, tudi dobička je več, kot ga je bilo kadarkoli," je poudaril Arsenovič.
Cene gondole bi določal Marprom, in ne več mestni svet
Če bodo mestni svetniki potrdili spremembo, gondola po novem ne bo več delovala kot izbirna gospodarska javna služba, ampak jo bo Marprom izvajal kot tržno dejavnost. Kot je pojasnil Šmigoc, to na vozni red gondole ne bo imelo velikega vpliva, saj jih k zagotovitvi ustreznih voznih redov sili zakonodaja. Bi pa to prineslo pomembno spremembo pri odločanju o cenah. Zdaj namreč cene voženj z gondolo potrjuje mestni svet, v prihodnje bi jih postavljal Marprom sam.

Nove cene bi lahko v veljavo stopile že z junijem, po trenutnih preračunih pa naj bi se povratna vozovnica iz sedanjih šest evrov podražila na 14 evrov, medtem ko smo neuradno izvedeli, da naj bi enosmerna po novem stala devet evrov (zdaj štiri). "Imamo tudi že pripravljen vozni red za junij in julij, ko bo gondola vozila med 7. in 19. uro ob polni uri, za potrebe Bike parka pa krožila neprekinjeno med 10. in 18. uro. Avgusta in septembra gondola zaradi gradnje vmesne postaje ne bo vozila, namesto nje bodo vozile ostale žičniške naprave, zimski vozni red pa bomo pripravili oktobra," napoveduje Šmigoc.
Za gostilno Pri treh ribnikih poletni razpis
Mestni svet bo odločal tudi o predlogu Liste kolesarjev in pešcev, po katerem bi morala občina prodati gostilno Pri treh ribnikih. Kot je namreč znano, je bila z iskanjem najemnika neuspešna že na treh razpisih. Župan Saša Arsenovič prodaji nasprotuje, direktor Mestnih nepremičnin Ranko Šmigoc pa je glede tega vprašanja previden: "Počakajmo na glasovanje, potem se bom posvetoval, kako naprej."
Je pa Šmigoc povedal, da imajo glede gostilne dodatne ideje: "Izdali bomo sezonski razpis, s katerim bomo čez poletje iskali najemnika samo za kletne prostore in vrt. Tja namreč želimo pripeljati neko ponudbo in življenje, predvsem v času Festivala Lent, prav tako se z organizatorji kulturnih in zabavnih dogodkov pogovarjamo o raznih dogodkih, ki bi se vrstili na tem območju. Seveda pa hkrati pripravljamo nov razpis za dolgoročni najem gostilne," je še povedal Šmigoc.
Da bi s tem Marprom prisilili, da se obnaša bolj tržno, je menil Arsenovič: "Vsekakor bodo razmišljali bolj smelo kot zdaj, ko razliko med prodanimi vozovnicami in stroški plačuje proračun." Se pa pri tem postavlja vprašanje, ali po izvzemu gondole iz sistema gospodarske javne službe Marpromu še pripada koncesija, ali pa bo za upravljanje občina morala izdati nov razpis za koncesionarja.
Mestna uprava proti amandmajem za Dvorakovo
Mestni svet bo odločal tudi o odloku o občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) za območje Dvorakove, kjer namerava Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor graditi stanovanja za mlade. Kot je znano, so štiri svetniške skupine k odloku pripravile kar enajst amandmajev, a se mestna uprava z večino ne strinja.

"Predlagani amandmaji akt mestoma spreminjajo v tolikšni meri, da bi bila potrebna vrnitev postopka v javno obravnavo in ponovno pridobivanje mnenj, zato menimo, da se akta, v kolikor bodo izglasovani, ne sme sprejeti. Spet drugi se nanašajo na vsebino, ki doslej v postopku sploh ni bila omenjena. Postopek sprejemanja akta pa je tak, da omogoča razpravo samo na podlagi prejetih pripomb, kakršnekoli druge spremembe niso dopustne. Tak je amandma, po katerem bi se objekt namenil izključno gradnji stanovanj, kar je iz našega vidika sporno, ker nas sili, da tudi v pritličje bloka umestimo stanovanja. To je problematično predvsem zato, ker bi bila ta stanovanja premalo osončena, hkrati pa v objekt ne bi smeli umeščati dejavnosti družbene infrastrukture, kar pomeni, da v blok, namenjen mladim, kasneje ne moremo denimo umestiti enote vrtca, dnevnega centra aktivnosti ali kaj podobnega," je pojasnila vodja sektorja za urejanje prostora Maja Reichenberg Heričko.